Sillanpääläis-henkiset esittvät täällä salaliittoteoriotaansa. Tässä jälleen tyypillinen. Tätä samaa teoriaa että VL keskelle jäi oikeaoppisten joukko ja väärähenkiset johtajat, on viljelty kolmisenkymmentä vuotta.
Itse he käsittävät kuuluvansa ulkopuolisena tuohon ydinseurakuntaan vaikka joutuivat seurakunnan kanssa eriin oppiin.
[Kirjoittanut: kuuntelehan 18.11.2005 klo 14.43
En sano tätä pahalla, mutta sinä tunnut aika järkevältä joten varmasti myös ymmärrät jotain.
Tämä väärähenkisyys pääsi valloilleen vl-liikkeessä, sieltä aidot uskovaiset erotettiin osa erosi itse kun eivät hyväksyneet tätä, eivät haluneet tehdä asioista parannusta mitkä eivät oikeasti olleet vääriä. Osa peloissaan teki parannusta edes tietämättä itse mistä sitä tekivät ja alistuivat tämän vääränhengen alle.
Mihin tämä väärähenki on kadonnut vl-liikkeestä? Ymmärrät kai itsekkin ettei mihinkään ole kadonnut vaan se vieläkin vaikuttaa keskuudessanne ja on saannut jotkut kovinkin puolelleen. Kun paneudut näihin kommentteihin mitä tässäkin ketjussa on, niin huomaat niiden kylmyyden, niistä puuttuu kokonaan rakkaus. Vain alistamisen halu on jäljellä, ja joka ei tahtoon taivu on vääjäämättä luopumassa uskostaan, niin jyrkkiä eräät mielipiteet ovat, ei mitään armoa.
Yrittäkää suojella itseänne, läheisiänne ja ennenkaikkea lapsianne etteivät he eksyisi tähän väärään hengellisyyteen. Olkaa rohkeasti erimieltä asioista, älkää alistuko ja hyväksykö kaikkea mitä teille syötetään, sillä joukossanne on joku pilaamassa uskoanne.
Älä suutu, tältä se vain vaikuttaa. ]
Itse he käsittävät kuuluvansa ulkopuolisena tuohon ydinseurakuntaan vaikka joutuivat seurakunnan kanssa eriin oppiin.
[Kirjoittanut: kuuntelehan 18.11.2005 klo 14.43
En sano tätä pahalla, mutta sinä tunnut aika järkevältä joten varmasti myös ymmärrät jotain.
Tämä väärähenkisyys pääsi valloilleen vl-liikkeessä, sieltä aidot uskovaiset erotettiin osa erosi itse kun eivät hyväksyneet tätä, eivät haluneet tehdä asioista parannusta mitkä eivät oikeasti olleet vääriä. Osa peloissaan teki parannusta edes tietämättä itse mistä sitä tekivät ja alistuivat tämän vääränhengen alle.
Mihin tämä väärähenki on kadonnut vl-liikkeestä? Ymmärrät kai itsekkin ettei mihinkään ole kadonnut vaan se vieläkin vaikuttaa keskuudessanne ja on saannut jotkut kovinkin puolelleen. Kun paneudut näihin kommentteihin mitä tässäkin ketjussa on, niin huomaat niiden kylmyyden, niistä puuttuu kokonaan rakkaus. Vain alistamisen halu on jäljellä, ja joka ei tahtoon taivu on vääjäämättä luopumassa uskostaan, niin jyrkkiä eräät mielipiteet ovat, ei mitään armoa.
Yrittäkää suojella itseänne, läheisiänne ja ennenkaikkea lapsianne etteivät he eksyisi tähän väärään hengellisyyteen. Olkaa rohkeasti erimieltä asioista, älkää alistuko ja hyväksykö kaikkea mitä teille syötetään, sillä joukossanne on joku pilaamassa uskoanne.
Älä suutu, tältä se vain vaikuttaa. ]
Vastaukset 66
Vanhimmat
Katso salaliittoa täältä:
http://koti.welho.com/klehtio/pentagonFi.swf
Kerro mikä on Sillanpääläis-henkinen? Kuulostaa jolatain hengeltä joka on salakähmäinen jos siihen oiken joudutaan tekemään salaliittoteoriakin:)
P.S Älä koskaan tuo totuutena esille asioita jotka perustuvat vain omiin oletuksiisi. Tai ei kai muuta voi odottaakaan, kaikki vaan totuudeksi niin hyvin menee.
Lyhyesti:
Alkujaan töröläläisiä tukeva suomalaisoppositio
jotka järjestäytyivät Sillanpään johdolla kokoon kutsuen kaikkia erotettuja.
Ja kun piti sisälllään myös kososlaisia ja pappiseriseurassa olleita niin ei maallinen seurakunta toiminu.
Kun Pietilän näkemystä luki niin kaikki on tehty salakähmäiseksi. Kuinka Koivunevaa ei erotetttu kun oli niin supliikki mies yms. Nimetään myös juonittelioita pitkältä historian ajalta SRK:n johdosta. Siinä käy esille tuollainen mystinen salaliittoteoria seurakunnasta joka ei tiedä mikä on seurakunta.
P.S:sään, sanon niinkun asiat näen.
Miten hyväuskoisia ihmiset ovat ja miten helposti harhaanjohdettavissa. Sinä kun toit totuutena esille asian joka perustuu täysin omiin näkemyksiisi vailla minkäänlaista totuutta, niin sait ainakin heti Pakkulan harhaanjohdetuksi.
Aivan outoja asioita töröläisyydet, kosolaisuudet, sillänpääläisyydet jne.. Eikä korviin ole koskaan kantautunut, että näistä asioista olisi puhuttu jo kolmisenkymmentä vuotta. Saati että olisi joutunut eroon jostain seurakunnasta joutuen erioppiin.
Hynde sanoi pee ässässään:
"Sanon asiat niin kuin näen"
Ja sinä puhut totuuden tuomisesta, no olkoon Hynden totuus voimassa niin kauan, kunnes se kumotaan vasta-argumenteilla.
Noista mainituista vääristä olen tiennyt ainakin mainitsemasi 30 vuotta. Siinä ei mitään uutta minulle. Uutta sen sijaan oli tapa, miten ne esiintyvät täällä S24 palstalla. Nyt senkin tiedän.
miten hän sen sitten näki? Hynde vastatkoot itse. Hassua vain että hän yhdistelee avauksessaan asioita jotka eivät millään tavalla liity toisiinsa.
