Amway-edustajat kertovat tästä. Mitenkä se muodostuu
Onko se totta, että yli puolet lopettaa joka vuosi?
Tarkoittaako se sitä, että jos 20 hengen organisaatiosta 10 lopettaa, joudun hakemaan 10
uutta joka vuosi jäsentä ja saamaan heidät kuluttamaan vähintään yhtä paljon kuin eronneet tekivät pysyäkseni samalla tulotasolla ?
Kuinka se tehdään 3000 hengen maalaiskunnassa jossa on vaikkapa 20 ILH:ta ?
Onko se totta, että yli puolet lopettaa joka vuosi?
Tarkoittaako se sitä, että jos 20 hengen organisaatiosta 10 lopettaa, joudun hakemaan 10
uutta joka vuosi jäsentä ja saamaan heidät kuluttamaan vähintään yhtä paljon kuin eronneet tekivät pysyäkseni samalla tulotasolla ?
Kuinka se tehdään 3000 hengen maalaiskunnassa jossa on vaikkapa 20 ILH:ta ?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Muuta marsiin!
Nyt se on helppoa, kun se on niin lähellä maata.
Parisataa kiloa tnt:tä perseen alle, niin olet pian perillä.
Onnea matkaan;)
Uusista edustajista 67 % jätti Pohjois-Amerikan Quixtarissa (=Amway) sopimuksen uusimatta vuosina 2002-2004.
Kaikista edustajista eroaa puolet vuosittain.
Tällä tavalla tämä rahasampo lisää hävinneiden prosentuaalista määrää vuodesta toiseen. Itse asiassa Amwayn eroluvut ovat aika alhaiset verrattuna muihin firmoihin. Tämä johtuu siitä, että Amwayssä tehdään ns. 2-5 vuoden toimintasuunnitelma, jonka aikana on tarkoitus saada oma organisaatio pysyvästi kannattavaksi. Tämä on vain ovela yritys lypsää lehmää kauemmin kuin alalla yleensä keskimäärin.
Amway tietopaketti:
Amway pika-info:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_info.htm
Kooste tilastoista ja suomenkielisistä lähteistä.
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_tilastot.htm
Amway tilastotietoa
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_mahdollisuus.htm
Amway tilastot suomen kielellä (John Hoagland)
http://www.amquix.info/tr/amway_fn.html
Amway Quixtar liiketoiminnan analyysi
Katso englanninkielinen video: (Pituus 21 min. 38 sek., Julkaisija: Dateline NBC-TV)
http://cpserverp4.com/bo/dateline_quixtar.wmv
Lisätietoja: http://dateline.msnbc.com
"In pursuit of the almighty dollar" by Chris Hansen
Löydät sivuston käyttämällä hakua ja kirjoittamalla hakusanaksi `Quixtar´.
Petteri vääntää asioita aina omalle mielipiteelleen positiivisiksi.
Olen kyllä itse sitä mieltä etä nuo lopettaneet ovat sellaisia jotka ovat tilanneet aloituspaketin halvalla, mutteivat ole jatkaneet tilausta.
Ja vaikka olisivatkin edustajia, niin ei minun mielestäni 67% lopettaneita ole mitenkään iso luku jos ajatellaan lopettaneita(epäonnistuneita) yrittäjiä yleisesti.
Verkostomarkkinoinnissa lopettaneiden määrä on yli 99 % samassa ajassa kun perinteisiä yrityksiä lopettaa 40 - 70 %. Amway kuuluu tähän joukkoon. Jo yhden vuoden jälkeen lopettaa 67 % ja vuosittain luku lisääntyy. Ne lopettaneet ovat aina niitä, jotka häviävät. Amwayssakin lopettaa todennäköisesti samaiset yli 99 %. Otetaan kuvitteellinen esimerkki suhteellisilla luvuilla, miten tuo luku syntyy.
Vuosi 2000 vanhoja jäseniä oli edelliseltä vuodelta 200, eronneita vuoden aikana 100 ja uusia liittyi 100 eli edustajien lukumäärä pysyi samana.
Seurataan sitä, miten uusille 100 jäsenelle käy. Heistä eroaa vuoden jälkeen 67 henkeä. Jäljelle jää 33.
