Hei, masentuneet tai muuten vain heikoilla jäillä tallustelevat nuoret: Oletteko ottaneet lomaa koulusta masennuksenne takia? Kuinka se onnistuu?
Opiskelen itse lukiossa ja tuntuu siltä että puolet oppitunneista jää pois huonon olon takia, itkeskelen vessassa välitunnit tuijottaen rumaa kuvaani peilistä tai muuten vaan kiroilen itseäni syvimpään helvettiin. Sitten pitää sanoa opolle että ei, en jaksa, mutta yritän kuitenkin, mutten jaksa kuitenkaan.
Tilanteeni on siten vielä huono, etten asu kotona vaan solukämpässä ja olen alaikäinen (17). Toisaalta taas, jos jään kotiin yksin, yritän varmasti taas tappaa itseni. Tässäpä itse ristiriita. Ja kuinka pääsee takaisin kouluelämään vai kannattaisiko harkita koulunvaihtoa? Olen aivan pihalla, rikki ja väsynyt.
Opiskelen itse lukiossa ja tuntuu siltä että puolet oppitunneista jää pois huonon olon takia, itkeskelen vessassa välitunnit tuijottaen rumaa kuvaani peilistä tai muuten vaan kiroilen itseäni syvimpään helvettiin. Sitten pitää sanoa opolle että ei, en jaksa, mutta yritän kuitenkin, mutten jaksa kuitenkaan.
Tilanteeni on siten vielä huono, etten asu kotona vaan solukämpässä ja olen alaikäinen (17). Toisaalta taas, jos jään kotiin yksin, yritän varmasti taas tappaa itseni. Tässäpä itse ristiriita. Ja kuinka pääsee takaisin kouluelämään vai kannattaisiko harkita koulunvaihtoa? Olen aivan pihalla, rikki ja väsynyt.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei muuta kuin lekuriin.
Jos voimat ei riitä niin täytyy hakea troppia.
Sitten kun tuntuu paremmalta, mietit syitä syviä masennukseesi ja yrität muuttaa ajattelu tapaasi.
Varaa ihmeessä itsellesi aika ihan tavalliselta lääkäriltä. Jos et itse siihen jostain syystä pysty, mikä ei sinun tilanteessasi johdu laiskuudesta, niin voit vaikka mennä terveydenhoitajan juttusille ja kysyä josko hänen kauttaan voisit sen ajan varata. Lääkäri varmasti määrää lääkkeet, jotka ei ole mitään "onnellisuuspillereitä" eivätkä mitenkään vääristä ajatuksiasi vaan pelkästään tuovat sinut takaisin maan pinnalle. Ne vaikuttaa parissa-kolmessa viikossa, eli jos haet mahdollisimman ajoissa apua, ei mitään ole vielä menetetty opintojesi suhteen! Lääkäri saattaisi antaa "sairaslomaa", mutta lukiossa tekemättömät työt eivät varmaankaan hirveästi helpota tilannettasi. Tietysti voit toivuttuasi käydä vaikka puoli vuotta pidempään lukiota ja parannella arvosanojasi jos siltä tuntuu. Kuitenkin nyt on tärkeämpää että saat itsesi jälleen kuntoon, ei ne muutamat kurssiarvosanat maailmaa kaada ja niitä pystyy aina korjailemaan. Elämäsi suurimman virheen teet jos et hae kunnollista apua itsellesi. Olen joskus ollut samassa tilanteessa ja tiedän miltä sinusta tuntuu. Kun ensin näet vain sen vaivan, että varaat lääkärinajan, niin pian huomaatkin jo valoa tunnelin päässä. Jo pelkkä tieto siitä että saa apua auttoi ainakin itseäni aikoinaan, sitten lääkkeet vei masennuksen ja olin taas "normaali". Nukuin hyvin enkä stressannut, ajatus kulki taas normaalisti ja elämä jopa hymyili minulle :)
Tässä sinulle jo runsaasti syitä hakea asiantuntevaa apua.
Auttaisiko sinua yhtään, jos yrittäisit jouluun asti ja pitäisit sitten välivuoden???
Sinun koulukin varmaan jo kärsii tuosta, niin kannattaako sitä pakolla yrittää?
Jouluun mennessä kouluni on jo nurinpäin. Tiedän, että koulunkäynti ei suju, mutta en mahda sille mitään.
Pakko edes yrittää ennen kuin saan ammattiauttajan kiinni.
Sain tekstistäsi sen käsityksen, että olet yrittänyt itsemurhaa ja nyt ajattelet asiaa taas..? Jos asia on näin tarvitset ehdotomasti lääkärin apua ja mielellään pian. Lisäksi tilanteesi vaikuttaa siltä, että täällä ehdoteltu lääkitys tai loma ei yksistään riitä vaan tarvitsisit yhtä aikaista lääke- ja terapiahoitoa.
Saatoin lukea tilannettasi hieman yli, mutta jos sinulla todella on itsemurha-ajatuksia siis sellaisia hieman pitemälle vietyjä niin mene terkkarille. Hän luultavasti ohjaa sinut eteenpäin... Loma asiasta voin sanoa sen verran, ettei lukion käyminen neljään tai viiteen vuoteen venytettynä ole mitenkään harvinaista ja sairaslomaa saa lääkärintodistuksella.
Olen itse korkeakoulu opiskelija ja olin viime vuonna kaksi kuukautta sairaslomalla masennuksen vuoksi. Osa opinnoista jäi tietenkin rästiin, mutta ne voi aina suorittaa myöhemmin. Kouluelämään takaisin pääsemistä ei sinun vielä kannata surra, sillä tervenä ja levänneenä se on huomattavasti helpompaa kuin miltä nyt tuntuu.
Olen hakenut kelalta psykoterapiatukea jo toukokuussa, mutta hakemukseni hylättiin "vähäisten tutkimusten" perusteella (niinpä niin..) Olisi pitänyt alkaa heti syksyllä, mutta jos ei ole maksajaa niin näin asiat ovat sitten päässeet menemään. Nuorten yksikölle sain ajan jo muutama kuukausi sitten, mutta aika on vasta viikon päästä. (Se tuntuu todella pitkältä ajalta, tietää ken tietää.)
Kaksi itsemurhayritystä. Puolitosissaan, tietenkin. Nyt asiat hieman toisin.
Mutta kiitosta vain vastauksista. Mukavaa syksyä kaikille.