Kun tuollaisen kirjoituksen kirjoitti, niin saiko sillä tuomion niskaansa että on joku Sillanpääläishenkinen vaikka ei mitään tietoa mitä se henki sisällään pitää?
argumentoida sillanpääläisyyden tähän ja kertoa, mitä se on. Anna vasta-argumentit, jos tiedät asioista.
Ellet tiedä, niin millä perusteella voit sanoa Hynden olevan väärässä?
Sillanpääläiset ovat niitä joilla oli arvosteleva sävy, liiallinen vapaamielisyys ja jotka heitettiin ulos 70-luvulla. Jos sellaista esiintyy täällä JA kirjoittaja on 70-luvulla erotettu, kyseessä on sillanpääläinen. Jos kirjoittaja on vl, kyseessä on uustöröläläinen/sillanpääläinen, joista hynde on kovasti varoitellut. Niin yksinkertaista se on! :)
sillanpääläisyyttä ja siksi pitäydyn Hynden selkeästi tuomassa määritteessä, jos ja kun se kumotaan toisenlaisilla argumenteilla :)
Kun ei tiedä mitä Hynde tällä tarkoittaa? Tästä hengestä en ole koskaan kuullut, miten voi kuulua sellaiseen ydinseurakuntaan jonka hengestä ei edes mitään tiedä? Onko se sellainen henki kun epäilee vl-liikkeessä olevan myös väärähenkisyyttä se Sillanpääläisyys?
"""""Sillanpääläis-henkiset esittvät täällä salaliittoteoriotaansa. Tässä jälleen tyypillinen. Tätä samaa teoriaa että VL keskelle jäi oikeaoppisten joukko ja väärähenkiset johtajat, on viljelty kolmisenkymmentä vuotta.
Itse he käsittävät kuuluvansa ulkopuolisena tuohon ydinseurakuntaan vaikka joutuivat seurakunnan kanssa eriin oppiin.""""
heh
Voisitteko valottaa meille tietämättömille kuinka vapaamielistä elämää ne sillanpääläiset elivätkään kun piti oikein kenkää antaa?
Vallanko ne televisiota pitivät? Kamalaa!!Järkyttävää synnissä rypemistä!!
"Aivan outoja asioita töröläisyydet, kosolaisuudet, sillänpääläisyydet jne.."
Eivät ole outoja vaan ne on kirkkohistoriallisia asioita joita on myös tutkittu.
Niistä on puhuttu jos on kuunnellut ja lukenut.
Nyt kuulit sinäkin.
Näkemykseni nojaa tutkimuksiin. Päätelmät on tietenkin omat. Samankaltaisuus asioiden välillä on huomattava. Niinsanotusti: korrelaatio kohoaa. Siksi kirjoittamaani luotettiin.
Törölän Peten sivulla voit käydä ens alkuun niin voit todeta vaikka ettei tämä Töröläläisyys ole ihan keksitty juttu.
En ole löytynyt heidän kirkon sivuja, jos sellaista onkaan.
http://www.portup.com/~ptorola/finn.html
Kuparisaarella Töröläläisyys voi hyvin, niin että rakentavat Calumetiin uutta 800 paikkaista kirkkoa.
Mutta ei liian hyvin.
Viimeisin Lestadiolaisuuden hajaannus tapahtui Töröläläisyydessä. Toiminimellä Grace Apostles Lutheran Church. Tästä on tietoa saatavilla vaan lähinnä netissä.
Seuraavaksi voit käydä LLC kirkkojen kotisivuilla ja bongaa sanat "Torola heresy".
Eivät niin kiinnosta, eikä liittyminen Töröläisyyteen vaikka se Sillanpääläihenki minussa nyt sitten vissiin on kun te vl-ihmset niin sanotte. Mutta olkoot, parempi kun ei itse siitä tiedä kun ei ole tähäkään asti tiennyt.
julkisessa huoruuden synnissä pitkään rypenyt
menneellä elämällä on, jos on synnit saanut anteeksi?
Ristinryövärikin sai synnit anteeksi, eikä menneellä elämällä ollut mitään merkitystä sen kanssa.
Kummastelin kovin, ahtaassa keskustelualueessa en oiken saanut selville. Hyvä, nyt tiedän.
varuiksi ettei tule väärinkäsityksiä. Mitä tarkoitat kun vastaat tähän Hynden avaukseen "Hyvä, nyt tiedän". Mitä sinä nyt tiedät?
Asiat kun voi käsittää väärinkin. Kun tuolla toisessa sanot, "Vai hyväuskosisia".
Tiedän täällä esiintyvän ihmeellisen arvostelutavan sillanpääläisyydeksi tai sen sukuiseksi opiksi. Oppiin voi joutua, vaikka sen nimeä ei tiedäkään, nimethän annetaan usein jälkeen päin.
Siellä toisessa vastasin edelliselle ihmettelijälle, joka ihmetteli minun hyväuskoisuuttani.
siis ymmärtänyt asiaa siten että Kirjoituksen takana olisi joku erotettu tai eronnut vl?
Hynden avauksesta sain sen kuvan että hän olettaa kirjoittajan olevan ent. vl kun puhuu eri oppiin joutumisesta, mikä ei kohdallani pidä paikkaansa, en ole koskaan joutunut seurakunnan kanssa eri oppiin.""Itse he käsittävät kuuluvansa ulkopuolisena tuohon ydinseurakuntaan vaikka joutuivat seurakunnan kanssa eriin oppiin.""
Minä nyt olen sitten Sillanpääläisyys opissa tai sen sukuisessa? Täytyy kai sitten alkaa perehtymään siihen mitä kaikkea se oppi oikein pitää sisällään.
Parempi vaihtoehto on selvittää, miten sillanpääläisyydestä pääsee pois.
Viittaan Hynden avauksessa käyttämään lainaukseen, erikoisesti kohtaan: Aidot uskovaiset erotettiin tai he erosivat. Sitä väitettä en usko. Sitä vierastin ja vierastan. Tiedän toki väitteen taustoja, en niitä kuitenkaan käy repostelemaan tässä julkisesti.
Nyt kuitenki on niin etten sellaisesta hengestä ala parannusta tekemään mistä en ole koskaa aikaisemmi kuullutkaa. Ainakaa siinä tapauksessa jos se on joku vl-yhteisön ihan oma keksimä henki. Sille piäisi ensin saada jotain näyttöä että sellane Sillanpääläis-henki on todella olemassa ja se on vääräähengellisyyttä myös Raamatun mukaan.
