Wanha moottoripyörämerkki

aka

Muistaako kukaan moottoripyörää nimeltään jotain... Zepel, tai Chepel, tai nimi tähän suuntaan lausuttuna. Väri oli musta ja oli vanhanoloinen jo 60-luvulla. Etuistuin oli leveä ja jousitettu... takaistuin pieni pinta-alaltaan ja korkeammalla kuin etuistin. Taisi olla magneetto, josta syttyä säädettiin ja eihän se tahtonut sattua kohdilleen helpolla. Että tämmöistä...

12

3704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      Csepel taisi olla merkki, unkarilainen Pannonian edeltäjä. 250cc, 2-tahtinen, ykspyttyinen kahdella pakoputkella. 50-luvulla ainakin tehtiin, oliskohan ollut -55 asti, kunnes Pannoniaksi muuttui. Nätti pyörä, ei noita paljon ole näkynyt.

      • Sepi

        Kaverilla on katsastettu 125 Csepel ja yksi runko.Tais olla vm.54. Laitoin viime talvena siihen uudet sähköjohot.Kivasti se päkättää.


    • jouko222

      Se on CSEPEL

      • Päkättää.jonkin.verran

        Pehmoiset koneet oli...


      • Anonyymi
        Päkättää.jonkin.verran kirjoitti:

        Pehmoiset koneet oli...

        Löytyi keskisuomalaisesta: Csepel 250 cc, 10hv,250cs,2- tahti- magneettosytytus, kulutus n.3,5l/100 km- paino n.130kg, rengaskoko 3 ,25-19". Mm. Suolahden Kella
        ja pihtiputaalla v. Vesterisen liikkeet on näitä myyneet. Täytyypä käydä kyselemässä...


    • mdloy

      Se on Haali daavitson iham paska mopo

    • Sepelillä

      Isälläni oli noin vuonna 1953 nuorena kansakoulunopettajana uutena ostettu Csepel 125.

      Sillä hän kulki viikonloppuisin syrjäkylän koululta kaupunkiin 45 km matkan kesät talvet. Talvella pakkasi olemaan kylmä, kunnes hän sai hankittua sodanaikaisen lentäjän lammasnahkaisen takin. Sillä kuulemma tarkeni!

      Ajaminen talvella oli muutenkin haasteellista: teitä ei juuri aurailtu ja talvirenkaita ei tunnettu. Tuo 40 km matka olikin suurelta osin ajamista kapeassa jäisessä spoorissa jalat maassa. Oppi muuten ajamaan!

      Csepel oli saksalaisen DKW RT 125n unkarilainen kopio. Niin muuten oli ensimmäinen Yamaha YA 125: kin! Muutkin merkit tekivät samanlaisia kopioita.

      • Jutustelija1

        Noilla keinoilla itsekin opin ajamaan, toki muillakin. Mutta myös noilla oli tärkeä osa.


      • wilhelm.wankel
        Jutustelija1 kirjoitti:

        Noilla keinoilla itsekin opin ajamaan, toki muillakin. Mutta myös noilla oli tärkeä osa.

        No mutta Matti! Sinullahan oli sporttikumit talvellakin ja 120heppainen kyykkymopo,,helppoo kai sellaisella,makailee vaan tankilla...spoorissakaan kulu kuin kengänkärjen yläpuoli..


      • Jutustelija1
        wilhelm.wankel kirjoitti:

        No mutta Matti! Sinullahan oli sporttikumit talvellakin ja 120heppainen kyykkymopo,,helppoo kai sellaisella,makailee vaan tankilla...spoorissakaan kulu kuin kengänkärjen yläpuoli..

        Joo ajelin sporttikumeilla Aprilia SR 50 skootterillani, Cagiva Super City kevarillani, Yamaha XJ 600 sportillani, Kawasaki ZX-9R sportillani. Noilla siis talvella sporttikumeilla.

        Sitten ilman nastoja mutta hieman enemmän off-road henkisillä renkailla ajelin toki monilla muilla vermeillä. Varsinkin tuolla Kawasakilla kaupunkien välillä jäisellä tiellä lumituiskussa ajaessa tulin kuvatuksi ihmisten kännyköihin aika usein. Noista muista on sen verran aikaa ettei silloin mitään älyluureja ollut joka jampalla.


    • drtwas

      che kevari kuupasta on hyvä mopo. osta osta.

      • CheGuevara

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      139
      2764
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2127
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      52
      1916
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      193
      1897
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1700
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1515
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      80
      1436
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      311
      1014
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe