Oon kattelut 2,4 manuuali voyageria 1999-2001, oisko vinkkejä mitä pitäis tarkastaa esi. onko tyyppivikoja? Kilometrit on jotain 100tkm-170tkm välillä niissä autoissa mitä oon kattellut. Kertokaa muutenkin kokemuksia, että kannattaako siirtyä riisikuppi autosta amerikkalaiseen ?? KIITOKSIA ETUKÄTEEN HYVISTÄ KOMMENTEISTA !!!
voyageria ostamassa
Kertokaa vinkkejä ?
82432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
2,4 koneen jakohihnakotelon tulee olla ehjä , niissä halkeamia ja sieltä kivi sisään....
Tokihan se on pieni kone siihen autoon mutta pääseehän silläkin paikasta toiseen ....
Kansipahvit vuotelee.........
Ota 3,3 tai 3,8 niin kestää konekkin koko auton iän ja usein on varusteitakin enemmän....
ei todellakaan voi suositella. Kun pistää realiteetit "pöytään" niin mikään ei puolla veekutosta. Pitää vaan itsekseen hokea että veekuus on hyvä - veekuus on hyvä jne. Huono vääntö alhaisilla kierroksilla ja bensankulutus pahimmillaan yli 18 l/100 km. Käyttöautoksi ei enää ikinä, mutta jos haluaa tollaista harrastaa, niin se on sitten jokaisen oma asia.
Itsellä on 3.8 V6. Erikoista on väite huonosta väännöstä alhaisilla kierroksilla. Tämä kone kun juuri tarjoaa vääntöä alhaisilla kierroksilla.
Bensaa olen saanut kulumaan hetkellisesti jotain 35 l/100 km ( ajotietokoneen antama hetkellinen kulutus ), mutta esim. Tampere-Jyväskylä -välillä menee keskimäärin hiukan alle 9 l/100km.
Maantieajossa kuluttaa vähemmän, kuin esim. kakkosautomme -88 Saab 900 i. Että silleen.
on voja 2,4 vm2000,olen ajanut autolla 10,000km,kun ostin mittarissa oli 174,000.Eipä koneenkaan osalta ole ollut sanomista pienihän se on mutta riippuu paljon käyttötarpeesta,me ollaan keretty sillä vallan loistavasti,lisäksi auto on hyvä ajaa sekä talvella lämmin ja tilat,nehän on aivan loistavat!Kaikissa autoissahan vikoja ajankuluessa ilmenee että ei tämä varmaan siinä suhteessa muista eroa mutta en kyllä takaisin opeliin sun muihin pesusoikkoihin vaihtaisi tulkoon minkälaisia vikoja tahansa!!
Olen ajanut kymppitonnin vm 2000 2.4 manu-GV:llä. Nyt mittarissa vielä alle sata tonnia. Ei mitään ongelmia ja perheen mielestä auton mukavuus ja tilat ovat loistavat. Matka-ajossa bensaa paloi vain 8,6 litraa joten ajo ei ole kallista (ellei tarvitse korjata sillä varaosat sikahintaisia). Toki pitkässä ylämäessä pitää vaihtaa neloselle, mutta pikkuautolla ajanut ei kaipaa V6-konetta, jolla tuskin pääseen näihin kulutuksiin. Laatikko on kait suunniteltu dieselkoneelle ja pikkutiellä on ajaettava pienellä vaihteella. Ajovalot on pimeällä maantiellä surkeat. Tämän merkin tuonti Saksasta kannattaa tällä hetkellä!
Meillä on ollut viime talvesta 3,3 Vojakeri ja aina pistää ihmetyttämään tämä jatkuva keskustelu eri moottoreiden paremmuudesta. Minun mielestä isompi kone sopii paremmin isoon autoon ja sillä selvä. Ei muuten vie 18l/100 km........matka-ajossa talvirenkailla noin 9l/100 km, kesällä saman verran, varmaan suuremmat nopeudet vaikuttaa ettei kulutus pienene. Kaupungissa mulla menee 14 ja vaimolla 13 sataselle. Ja siksi mä ajan Micralla työmatkat :)
Mutta takas asiaan. Auto on hyvä, tilat riittää viidelle ihmiselle ja isolle koiralle (ei ole grandi), talvella lämmin ja mukava ajella. Vanhemman mallin valot on huonot, uudemmat isot valot lienee paremmat. Vikoja ei ole vielä ollut, mutta kai niitäkin tulee. Koiranluut edessä kolisee talvella, mutta antaa kolista. Ei siitä huomauttanut katsastusmieskään. Pikkukoneessa on kansipahvin kanssa ongelmia, mutta ei kai siinäkään muita "tyyppivikoja". Itse en tykännyt manuaalin vaihteensiirrosta ja muutenkin tuntui hengettömältä. Ei vee-kutonenkaan mikään kisakone ole, mutta tykkään enemmän. Ja muu autohan on sama, tilat jne.
Yksi juttu mikä erottaa kunnon tila-auton leikkiautoista, on liukuovet. Tila-autossa takamatkustajille liukuovet, leikkiautoissa ei. VW Sharan oli muuten ihan potentiaalinen vaihtoehto, mutta tehoton 2-litranen ja takana normaalit ovet poistivat sen mun valikoimista. Vojakerissa on jopa helppo siirtyä etupenkiltä taakse ja liukuovesta ulos jos on ahtaat paikat.
Hankitpa Vojan millä koneella hyvänsä, teet varmaankin hyvät kaupat. Tietysti pommejakin on tarjolla, mutta niin niitä on joka merkissä ja mallissa.
Nyt se vyoakkeri on ostettu!! 2,4 manuaali vm2000 n150tkm ajettu. Oisko tietoo missä olisi hyvä/edullinen ikkunoiden tummentaja tampere-hämeenlinna akselilla?
Jos haluat laaadukasta jälkeä,niin otappa yhteyttä sellaseen firmaan kun Lustig,tekee myös kotikäyntejä,kun keräät tarpeeksi monta halukasta tummennuttajaa. Ei ehkä halvin mutta loistavaa jälkeä tulee..