Kyllä se vahvasti siltä näyttää että vl-yhteisöstä on erotettu / eronnut, osa sinne jäännyt, aivan aidosti uskovia ihmisiä.
Eron syynä voi olla mm.tv, on myös alettu väittämään väärähenkiseksi juuri näitten oma keksittyje henkien perusteella ja sitten jätetty saatanan haltuun ihmisiä. Sieltä on joutunut eroon ihmisiä asioista millä ei ole mitään tekemistä uskomisen kanssa, vain pinnallisia juttuja millä voidaan todeta toinen vl samoin uskovaksi.
Jos et ole koskaan huomannut niin täällä kirjoittelee erotettuja / eronneita vl-uskovaisia joilla on aivan selvästi oikea usko, he uskovat ja heidän uskonsa on vain vahvistunut. Sitä samaa taasen ei voi sanoa kaikista nyky vl-ihmisistä jotka täällä kirjoittelevat, osan kirjoituksista on aistittavissa selvä kylmyys. Silti he pitävät itseään uskovaisena ja näitä muita epäuskoisina ja väärähenkisinä.
mielestäsi kylmä, en voi sille mitään.
ihan sinun oma ajatuksesi että sinä olet kylmä. Minä en ole puhunut sinusta mitään. Vai olenko?
Ei voi sanoa kaikista tarkoittaa vain osaa, ja sinä halusit mieltää itsesi siihe kylmään joukkoon,miksi? Miksi et voinnut ajatella että kuuluisit siihen ei kylmien joukkoon?
Sen hengen nimi olkoon sitten eriseuran henki.
Tarkempi nimi on vaan tunnistamista varten liityen missä yhteydessä samaa on esiintynyt.
Erisnimellä ei ole niin merkitystä.
He eivät ole tullet Jumalan lasten joukkoon matkaa tekemään pyhien yhteydessä. Eivätkö halua tulla vaikka on rauhan aika. Rakkaus ilmenee siten että ollan yksimielisiä (Fil. 2:2 fil 3:16).
1. Johanneksen kirje 2
19 He ovat meistä lähteneet, mutta ei he olleet meistä; sillä jos he meistä olleet olisivat, niin he tosin olisivat meidän kanssamme pysyneet: mutta että ne julki tulisivat, ettei he kaikki ole meistä.
Katkera ulkopuolelta arvostelu ei ole pyhän Hengen toimintaa. Näillä on erejä neuvoja uskovaisille. Heille ei siis kelpaa olla yhdessä mielessä ja neuvossa.
.(1 kor 1:10)
Mutta minä neuvon teitä, rakkaat veljet, meidän Herran Jesuksen Kristuksen nimen kautta, että te kaikki yhdenkaltaisen puheen pitäisitte, ja ettei teidän seassanne eriseuroja olisi, vaan olkaat sovitetut yhdessä mielessä ja yhdessä neuvossa.
Jos tunnet selvästi heillä olevan usko niin olet sitten heidän uskoon kallellaan. Uskovaisten kesken heitä ei pidetä uskovaisina vaan maailmassa olevina. Tee siitä vaikka galluppia.
1. Johanneksen kirje 4
5 He ovat maailmasta, sentähden he puhuvat maailmasta ja maailma kuulee heitä.
6 Me olemme Jumalasta: ja joka Jumalan tuntee, hän kuulee meitä; joka ei Jumalasta ole, ei hän kuule meitä. Siitä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen.
Tottakai halutaan että nekin maailmaan erkaantuneet tulisivat totuuden tuntoon ja saisivat parannuksen armon.
Koko Raamatun kertovan vain vanhollislestaadioilaisista. Miten Raamattu voi tarkoittaa van heitä, kun koko vl-uskoa ei edes Raamatun kirjoittamisen aikaan ollut olemassa? Onko Raamatun sanoma vääristetty koskemaan vain vl-yhteisöä, ja siitä on jätetty ulkopuolelle muut uskovaiset?
Oletko koskaan miettiny, että se joukko mista Raamatussa kerrotaan kostuu ihan muistakin ihmisistä kuin pelkästään vl-uskovaisista? Oikea joukko koostuu heistä jotka oikeasti uskovat, heitä yhdistää usko Jeesukseen, koskee myös osaa vl-uskovaista, ei kuitenkaan pelkästään heitä.
Siksi osa vl-uskovaisistakin harhailee, koska ovat siellä maailmassa eivätkä kuule Jumalan ääntä, he ovat eriseurassa kuin siinä seurassa mikä uskoo yksin Jeesukseen.
Älkää omiko Raamattua pelkästään itsellenne, siitä saattaa olla enemmän haittaa kuin hyötyä. Raamattu on jokaisen ihmisen luettavissa eikä vain pelkästään vanhollislestaadiolaisilla.
"Koko Raamatun kertovan vain vanhollislestaadioilaisista."
Raamattu kertoo myös tekopyhistä ja eriseuroista.
"Miten Raamattu voi tarkoittaa van heitä, kun koko vl-uskoa ei edes Raamatun kirjoittamisen aikaan ollut olemassa?"
Huomaa ajatuksesi mahdottomuus sillä se on suomeksi näin: Miten raamattu tarkoittaa vain uskovaisia kun uskovaisia ei ollut olemassa.
No, me ollaan synnytty montavuotta jKr.
Sinäkin olet ollut vauva ja sitten vasta kasteesta asti mikä lie ristoreipas nyt oletkaan. Olet ollut ennen ristiäistä olemassa.
Niin on ristitty elävälle uskollekin nimiä Nasaretin lahkosta lähtien.
Yksi usko on sitä samaa vaikka olisi eri nimi ja eri paikka. Yksi usko yhdistää Pyhän hengen kautta niin että käyvät samoja seuroja. Apt. samaa sielua.
"Onko Raamatun sanoma vääristetty koskemaan vain vl-yhteisöä, ja siitä on jätetty ulkopuolelle muut uskovaiset? "
Kaikki voivat lukea raamattua. Siellä lukee selvästi Efesolaiskirjeessä: yksi usko. Sanoma on kaikille, usko yksille. Joka on ristiriidassa meidän kanssa ei ole meitä. On raamatun vastaista väittääettä kaikki opit olisi yksi oppi.
