Jos nyt ollaan aivan rehellisiä itsellemme, niin kyllä Hurriganesien euroopanvalloitus oli kuollut idea jo syntyessään. Ilman sinivalkoisia ganes -laseja katsellen maailma on (ja oli -70 -80 luvullakin) pullollaan rock -covereita veivaavia trioja, joissa on hyvä kitaristi ja halki/poikki/pinoon -rumpali. Eipä meidän pojilla olisi ollut maailmalle mitään annettavaa.
En toki yritä kieltää, etteikö Ganes olisi aikanaan Suomen oloissa ollut merkittävä bändi - 70 -luvulla tosi raju lavalla ja levytti pari hyvää älppyä. Ja onhan Remu persoonana legenda Suomessa (huom. siis vain Suomessa). Sitäpaitsi saihan hän muusikoiden työolosuhteisiin enemmän parannuksia kuin muusikoiden "ammattiliitto" konsanaan.
Ganes ja Eurooppa
8
1403
Vastaukset
- aave
kyl ne svedutkin jyräs silloin....
- Hannu
Mitä vitun kovereita, olihan niitäkin joukossa mutta kyllä matsku oli alusta saakka omaa tai ainakin niin omanlaiseksi muunnettu ettei niitä enää kovereiksi voi sanoa.
- ei...
minulle kuulu, muuta esim. i will stay ja do you wanna dance.
- Hannu
ei... kirjoitti:
minulle kuulu, muuta esim. i will stay ja do you wanna dance.
Nyt löysit ne pari mitkä myönsin olevan. Mutta mennään asiaan. Coverbändillä tarkoitettiin siihen maailman aikaan sellaista bändiä joka yritti esittää matskun mahdollisimman tarkasta alkuperäisen esikuvan mukaan. Vertaappas nyt Ganesin tulkintoja ns. alkuperäisiin niin ymmärrät mitä tarkoitan. Niistä on otettu lähinnä aihe ja vedetty sitten omalla tyylillä. Seurauksena se että alkuperäinen on jäänyt aina kakkoseksi päinvastoin kuin yleensä on ollu asianlaita.
Mutkat suoriksi ja hienostelut jätetään silkkimunille.
Ja kun vertailette suomalaisia bändejä niin muistakaa että Hurriganesin lyötyä läpi, samalla resepetillä yrittäviä ilmestyi kuin sieniä sateella. Miettikää miksei kukaan muu onnistunut vai onnistuiko, nimetkää edes yksi.
- jeah
Jatka!
- julli
no, näkee että sä et ole iäkäs fani, ne ajat oli toiset, ganes pesi kyllä uskottavuudessaan kaikki sladet ja sweetit, jos ollaan rehellisiä ,ne oli oikeesti äijiä ei mitään silkkimunia, tää netti kyllä vääristää, on helppo lytätä, ne jotka näki tän oikeesti 70 luvulla tietävät mitä puhun, eihän monista sen ajan bändeitä jauheta, remu on oikeesti keisari, ja sit nää ammattiliitto jutut mitä kirjoista lainaillaan ei niistä aikanaan puhuttu. ganes oli kova ja siksi remun sanoin sitä lytätään.
- Rodger
Kuuntelepa ensin vaikka Sladen live-levy Slade Alive! vuodelta 1972 ja palaa sitten Sladen uskottavuuteen. A-puolen ensimmäinen biisi Hear Me Calling ei häpeä yhtään Hurriganesin version rinnalla. B-puoli alkaa sellaisella biisillä kuin Keep On Knocking, Sladen versiossa on kaikki ne elementit, mitä Hurriganesinkin tuon ajan esityksissä, kuten eri biisien yhdistely (tässä tapausekssa mm. Ooh My Soul, Tutti Frutti jne.). Voisko melkein sanoa että Rock And Roll All Night Long on jonkin sortin kopio tämän levyn ajatuksesta.
Ja sitten Sweet. Kannattaa kuunnella muutakin kuin sinkkujen A-puolet (joilla bändi ei soita ollenkaan) ja niistä tehdyt kokoelmat.
Sitten voi katsella kuvia Hurriganesin alkuaikojen keikoilta ja niitä Cissen naurettavia kuteita. - julli
Rodger kirjoitti:
Kuuntelepa ensin vaikka Sladen live-levy Slade Alive! vuodelta 1972 ja palaa sitten Sladen uskottavuuteen. A-puolen ensimmäinen biisi Hear Me Calling ei häpeä yhtään Hurriganesin version rinnalla. B-puoli alkaa sellaisella biisillä kuin Keep On Knocking, Sladen versiossa on kaikki ne elementit, mitä Hurriganesinkin tuon ajan esityksissä, kuten eri biisien yhdistely (tässä tapausekssa mm. Ooh My Soul, Tutti Frutti jne.). Voisko melkein sanoa että Rock And Roll All Night Long on jonkin sortin kopio tämän levyn ajatuksesta.
Ja sitten Sweet. Kannattaa kuunnella muutakin kuin sinkkujen A-puolet (joilla bändi ei soita ollenkaan) ja niistä tehdyt kokoelmat.
Sitten voi katsella kuvia Hurriganesin alkuaikojen keikoilta ja niitä Cissen naurettavia kuteita.jos puhutaan naurettavista kuteista niin,slade ja sweet????
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k303710Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet491628- 731338
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751181Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911031Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1711030- 81876
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua38777Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?47735- 39720