Seuraavana vuonna eroaa taas 67 % uusista edustajista ja 50 % kaikista ILH:sta. Toisin sanoen kauemmin kuin vuoden mukana olleista eroaa 33 henkeä joka vuosi. On todennäköistä, ettei näistä 33 eronneesta ole kukaan ollut firmassa paljon 5 vuotta kauemmin.
On itse asiassa mahdollista, että loput 33 eronnutta ovat enimmäkseen niitä, jotka liittyivät mukaan vuonna 2000 ja luultavasti näin juuri onkin. Keskimääräinen "yrityksen" (ILH/ IBO) elinkaari olisi siten kaksi vuotta Amway-yhtiössä. Osa saattaa kuitenkin yrittää jopa viisi vuotta ennen kuin uskoo, ettei toimintaa saa kannattavaksi.
Niistä 100 edustajasta, jotka liittyivät vuonna 2000 eroaa siten lähes kaikki seuraavassa aikataulussa:
- 67 vuoden 2001 loppuun mennessä (67/v)
- 91 vuoden 2002 loppuun mennessä (24/v)
- 95 vuoden 2003 loppuun mennessä (4/v)
- 98 vuoden 2004 loppuun mennessä (3/v)
- 99 vuoden 2002 loppuun mennessä (1/v)
Viimeinen jäljelle jäänyt edustaja saattaa olla voitolla tai lähellä voiton tuntumaa ja jatkaa edelleen yrittämistä. Toisin sanoen alle yksi prosenttia Amwayn ILH:sta saa voittoa toiminnasta, jos järjestelmä toimii samoin kuin USA:ssa ja Kanadassa.
Huomaamme tästä, että Amway/ Quixtarin järjestelmässä lopettaneiden määrä on sama kuin muissakin verkostomarkkinointialan yrityksissä.
Toisin kuin verkostomarkkinoinnissa, lopettaa moni perinteisen firman omistaja voitokkaana eläkkeellesiirtymisen tai muun syyn vuoksi.
Lue lisää ja tarkista lähteet:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/lopet.htm
No niin... päätit laukaista ilmoille näin:
"Ja vaikka olisivatkin edustajia, niin ei minun mielestäni 67% lopettaneita ole mitenkään iso luku jos ajatellaan lopettaneita(epäonnistuneita) yrittäjiä yleisesti."
Tällä väität että yleisesti yrittäjiä lopettaa vuosittain enemmän, tai ainakin että jollakin toimialalla näin olisi.
Näytä mistä olet "tietosi" kaivanut. Sillä tuo ei pidä paikkaansa.
Siis jotta aloittaneista yrittäjistä yli 67% lopettaa vuodessa???
Eli näytä mistä "tieto"
Tuossa "Minä-keskeisen" tyypin viestissä oli taas tyypillinen alalinjan syyllistäminen sen tappioista.
Kuinka kauan alalinja aikoo niellä noita syytöksiä?
Vika on järjestelmässä, ei edustajissa!
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/move.htm
maa aloittaa ja lopettaa.
Moni lopettaa vain sen vuoksi että niin sasnotusti vain puhti loppuu. Mutta moni on sinä aikana tienannut jopa huomattavia summia kun on ollut mukana.
Mutta lopettaneiden määrää Haipola liiottelee niin kuin kaikkea muutakin. Haipolan juttu ei ole tutkittua tietoa, vaan Haipolan omien
oletusten
mukainen Fakta, niin kuin Haipola itse asian ilmaisee.
No jos otetaan pitkä aikaväli esim. 10 vuotta voi Haipolan oletus olla ihan oikea. Lopettamisen syyt ovat vain silloin jo ihan erilaiset kuin Haipola Sanoo oletustensa mukaisen syyn olevan. Moni myy sinä aikana organisaation taiselle.
Organisaatio on ihan oikeasti kauppatavaraa.
80 % yrityksistä lopettaa jostakin muusta syystä kuin yrittäjän eläkkeellejäämisen vuoksi.
Kaikki näistä 80% jää tappiolle ja makselee suuriakin summia yrityksensä velkoja vielä yrityksen lopettamisen jälkeen. On pakkohuutokauppoja, konkursseja,velkajärjetejyjä...