"Oletko koskaan miettiny, että se joukko mista Raamatussa kerrotaan kostuu ihan muistakin ihmisistä kuin pelkästään vl-uskovaisista?"
Taas mahdottumuus kun väittät suomeksi että joukko muodostuu muista kuin uskovaisista.
VL joukon ulkopuolella olevilla tulee olla VL oppi. Kun he toisistaan tulevat tietoon niin käyvät samoissa seuroissa. Näin kävi Samaran uskovaisille pitkä tauon jälkeen.
"Oikea joukko koostuu heistä jotka oikeasti uskovat, heitä yhdistää usko Jeesukseen,"
Tuohon pilkkuun asti oikein lisättynä Pyhä henki yhdistää, mutta tämä
"koskee myös osaa vl-uskovaista, ei kuitenkaan pelkästään heitä."
Hetkinen ? sii suomeksi : Koskee osaa uskovaisia mutta ei pelkästään heitä. Väität siis että osa uskovaista on uskottomia ja osa uskottomista on uskovaisia.
Oikeasti uskovaiset ovat uskovaisia.
Uskottomat eivät voi uskoa, halusit tai et.
"Siksi osa vl-uskovaisistakin harhailee, koska ovat siellä maailmassa eivätkä kuule Jumalan ääntä, he ovat eriseurassa kuin siinä seurassa mikä uskoo yksin Jeesukseen."
Nyt menee kamalaksi monimieliseksi yksimielisyyden vääristelyksi. Tähän auttaa vain raamatun sana mitä Jeesus sanoo: he ovat yhtä niinkuin isä me olemme.
Maailmanhengellisyyden opetus yksimielisyydestä ei ole oikeaa yhteyttä. Onhan selvää, että Isän ja Pojan yhteys on läheisempi.
Jumalan äänestä: kuuluu seurakunnasta. Onhan kirjoitettu: Herra ärjyy siionista, sekä seurakunta on totuuden patsas ja perustus.
"Älkää omiko Raamattua pelkästään itsellenne, siitä saattaa olla enemmän haittaa kuin hyötyä.
Raamattu on jokaisen ihmisen luettavissa eikä vain pelkästään vanhollislestaadiolaisilla."
Sellaista emme ole koskaan kieltänetkään. Suosittelen kaikille ihmisille. Sieltä voi lukea Pyhää lakia niin paljon että ehkä tulevat synnintuntoon.
Jos sinä kirjoittaja väität kuuluvasi vanhoillislestadiolaisiin niin olet ilmeisen ristiriidassa pyhien yhteisen seurakunnan kanssa.
Raamatun omalle kielelleen jossa lukee uskovaisten olevan sama kuin vl??
Yksi ja sama usko ei tarkoita pinnalliseti samanlaisia ihmisiä, joiden uskon tilaa voidaan silmillä havannoida.
"Raamatun omalle kielelleen jossa lukee uskovaisten olevan sama kuin vl??"
Taas täällä todettiin tämä sama asia, vaikkakin kysyvällä mielellä. Vielä tarvitaan vastaanottavaista mieltä, että haluaa ottaa vastaan Kristuksen opin.
Unohda VL-siteerauskesi ja nöyrry Kristuksen seuraajaksi. Ihmiset sanoivat Jeesuksen aikaan, ettei vapahtaja voi tulla Nasaretista, sieltä Jeesus kuitenkin tuli ja se ei kelvannut ihmisille.
vl-siteerausta voi millään uhontaa. Jos liittyisi vl-uskovaisiin, niin joutuisi pitämään kaikkia muita uskovaisia epäuskoisina jotka eivät kanna vl-nimikettä.
Kun löydät Raamaatusta kohdan mikä antaa oikeuden uskovaisen toimia näin ,että vain oman nimistä joukkoa voi pitää oikein uskovina, niin asia helpommin ymmärrettävissä.
Monella vl-uskovaisella on se käsitys, että vain
vl-nimike takaa ihmiselle oikean uskon. Jos tämä ihminen uskoo ilman vl-nimikettä, niin häntä ei
tunnusteta samoin uskovaksi, miksi? Tunnetko sinä jonkun samoin uskovan vaikka hän ei vl-nimeä kanna, tai joku vl yleensä tunteeko?
Usko Jeesukseen Kristukseen on se oikea, siihen kuitenkin voivat uskoa myös muut kuin vl-uskovaiset.
"Monella vl-uskovaisella on se käsitys, että vain
vl-nimike takaa ihmiselle oikean uskon."
Jos uskot niin kuin me uskomme niin pääset taivaaseen. VL-oppi takaa 100% mahdollisuuden sillä se ei ole mikä tahansa oppi vaan Kristuksen terveellinen oppi.
Vaihdapa sanan "VL opin" paikalle Kristuksen terveellinen oppi niin huomaat väitteesi mahdottomuuden.
((-Usko Jeesukseen Kristukseen on se oikea, siihen kuitenkin voivat uskoa myös muut kuin Jeesukseen Kristukseen uskovaiset))
Väitteesi kuullostaisi korviini mahdottomalle.
Miksi meidän tulisi väittää uskottomia uskovaisiksi.
Raamatun vastainen opettaja olet.
Kiellät kirjoituksellasi muita uskomasta Jeesukseen Kristukseen, sillä vain vanhollislestaadiolaisille on annettu tämä kuunnia. Aivan kuin muut eivät voisi uskoa Jeesukseen vain vanhollislestaadiolaiset. Käsittämätöntä harhaoppia, katso mitä itse Jeesus kertoo Raamatussa, ennunkuin viet muilta oikeuden uskoon!!!
Kaikilla on täysi vapaus uskoa, niin kuin haluaa, mutta Raamattu todistaa, ettei sillä Herra Herra huutelulla pelastu, vaan sydämen uskolla ja suun tunnustuksella.
Aito elävä usko ei parjaa ketään uskovaista, vaikka ei heidän oppiaan hyväksyisikään.
Lihan hedelmät parjaavat.
vl-uskovaisille, ettei parjata pidä ketään Jeesukseen uskovaa epäuskoiseksi "Aito elävä usko ei parjaa ketään uskovaista, vaikka ei heidän oppiaan hyväksyisikään".
Oletko joskus kuullut jonkun aidossa uskossa olevan parjaavan vl-uskovaista epäuskoiseksi vaikka vl-oppia onkin arvosteltu? Tällä palstallakin hyvin useat vl-uskovaiset sortuvat tuohon parjaukseen, ja nimittelevät muita uskovaisia epäuskoisiksi.
En kiellä ketään uskomasta - päinvastoin.
Miksi väittää toista.
Joka sitte uskoo on automaattisesti VL , eikä voi olla ristiriidassa saati taistella tätä uskoa vastaan.
Kuinka voisitkaan kumota tätä oppiamme että: vain uskovainen on uskovainen. Muutahan en ole väittänytkään. Tätäkö väität raamatun vastaiseksi. Todista se. Luulen että olet itsekin samaa mieltä.
Teidän lavean opin argumentti perustuu pohjimmiltaan vain käsityksiin että tekopyhät on uskovaisia. Sitähän tunnustusta vaan kerjätään.
Jos ne ei ole uskovaisia. Saako silloin sanoa uskottomaksi.
Sitä tietää kuka uskoo aidosti Jeesukseen Kristukseen ja kuka ei. Sen näkee yksin Jumala, ja ihminen ei ole siihen koskaan kykenevä.
Siksi sinä et voi myöskään sitä kenellekkään sanoa.
Toiset ihmiset saattavat teoillaan osoittaa heiltä puuttuvan uskon, selkeästi Jumalan tahdon vastaisia tekoja.
Vaikka ihmiset ovat vl-opissa ja monien mielestä se on harhaoppia, silti meistä kukaan ei voi sanoa kuka vl uskoo Jeesukseen ja kuka pelkästään tähän vl-oppiin. Kuitenkin on vaarana että joku voi alkaa uskomaan pelkästään vl-oppiin, jos yrittää kynsin hampain pysyä siinä kiinni ja näin vain luulee pysyvänsä uskomassa.
Toisista vl-ihmisistä sinä voit taas "sääntöjen" perusteella päätellä kuka ei usko ja kuka uskoo. Kuitenkaan sinä et voi näiden "sääntöjen" silmillä havaittavien asioiden perusteella tietää kenenkään uskoa todellisuudessa, usko Jeesukseen Kristukseen voi olla ihmisellä vaikkei "sääntöjä" kohdalleen hyväksy ja niitä noudata.
kumota sellaista missä olen itse samaa mieltä, uskovainen on aina uskovainen, eikä sitä voi muuksi muuttaa...."Kuinka voisitkaan kumota tätä oppiamme että: vain uskovainen on uskovainen. Muutahan en ole väittänytkään. Tätäkö väität raamatun vastaiseksi. Todista se. Luulen että olet itsekin samaa mieltä. "... Samaa mieltä olen.
Vl-nimi (automaattisesti uskovainen), ei kuitenkaan ole tae oikeasta uskosta Jeesukseen Kristukseen.
Kuitenkin joku ketä ei kanna näkyvää uskovaisen nimeä, voi aivan hyvin uskoa Jeesukseen Kristukseen vaikkei sitä mitenkään itsessään mainosta, ja siksi snulta jää huomaamatta se kuka uskoo ja kuka ei, koska se nimi puuttuu ja teot joilla tekee uskon näkyväksi.
Lue tuolta ylempää nim. "Uskovainen" kirjoitus, siinä sanottu hyvin kaikista tärkein, ja sitä voi jokainen omalla kohdallaan miettiä.
Mitä siten höpötät harhaopeista jos et tiedä kuka on uskovainen kuka ei missä tulee uskovaiseksi missä ei ja mitä tuot tuota epävarmuuden oppia. Jos on uskovaine niin ei voi olla harhaopissa. Jos näet joukossamme uskovaisia niin
mene sitten muslimia käännyttää, siinä sulle todennäköisempää käännytystä.
VL oppi ei ole mitään muuta kuin terveellinen oppi kristuksen ja jos niin uskoo, sillä pääsee taivaaseen todennäökisyydellä 100%. Niillä on Jumalan lapsen nimi jotka näin uskovat.
Meidän ei tarvitse alkaa näkee joka puissa ja pensaissa "muita uskovaisia". Miks pitäis kun he eivät halua olla yksimielisiä meidän kanssamme.
terveellinen oppi, koska se antaa ihmisen tuomita toisen ihmisen. Sen Jumala kieltää Raamatussa, sitä ei pitäisi kennenkään tehdä.
Vl-liikkeessä voi kuitenkin olla aitoja uskovaisia jotka eivät usko pelkästään siihen vl-oppiin, ovat löytäneet oikean uskon ja heitä siellä onkin, kuitenkaan eivät varmastikkaan kaikki jotka sitä automaattisesti saatua uskovaisen nimeä kantavat, se ei todista oikeaa uskoa, eikä "sääntöjen" noudattaminen.
Kaikilla uskonryhmien palstoilla käydään näitä keskusteluja jos et ole koskaan huomannut. Jokaiseen joukkoon varmasti mahtuu oikein uskovia, vaikka ryhmän nimen alla elävätkin.
tälle väitteellesi, "VL oppi ei ole mitään muuta kuin terveellinen oppi kristuksen ja jos niin uskoo, sillä pääsee taivaaseen todennäökisyydellä 100%. Niillä on Jumalan lapsen nimi jotka näin uskovat."
Miksi vl-oppi sitten opettaa tuomitsemaan lähimäisiä. Eroavalle kerrotaan tämän menevän tulimereen, ulkopuoliset tuomitaan epäuskoisiksi, vl-uskovainen joka poikkeaa säännöistä, hänelle sanotaan, hänen luopuneen uskosta. Toisten tekemisiä seurataan, ja jos ne poikkeaa opitusta tai omasta tavasta tätä ei pidetä enään uskovaisena.
Miten selität sitten sen Taivaaseen pääsyn 100% varmuudella. Kun Raamatussa kielletään tuomitseminen ja kerrotaan, että sillä tuomiolla millä sinä tuomitset tullaan sinut tuomitsemaan. Jumala kertoo olevan yhden ainoan tuomarin.
Eikö tässä kohtaa ole vl-opissa ja Jumalan Sanassa selvä ristiriita? Miksei Jumalan tahtoa uskota, vaan kuitenkin voidaan tuomita kaikista Raamatun varoituksista huolimatta? Onko nämä Raamatun kohdat selitetty tarpeeksi hyvin jokaiselle vl-uskovaiselle, että todellakin ovat perillä asioista? Vai onko Raamatussa jokin kohta mikä antaa ihmiselle luvan tuomita Jumalan nimissä?
