Sairaita komedioita?

VJGJJGGJ

Mitä sairaita komedioita tiedätte? Sellasii Meet the feeblesin tyylisii.

12

3643

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 98989898

      paras komedia minkä oon ikuna nähny on kung pow suosittelen

      • Spirou

        Pink Flamingos, kokeiles sitä, se on sairas, mut aika kiva kuitenkin kunhan ei ole liika tabuja.


    • Spirou

      Voihan noille Bad tastelle ja Brain deadille nauraa, ja ne on jossain määrin sairaita splatterkomedioita, ja lisäks vielä hyviä. Trainspotting! Monty Python leffat.

    • Abbath

      Eli Sam Raimin legenda Evil dead trilogia, Street trash ja Terror firmer tulee nyt mieleen.

      • kovin

        sairas mutta hiukan outo kuitenkin: shaun of dead.


      • seeety
        kovin kirjoitti:

        sairas mutta hiukan outo kuitenkin: shaun of dead.

        ON. The Rocky Horror Picture Show. Aika omituinen ja todella hauska. Loistavaa musiikkiakin sisältää, ja onhna tämä myös siinä samassa musikaali.


    • Yavanna

      Mun mieleen pulpahti ensimmäisenä tälläinen mustan huumorin sävyttävä, melkeimpä crazy - huumoriakin sivuava elokuva, kuin Sairasta Sakkia.

      Tuo elokuva on aika kaoottinen ja osittain huvittavakin, mutta enimmäkseen mustaa huumoria.

      Ja yks ei niin mustaa huumoria oleva on Linnunradan käsikirja liftareille. Tämä on hauska ja hieman sekavahko, ei ainakaan ihan tavallinen komedia tai scifi. :)

    • Ensimmäisenä tulee mieleen Jacksonin Bad Taste ja Braindead. Kyllä Jacksonin leffat vaan olivat tuplasti parempia silloin joskus muinoin. Mahtoiko joku oikeasti tehdä jotain yhtä hyvällä, huonolla maulla ja huumorilla? Ei taida löytyä voittajaa.

      Sam Raimin leffat ovat lapstickiä ja kauhua, Bruce Campbell on kuin luotu pääosarooleihin. Ehkä eniten huumorin puolelle meni trilogian viimeinen eli Army of Darkness, joten jos kipeää komiikkaa haetaan, niin ehkä sitten ne kaksi aiempaa.

      Lisäksi voisi olla Brian Yuznan leffat. Re-Animator-sarja ja The Dentist saattaisivat olla sopivan kepeän kipeää.

      Vielä tulee mieleen hieman tuoreemmista leffoita mieleen Shaun of the Dead ja se yksi, jonka nimeä en nyt pirullakaan muista... ehkä joku toinen kerta.

      • zzzzzzzzzzzzzz

        "Erämaa syö miestä".


    • ***Tietokoneen imijä***

      Happiness - Onni. :D

    • Juppeli

      Tom Greenin ohjaama "Sormet pelissä" jossa hän myös itse näyttelee pääosaa. Se on aika härski ja erittäin hauska elokuva. (K-18)

    • komedia:

      Konttorirotat. Toinen: Paha Pukki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      81
      1960
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      20
      1674
    3. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1507
    4. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      206
      1396
    5. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      33
      1267
    6. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      87
      1029
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      26
      943
    8. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      22
      828
    9. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      817
    10. Oho! Jari Isometsä lataa suorat sanat Farmi Suomesta - Kovaa kritiikkiä: "Ei oikein enää nappaa..."

      Jari Isometsä antaa kovaa kritiikkiä Farmi Suomi -realityn nykymenosta. Oletko samaa mieltä hiihtäjälegendan kanssa? L
      Tv-sarjat
      19
      812
    Aihe