Näistä kymmenestä jäljellejäävästä ainoastaan 1 % pystyy jäämään "voitokkaalle" eläkkeelle eli sellaiselle eläkkeelle että sillä pärjaa hyvin, eli yrityksestä jää pääomaa itselle. Yrityksestä ei yleensä jää muuta kuin kovat verot maksettavaksi siitä pienenestä eläkkeestä jonka työuran aikana on pystynyt saamaan. Yritykse omaisuus harvoin riittää velkojen ja verojen maksuun. Usein menee vielä se omakotitalokin siinä mukana.
Verkostomarkkinoinnissa ei käy koskaan näin. Pääoma mikä siihen sijoitetaan pieni. Kukaan ei velkaannu "korviaan myöten" niin kuin perinteisessä yrittämisessä. Ainoa joka siinä voi kärsiä isoja menetyksiä on yrityksen omistaja(t), Heillä on se yrittäjän riski. Tällainen yritys on osakeyhtiö poikkeuksetta joka pienentää sitä yksittäisen omistajan riskiä. Mutta usein omistaja on laittanut nimen takauspaperiin josta syystä saattaa siinäkin omistajalle käydä köpelösti.
Eli yhteenvetona voin todeta että verkostomarkkinointiyrittäjä on hyvin turvatussa asemassa muihin yrityksiin verrattuna. Verkostomarkkinoinnilla on jopa hyvä harjoitella yrittämistä ennen muun yrityksen perustasmista. Nimittäin kun perustetaan yritys TE- keskuksen vaatima aloittajan paperisota jo maksaa noin 2000€. Puolella tästä saa jo toimivan yrityksen varkostomarkkinoinnissa. Jos tällaisen verksotomarkkinointiyrityksessä saaman kokemuksen jälkeen menee TE- keskukseen se helpottaa rahoituksen saantia huomattavasti omaan yritykseen.
Paljon lukuja, mutta ei faktaa.
Ja sitten siihen kuinka yrittäjillä menee sinun mukaasi kehnosti.
Ensinnäkään TE-keskuksen rahoituksella ei paljoa räpiköidä, ehkä sillä saa pienen putiikin pystyyn ja joutuu käyttämään kaiken energian firman pyörittämiseen. Tämän johdosta todelliset innovaatio-yritykset eivät käytä tätä rahoitusta.
Mikäli on oikeasti hyvä idea, mutta puuttuu rahoitus, niin kannattaa kääntää kelkka enkeleiden suuntaan. Sitä kautta moni saa parhaan mahdollisen startin... ja ehkä jopa vaurastuukin.
VM on tosiaan "edullinen" tapa aloittaa ja harjoitella, mutta vaurastumisen mahdollisuus on mitättömämpi kuin todellinen osaaminen. Kaiken huipuksi nämä VM:a harrastaneet oppivat hieman kehnoille tavoille ja seurauksena on yleensä liiallinen luottaminen omiin kykyihinsä ja erheellinen kuva yrityksen toiminnasta. Tämän johdosta usein jää rahoitukset saamatta.
Ei "Enkelienkään" rahoitus ilmiseksi tule. Mahtaa makssa vielä enemmän kuin TE-keskusen rahoitus.
Rahoituksen hakeminen tulee joka tapuksessa kalliimmaksi kuin verkoston koko "investointi".
Kyllä se tulee täysin ilmaiseksi... Tosin yrityksen omistus jää tällöin perustajasta riippuen pieneksi, mutta sillä ei ole merkitystä... saa alusta alkaen palkkatuloja ja onnistuessaan himpun enempi valuuttaa kuin jakelemalla ID-numeroaan...
Kuitenkin kun puhutaan eläköitymisestä passiivisella tulolla, niin kyllä kannattaa miettiä millä todennäköisyydellä se onnistuu ja millä mahdollisimman kivuttomasti.
on täysin selvä. Verkostomarkkinointi. Se on kivuton ja saa jopa nukkua yönsä rauhassa.