"Jokaiseen joukkoon varmasti mahtuu oikein uskovia, vaikka ryhmän nimen alla elävätkin."
Ei ole raamatun mukaista. Tunnustat tuolla Fariseuksetkin uskovaiseksi. Siinäpä sinulle veljesi. Voi kuika hukassa Jumalan valtakunta voi olla. Etkö haluaisi uskoa joukossa jossa tiedät että jos niin uskot kuin siellä opetetaan niin päääset varmasti taivaaseen.
Katuvalle julistetaan synnit anteeksi siinä on se tuomio.
Katumattomat Sitoo Jumalan sana. Sillä Jeesus sanoo näin.
Matt. 18:
17 Mutta ellei hän niitä tahdo kuulla, niin sano seurakunnalle; ellei hän seurakuntaa tottele, niin pidä häntä pakanana ja Publikanina.
18 Totisesti sanon minä teille: kaikki, mitä te maan päällä sidotte, pitää myös oleman sidotut taivaissa: ja kaikki, mitä te päästätte maan päällä, pitää myös oleman päästetyt taivaassa.
Et halua vain ymmärtää. Katsos, jos ihminen elää jonkun ryhmän nimen alla, niin hän voi silti uskoa eritavoin kuin ryhmän yleinen ajattelu vaatii, hän uskoo Jeesukseen kristukseen kaikessa hiljaisuudessa, eikä tuo eriäviä milelipiteitään julki. Hän saattaa vain tavan vuoksi olla ryhmässä kun sukulaiset ja ystävät ovat myös siellä, kuitenkaan hän ei tunne uskon yhteyttä ryhmän oppien kanssa.
Raamatussa sanotaan on vain yksi oikea joukko, ja se on usko Jeesukseen itseensä, ei mihinkään ryhmän vaatimaan oppiin. Pieni joukko koostuu heistä jotka aidosti uskovat. Toiset ajattelevat uskon olevan helppoa, kun vain noudattaa tapoja, ja ajattelee niinkuin sanotaan että pitää ajatella, ilman että ymmärtää mitä se kaikki tarkoittaa. Osa siellä ryhmässä saattaa kuitenkin valita sen ahtaamman portin mistä mennä ja näin myös löytävät sen oikean uskon Jeesukseen.
Vaikka näitä ihmisiä tulisi eri ryhmistä, tai ei ollenkaan ryhmistä, niin heidän uskonsa on samanlaista ja se on usko Jeesukseen, ei mitään sekaoppia ja eriseura oppia, vaan sitä mitä Jeesus opettaa.
Mahtaa olla, Raamatussa sanotaan, sillä tuomiolla millä sinä tuomitset tullaan sinut tuomitsemaan.
"18 Totisesti sanon minä teille: kaikki, mitä te maan päällä sidotte, pitää myös oleman sidotut taivaissa: ja kaikki, mitä te päästätte maan päällä, pitää myös oleman päästetyt taivaassa."
Jos sinä sidot jotain maan päällä, niin sinä olet sidottu niihin Taivaassa. Kaikki minkä sinä päästät maan päällä, niin sinut on päästetty niistä Taivaassa.
Vain olematta tuomitsematta ja sitomatta läheisiämme olemme päästettyjä Taivaassa.
Pitää uskoo näin että pelastuu. Sitää varten on annettu saattajia. Ei ole muuten hyötyä kulkea Jumalan lasten seassa niikuin Juudas uskomatta kumminkaan.
Luulet Jeesuksen puhuvan sitomisesta.
Eikö ole hyvä harhautuneelle että tietäis palata.
Muuten käy niin että vain totisimmat pelastuisivat. Nyt heikoimmillakin on mahdollisuudet armon kautta synti hyljätä.
Haluamme että sellainen tuomio että synnit anteeksi kelpaisi.
Tämä menee kehäkeskusteluksi. En jaksa kauan jauhaa etten väsy ja mene väittelyksi, mutta toivottavasti jaksaisit sinäkin joskus uskoa.
Hyvää jatkoa.
Että kaikki eksyneet palaisivat takaisin Jumalan luokse.
Jeesus opetti opetuslapsiaan, nämä uskoivat yksin Jeesukseen ja siksi he myös ymmärsivät Jeesuksen tarkoittamat opit.
Jos eivät ymmärtäneet, he kysyivät niistä enemmän. Joutuivat miettimään mitä Jeesus mahtoi tarkoittaa, ei se heillekkään ollut aina ihan selvää ensi sanomisella mitä Jeesus mahtoi tarkoittaa. He oppivat Jeesukselta ja tämän sanoista, kuitenkin he joutuvat sen lisäksi itse miettimään mitä Hän mahtoi tarkoittaa, se kuitenkin avautui heille koska se uskoivat Jeesukseen, ja se mikä heille avautui sitä he eivät epäilleet etteikö se olisi totuus.
"Kun löydät Raamaatusta kohdan mikä antaa oikeuden uskovaisen toimia näin ,että vain oman nimistä joukkoa voi pitää oikein uskovina,"
Tässä:
Jokainen, joka harhaelee ja ei pysy Kristuksen opissa, ei hänellä ole Jumalaa: joka pysyy Kristuksen opissa, hänellä on sekä Isä että Poika(2.Joh.1:9).
Mitä on tämä Kristuksen oppi? Jeesus sanoo:
Ja opettakaat heitä pitämään kaikki, mitä minä olen teille käskenyt (Matt.28:20).
Jeesus kritisoi fariseuksia toisaalta hempeyden saarnasta omaa syntielämää kohtaan, toisaalta armon puuttumisesta katuvaa kohtaan:
Voi teitä kirjanoppineet ja Pharisealaiset, te ulkokullatut! jotka kymmenykset teette mintuista, tilleistä ja kuminoista, ja jätätte pois ne raskaammat laista, tuomion, laupiuden ja uskon: näitä piti tehtämän, ja toisia ei jätettämän (Matt.23:23).
"Monella vl-uskovaisella on se käsitys, että vain
vl-nimike takaa ihmiselle oikean uskon."
Minun tietääkseni kenelläkään vl:lla ei ole tuollaista käsitystä vaan että epäuskoiset ihmiset syöttävät tuollaisia sanoja vl:ien suuhun (olkinukke). Vl:t opettavat, että ollakseen oikeassa uskossa ihmisen on uskottava Jeesuksen seuraajien sovintosaarnassa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Sanamuoto tosin ei ole tärkeä. Jumalan terveellinen armo vaikuttaa sitten oikean ymmärryksen ja kuuliaisuuden taivaallisen Isän tahdolle. Uskovaiset tunnustavat vain yhtä oppia. Mitäs Raamattu opettakaan toisten sanomisten vääristelystä?
Ei sinun pidä väärää todistusta sanoman sinun lähimmäistäs vastaan (2.Moos.20:16).
Etteivät Raamatun kirjoitukset ole tarkoitettu pelkästään vain vanhollislestaadiolaisille. Raamatun kirjoituksiin om helppo yhtyä.
Ei varmasti olekkaan vl-uskovaisella sellaista käsitystä, että saattavat olla väärällä tiellä. Eiväthän he huomaa jos ovat kun sitä oppia on vastasyntyneestä asti opetettu.
Kyllä täällä palstallakin saa lukea miten joku vl-sanoo toiselle ettet ole oikein uskomassa kun noin ajattelet. Sinä nyt aloit sitten kääntämään asian niinpäin, että muut puhuu vääriätodistuksia, ja kaikki vl-ihmiset ovat varmasti oikeassa uskossa.
Kumpi on totuus, sekö että kaikki vl- nimiset ovat oikein uskomassa, vai sekö etteivät ole?
Tärkein kohta O.M:n viestissä on tämä:
"Vl:t opettavat, että ollakseen oikeassa uskossa ihmisen on uskottava Jeesuksen seuraajien sovintosaarnassa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä." Jos et sisäistä tätä välimiehen välimies-oppia, et ole oikein uskomassa.
Vl-opin mukaan pitää olla välimies vielä välimihellekkin?
Onko Vl-oppi ajatellut niin että Jumala ei ajatellut poikansa Jeesuksen yksin selviytyvän tehtävästä, katsonut että Jeesuksin tarvitsee vielä ihmisen välimieheksi toiselle ihmiselle?
Eikö Jeesus antanut opetuslapsilleen tehtäväksi viedä uskoa Häneen eteenpäin, eikä kehoittanut heitä alkamaan itse Jeesukseksi? Opetuslapset ovat itsekkin Jumalan lapsia, ja Heidän kuuluu kunnioittaa Jumalaa ja totella, eikä alkaa itse Jumalaksi.
No en sisäistä tätä välimihen välimies-oppia näköjään, mutta se on vain pelkästään vl-opin mielipide etten ole oikein uskomassa, ja vl-liike ei kuitenkaan omaa niitä valtuuksia mitkä ovat yksin Kaikkivaltiaalla Jumalalla.
"Etteivät Raamatun kirjoitukset ole tarkoitettu pelkästään vain vanhollislestaadiolaisille."
Ei tietenkään. Raamattu on tarkoitettu kaikille ihmisille.
"Sinä nyt aloit sitten kääntämään asian niinpäin, että muut puhuu vääriätodistuksia,"
Olkinukke on tyypillinen argumentointivirhe nettikeskustelussa. Kumma juttu kun en ole väittämiäsi kuullut vl:ien suusta. Olisi rehellistä kommentoida vl:lien sanomisia eikä vl:ien sanomisista väännettyjä olkinukkeja. Maailman antamia vääriä todistuksia riittää.
Ja pitäkäät hyvä omatunto, että ne, jotka teitä panettelevat niinkuin pahantekiöitä, häpeäisivät, että he ovat häväisseet teidän hyvän menonne Kristuksessa (1.Piet.3:16).
"ja kaikki vl-ihmiset ovat varmasti oikeassa uskossa."
Raamatun mukaan edes uskovien ajallinen seurakunta ei ole puhdas, vaan mukana kulkee mätiä kaloja.
Taas on taivaan valtakunta verkon vertainen, joka on mereen heitetty, ja kaikenlaisia kokosi. Kuin se täyteen tuli, vetivät he sen rannalle, ja istuivat ja eroittivat hyvät astioihinsa, mutta mädänneet he heittivät pois. Näin on tapahtuva maailman lopulla: Enkelit menevät ulos ja eroittavat pahat vanhurskasten keskeltä. (Matt.13:47-49.)
Voi niitä viheliäisiä, jotka vain tässä elämässä "laittavat turvansa Kristukseen".
Jos meillä ainoastaan tässä elämässä on toivo Kristuksen päälle, niin me olemme viheliäisemmät kaikkia muita ihmisiä (1.Kor.15:19).
Saattaa siis olla, että ihmisellä on tässä maailmassa vanhoillislestadiolaisen pilkkanimi, mutta hän ei silti sydämestään usko. Salassa syntiä tekevän katumattoman sydämentilan näkee kuitenkin viime kädessä vain Jumala.
Usean lammashuoneen oppia Raamattu ei hyväksy.
Pitää oleman yksi lammashuone ja yksi paimen (Joh.10:16).
Suruttomat ja armovarkaat eivät halua tulla lammashuoneeseen sisään ovesta.
Totisesti, totisesti sanon minä teille: joka ei ovesta mene sisälle lammashuoneesen, vaan astuu siihen muualta, se on varas ja ryöväri (Joh.10:1).
"Kumpi on totuus, sekö että kaikki vl- nimiset ovat oikein uskomassa, vai sekö etteivät ole?"
Totuus on, että vanhoillislestadiolaisuus on 1900-luvun alkupuolella keksitty kirkkohistoriallinen termi yhteisöstä, joka tunnustaa raamatunmukaista oppia ja jossa saarnataan sovituksesta käskyn jälkeen. Vanhoillislestadiolaisissa on varmaan myös mätiä kaloja.
Raamattu varoittaa myös mm. viime vuosikymmeninä voimistuneesta muoti-ilmiöstä, ekumeniasta.
Ettemme silleen lapset olisi, jotka horjuisimme ja kaikkinaisilta opetuksen tuulilta vieteltäisiin, ihmisten koiruuden ja kavaluuden kautta, jolla he meitä käyvät ympäri, saadaksensa pettää (Ef.4:14).
täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000012049291
Voikkaan kuulla sellaista asiaa vl-uskovaiselta, koska hänhän ajattelee uskovansa juuri oikein.
Sinä voit eronneelta vl-uskovaiselta sellaisen kuulla, että hän luuli uskovansa oikein, kuitenkin käsitys myöhemmin muuttui.
No sehän vl-opin mukaan on niin ettei sellainen ihminen enään ole oikein uskomassa, vaan on nykyään sitten "epäuskoinen", eli aiheesta ei kannata jatkaa.