Passiivista tuloa on mahdollisuus saada ja Amwayssa mukana olevana saan sitä itsekin. Kun menet kuuntelemaan esittelyä, tulojen muodostuminen kerrotaan sinulle.
En tiedä, moniko lopettaa enkä ole siitä edes kiinnostunut. Miksi kiinnostaisi se, mitä muut tekevät? Mukana olevien määrä on kuitenkin kasvanut Suomessa tuhansilla viime vuosien aikana.
Jos et ole ajatellut poistua 3000 asukkaan kunnan rajojen ulkopuolelle, suosittelen sinulle jotakin muuta työtä. Silloin Amway ei varmastikaan ole sinua varten.
Kuvitellaan, että nyt olisi 3000 Amwayn edustajaa.
Heistä eroaa 1500 joka vuosi. Täytyy siis jo eronneiden takia liittyä joka vuosi 1500 uutta: kasvua ei silloin tapahdu.
Jos nyt kuitenkin vaikka vain 3000 edustajaa tulisi lisää vuodessa nettoa eli mukaan liittyisi vuosittain 4500.
Kasvuluvut olisivat:
3000
6000
9000
18000
36000
72000
144000
Missä vaiheessa kasvu pysähtyisi?
Sitä paitsi tuo kasvuvauhti kertoo ainoastaan sen, että jokainen nykyisistä edustajista saisi alinjaansa vain 3 uutta edustajaa. Mihin se riittää? Jos jokainen aikoisi rikastua tai saada voittoa kuluttamalla firman tuotteita ja värväämällä alalinjaansa muita "ostosklubilaisia" niin tarvittaisiin paljon nopeampi kasvuvauhti. Sanotaan vaikka 25 ILH:ta jokaisen alalinjaan vuosittain.
Eli kasvuluvut
3000
75,000
1,9 miljoonaa
Amway tai Move: ei mahdollisuuksia.
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/move.htm
Amway tietopaketti:
Amway pika-info:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_info.htm
Kooste tilastoista ja suomenkielisistä lähteistä.
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_tilastot.htm
Amway tilastotietoa
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_mahdollisuus.htm
Amway tilastot suomen kielellä (John Hoagland)
http://www.amquix.info/tr/amway_fn.html
Amway Quixtar liiketoiminnan analyysi
Katso englanninkielinen video: (Pituus 21 min. 38 sek., Julkaisija: Dateline NBC-TV)
http://cpserverp4.com/bo/dateline_quixtar.wmv
Lisätietoja: http://dateline.msnbc.com
"In pursuit of the almighty dollar" by Chris Hansen
Löydät sivuston käyttämällä hakua ja kirjoittamalla hakusanaksi `Quixtar´.
Miksi taas koko "asiantuntemuksesi" alkaa sanalla Kuvitellaan? Jos tiedät milloin Amway on aloittanut Suomessa ja montakon ILH:ta siellä on tänä päivänä peruskoulun 2. luokan matematiikalla saa selville lukumäärän. Eikä tarvitse kuvitella mitään.
on saada verkostomarkkinointi näyttämään mahdollisimman mahdottomalta toimia. Siksi Hän kuvittelee.
Hän haluaa peittää sen todellisen tulon joka siitä on saatavissa ja keskittyy tahallaan harhautusmielessä pelkästään verkoston kasvuun.
Movessa ei tarvitse kuin neljäsosa siitä verkostosta jota Haipola tarjoaa, saadakseen normaalin suomalaisen keskiansion mukaisen tuon. 2300€/kk.
Haipola on vain päättänyt tehdä verkostovastaita propakandaa ymmärtämättä todellisuudessa mistä siinä on kyse.
Haipolan Raamatussa vissiin lukee että Haipolaa paremman toimeentulon ansaitseminen on kuoleman synti. Eli "älä tee niin kuin minä teen vaan tee niin kuin minä käsken, koska muut ei saa tienata enempää kuin minä"
Ei tartte hommata ketään alle tai voihan niitä hommata, mutta kummassakaan tapauksessa et tuu eurookaan näkeen... Paitti tietysti jos teet oikeita töitä tän paskan ohessa..
"Mitenkä se muodostuu ?" ajattele kuin yrittäjä ja tee työtä. Work smart, not hard!