Miten Jeesuksen opetuslapset päätyivät juuri sinne vanhollisten joukkoon? Hävisivätkö jo olemassa olleet opetuslapset jonnekkin?
Jeesuksella oli opetuslapsia, ja näille opetuslapsille tuli aina uusia opetuslapsia ja näin usko Jeesukseen on levinnyt. Olivatko he jonnekkin hävinneet välissä, ja syntyneet sitten vl-uskovaisiksi?
Kirjoituksestasi tuli mieleen, että vain vanholliset voivat olla näitä opetuslapsia ja muut eivät voi.
...vastaan tähän.
Osaatko sinä "osaatko selittää" vastata, miten Kristuksen oppi ei olisi päätynyt apostolisesta ajasta vanhoillislestadiolaisuuteenkin?
Asia oli aivan liian hienolaatuista kemiaa ja nuorakävelyä. Onneksi tipuin ajoissa pois ettei jäänyt erotuksen katkeruutta.
Olen Sillanpääläisten tiedusteluyksikön organisoija ja voin kertoa sinulle että meitä on soluttautuneina SRK:n johtokunnassa asti! Tietenkään en voi kertoa nimiä. Jokaisessa Rauhanyhdistyksessä meillä on mies joka raportoi maanalaiseen päämajaamme. Tulemme 5 vuoden sisällä tekemään vallankaappauksen SRK:ssa. Asiaa on valmisteltu jo pitkälle eikä tulevaa voi enää estää!
En uskaltaisi edes leikilläni kirjoittaa, joku voi ottaa todesta. On totta tai leikkiä, Jumalan henki ei toimi tällä tavalla. Se ei ole salakähmäisyyden, vaan rauhan, uskon raittiuden, rehellisyyden, ilon ja vapauden henki. Muutamia tuntomerkkejä mainitakseni.
No, jos joku todella on niin tomppeli että ottaa tuollaisen TODESTA niin se on ansainnutkin typeryytensä takia olla väärässä luulossa!
Voi olla että sellaisiakin on vanhoillislestadiolaisissa... olettehan te muutenkin niin huumorintajutonta ja yksitoikkoista porukkaa!
Kaikkia tämän palstan keskusteluja on syytä seurata humorin pilke silmäkulmassa. Ei näitä muuten jaksaisi, en minä ainakaan. Olen kuitenkin kuullut sanottavan, ettei niin pientä leikkiä, ettei siinä olisi hitunen totta. Tosikot ovat aivan muualla, kuin VL liikkeessä, jossa ovatkin melkoisen harvassa. Missään en ole kuullut mehevämpiä nauruja, kuin VL uskoisten huumorikeskusteluissa.
vitsin murjasit!
"Jeesuksella oli opetuslapsia, ja näille opetuslapsille tuli aina uusia opetuslapsia ja näin usko Jeesukseen on levinnyt. Olivatko he jonnekkin hävinneet välissä, ja syntyneet sitten vl-uskovaisiksi?"
Ihminen voi luopua Kristuksesta. Luopumus ilmenee syntinä. Tänä päivänä luopumuksen merkit näkyvät ehkä selvemmin kuin koskaan aiemmin. Ovat tulleet puolisoilleen uskottomat, pettäjät, vanhemmilleen tottelemattomat, jumalattomat, aina uutta oppivaiset, ei koskaan totuuden tuntoon tulevaiset, jotka enemmin hekumaa kuin Jumalaa rakastavat jne.
Mutta sen sinun pitää tietämän, että viimeisinä päivinä vaaralliset ajat lähenevät; Sillä ne ihmiset, jotka itsiänsä rakastavat, ahneet, kerskaajat, ylpiät, pilkkaajat, vanhemmillensa tottelemattomat, kiittämättömät, jumalattomat, haluttomat, sopimattomat, laittajat, irtaalliset, kiukkuiset, kateet, pettäjät, tuimat, paisuneet, jotka enemmin hekumaa kuin Jumalaa rakastavat, joilla on jumalinen meno olevinansa, mutta sen voiman he kieltävät pois. Karta siis senkaltaisia. Sillä ne ovat niitä, jotka huoneesta huoneeseen juoksevat ja vaimoväen vangiksi vievät, jotka synneillä rasitetut ovat ja moninaisten himoin kanssa käyvät, aina oppivaiset, ja ei koskaan totuuden tuntoon tulevaiset. (2.Tim.3:1-7.)
Siellä missä on tullut luopumus, ovat Jumalan tulet sammuneet. Sanoohan Raamattu:
Vanhurskaus korottaa kansan, vaan synti on kansan häpiä (Sananl.14:34).
Henki on siirtynyt muualle - jalkojen päällä. Evankeliumi Kristuksesta lähti liikkeelle Jerusalemista, sitten se kiertää kaiken maailman ja palaa lopulta Jerusalemiin. Emme tiedä tarkkaan, missä kansoissa evankeliumi on jo saarnattu, sillä elävää kristillisyyttä on vuosisatojen saatossa kutsuttu eri nimillä.
Niin tulee siis usko kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta. Mutta minä sanon: eikö he sitä ole kuulleet? Heidän äänensä tosin on lähtenyt kaikkeen maailmaan ja heidän sanansa maailman ääriin. (Room.10:17-18.)
"Kirjoituksestasi tuli mieleen, että vain vanholliset voivat olla näitä opetuslapsia ja muut eivät voi."
Ei toki. Kaikki, jotka ovat yhtä opissa kanssamme, ovat samassa hengessä kanssamme. Vierasta opetusta emme seuraa, sillä vierasta ääntä emme tunne.
Ja kuin hän omat lampaansa päästää ulos, käy hän heidän edellänsä, ja lampaat seuraavat häntä, sillä he tuntevat hänen äänensä. Mutta ei he muukalaita seuraa, vaan pakenevat häntä; sillä ei he tunne muukalaisten ääntä. (Joh.9:4-5.)
Raamatun kirjoituksiin on helppo yhtyä ja niissä ei ole vastaan väitettävää.
Vl-oppi on vain se johon en yhdy.
Anteeksi, etten päivällä ehtinyt vastata viestiisi Ahaa. Oli kiireitä.
Turhaa on tosiaan opetuksesta väitellä näiden kanssa; pilkustakaan ei luovuta. Sen ovat monet hengenmiehetkin todenneet ennen meitä.