"Onko se totta, että yli puolet lopettaa joka vuosi?" Joo ja ei. Riipu mitä sinun miellestäsi "lopettaminen" tarkoittaa. Monet (kuin phaipola) ajattelevat että liiketoiminta on sama kuin työpaikka: teet 40 tuntia, saat peruspalkka. Muuta se EI ole. Saat palkkIO, kun olet saanut tuloja, eli kun tuoteet myydään, ja ostetaan ja käyttetään. Jos joku on "aloitanut" mutta istuu sohvassa, sitten raha ei tule (kuinka epämoraalinen...). Minun oma kokemuus on että suurin osa ei uusinta. Edustaijen keski-elamisikä on 3 "ei"-tä: kysyvat kolmelle kaverille "kiinoistasko tämä...". Kundit sanovat "ei", ja se on se...
"Tarkoittaako se sitä, että jos 20 hengen organisaatiosta 10 lopettaa, joudun hakemaan 10
uutta joka vuosi jäsentä..." ei todellakaan!
"... ja saamaan heidät kuluttamaan vähintään yhtä paljon kuin eronneet tekivät pysyäkseni samalla tulotasolla ? Oletko tutkinut ansiojarjestlemä?? Ymmärräthän että palkkiot tulevat ainoastaan tuoten myymisestä. Jos sinulla on oma kioski, ja monta 100 ihmistä tulevat keskustellemaan, mutta vain muutamia ostavat silloin talloin kahvi, tulot ovat pienet.
"Kuinka se tehdään 3000 hengen maalaiskunnassa jossa on vaikkapa 20 ILH:ta ?" Etsi joku joka on tehnyt sen, ja kysy hänelle!! Hänella on varmasti valmis työlista: mitä on tehdävä kun aloitaa (usein 45päivän sisällä on noin 20 eri asiat. Silloin phaipola on oikeassa: 99% ei tee 45päivällä sisällä mitä on tehtava, ja sitten epäonnistuvat). Ja ne joka tekevat sen, jotkut epäonnistuvat, toki, mutta paljon vahemmän kun 99%!!!)
olet hyvin oikeassa tassa asiassa.
Nain minakin asian ymmarran.
Oikeissa töissä sitä vasta passiivista tuloa saakin. Esim. työnjohtajat, päälliköt, pomot, muut johtajat ym. Eiväthän he tee töitä, vaan johtavat työntekoa/tuotantoa/kuka mitäkin. Se vasta onkin passiivituloa.
Myös teollisuudessa tavalliset työntekijät saavat passiivituloa. Koneet tekevät kaiken työn ja duunarit vaan istuskelee ohjaamossa valvomassa laitteita saaden passiivituloa koneiden tekemästä työstä.
Tälläkin hetkellä saan myös passiivituloa osakesijoituksista ja parista rahastosta. Passiivituloa suorastaan tulvii ovista ja ikkunoista. Taidatte verkostoijat olla hieman kateellisia minulle. Kymmeniä tuhansia euroja passiivista tuloa vuodessa eikä tarvitse tehdä juuri mitään.
Passiivitulo on tulo joka ei riipi omasta ajasta. Jos toimitusjohtaja ei tee töitä, vaan johtaa, ja istu kontorissa, se ei ole passiivinen. Jos duunari istuu robotin vieressä, se ei ole passiivinen tulo. Niillä on pakko olla siellä. Mutta firman omistaja (joka voi olla eri kun toimitusjohtaja!) saa passiivinen tulo jos firmalla mene hyvin.
Osake- ja rahasto tulo ei riipu omasta ajasta. Se on passiivinen. Sibeliuksen sukulaiset saavat passiivinen tulo niin kauan kun levyt myydään (ja ostetaan!!)
Verkostomarkkinointi on väärä paikka havitella mitään passiivista saati aktiivista tuloa.
Miten sitten perustelet sen, että saan verkostomarkkinoinnista kumpaakin? Siinä olet oikeassa, havittelemalla se ei ole tullut, töitä on saanut tehdä.
paljonko sitä sulle tulee keskimäärin kuussa ja paljonko maksat aktivointimaksuja, että niitä saat?