Taas testivoitto, nyt jäi kaikki japanin ylpeydet taakse...
http://www.caranddriver.com/article.asp?section_id=15&a rticle_id=9993&page_number=1
http://www.caranddriver.com/article.asp?section_id=15&a rticle_id=9993&page_number=1
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 86
Vanhimmat
http://www.caranddriver.com/article.asp?section_id=15&article_id=9993&page_number=1
ikivanhoja juttuja pitää kierrättää,
ko. lehtikin ilmestyi jenkkilässä elokuun lopussa ja nyt on MARRASKUU...
Huipulla ovat Lexus ja BMW. Tämä kehitys varmasti jatkuu. Lexuksella ei rahaa ja vaivaa säästellä kun tehdään saksalaislehtien sanoin "täydellistä autoa".
aivan täysi lelu.
Perustelu olisi nyt paikallaan!.
siinä sulle perustelua.
Jos on oikeasti rahaa (ja tyylitajua) ei tarvitse ajaa isolla toyotalla jossa lukee lexus joka nurkassa vaan voi ostaa jo oikean autonkin.
On se 330 oikeesti hyvä auto kun ykköspaikka heltisi vaikka jarrutuskokeessa jarrut petti, painonappi käynnistys takelteli ja sähkövika vaivasi mittaristoa.
-laatu on!!.
=(
Ja silti oli paras, eli ensimmäinen, numero uno etc.
Kyllä vähän huolestuttaa nuitten muitten autojen puolesta, kun näinkin huonolaatuinen meni testin voittamaan. Voi voi ja itq parq ja vinq...
Lähes kaikki laatututkimukset on voittanu japanilaiset autot, missä BMW?
Entäs kolmos sarjalaisen valot?! Toyotan halppis autossa on laadukkaammat valot, näyttää 20 metriä pidemmälle. Lukekaa AutoBild jos uskallatte! Haukuttii aika hyvin BMW 3-sarjan valoja. Valot ovat aika tärkeä asias pimeässä pohjolassa! Valoja päälle BMW miehet hankkikaa toyota!
Oli varmaan vakiovalot, vai? Nehän on Bemmussa vain ikään kuin perinteen vuoksi. Me rikkaat BMW kuljettajat ruksaamme lisävarustelistalta kääntyvät xenonit (tiedätkö tojomies mitkä ne on?) ja kyllä näkee.
hienosti, ainoastaan pari sähkövikaa ( mm. ABS) oli, jotka uhkasivat keskeyttää testin.
menis pullistelemaan tuolla tuloksella bmw:hän on täysi paska verrattuna muihin, kyllä autojen tärkein ominaisuus on luotettavuus ja muut tulee vasta sitten (eihän tuommosella uskalla lähteä mihinkään kauemmas kun työpaikalle) bmw on suorastaan vaarallinen, nuoki melkein pyörähtivät ympäri jarrutuksessa (ABS) saatikka kun käynnistyksenkin kanssa on ongelmia ja mainittiinpa vielä ilmastoinnin toimimattomuudesta ja se kohta jäi vähän hämäränpeittoon missä puhuttiin bmw:een aktiiviohjauksesta ja idrivesta (niitä pitää kuulemma välttää hinnalla millä hyvänsä). Tuo testi on suoritettu hyvissä olosuhteissa eikä siinä sen tarkemmin oteta huomioon kulutusta, kiihtyvyyttä\suorituskykyä, tiloja, hintaa, se on oikeestaan vaan joidenkin (maksettu???) mielipide bmw:een hyvästä ajettavuudesta, mikä ei todellakaan oo mitenkään ylivertainen kilpailijoihin verrattuna kun nykyään kaikki autot on ominaisuuksissa hyvin lähellä toisiaan. Mun mielestä bmw ois pitäny hylätä tuossa testissä vikojensa takia ja ties mitä noissa tulee olemaan jatkossa, kuvitelkaapa miltä joltain amerikkalaisesta oikeasti varakkaasta ostajasta tuntuu kun auto jatkuvasti piiputtaa ja saa kuunnella työkavereiden vittuiluja laadusta.
Ei mulle ainakaan tärkein ominaisuus ole luotettavuus. Miksiköhän ei uskalla lähteä kauemmas? Yhdellä puhelinsoitolla tulee paikalle hinausauto missä on kyydissä sijaisauto millä pääsee jatkamaan matkaa jos BMW jättää tielle. Eikä maksa mitään. Mitenköhän japseilla on asia hoidettu?
Niin, tuossa tekstissä on sanottu että kyseisessä autossa oli jotain vikaa ja varoitusvalot paloivat. Silti auto voitti testin. Tuskinpa sellaista merkkiä onkaan miltä ei löytyisi yksilövikoja. Edelleenkään ei pidä yleistää.
Suomalaisissa testeissä aktiiviohjausta on ylistetty jatkuvasti. Itse en kyllä ymmärrä miksi. Se on kuitenkin valinnaisvaruste eikä sitä ole pakko ottaa. Samoin on iDrive.
Miten niin ei oteta huomioon mainitsemiasi asioita? Pitäisiköhän sun lukea teksti uudestaan.
Ainakin Lexukseen ja Audiin verrattuna ajettavuus on ylivertainen. Muista testin autoista en tiedä kun en ole kokeillut. Ominaisuudet ei todellakaan ole lähelläkään toisiaan.
Mun mielestä testiin olisi pitänyt vaihtaa auto mutta eiköhän siihen ole syitä miksi näin ei tehty. Mitä järkeä on hylätä joku auto siksi että siinä on vikoja? Kuten sanottu viallisia yksilöitä on kaikissa merkeissä. Se ei kerro jatkosta yhtään mitään.
Jos amerikkalaiselle omistajalle sattuu uusi auto mikä piiputtaa jatkuvasti se viedään takaisin kauppaan ja pyydetään uusi tilalle. Ei siinä sen kummempaa. Siellä ei työkaverit ole niin idiootteja että vittuilisivat jonkun auton laadusta. Se on ihan suomalainen ongelma ja on kyllä vaikea ymmärtää miksi sinäkin täällä vittuilet BMW:n laadusta. Ei sun ole sitä pakko ostaa. Eikö muutkaan saisi sitä mielestäsi ostaa?
Ja lopuksi: Minulla on Toyota. Vituttaa vaan tuollaiset paskanjauhajat. Ihmisillä on eri kriteerit autojensa valinnalle. Minä esim. en toista Toyotaa osta ikinä. Pari vuotta vanha auto on ihan täysi paska ja seisoo pajalla jatkuvasti. Takuu on kyllä 5 vuotta mutta suhtautuminen takuuasioihin on niin helvetin nihkeää että ei siitä loppupelissä paljon iloa ole. Jatkuvaa vääntöä. Kyllä ainakin Volkkarilla homma toimi paljon mallikkaammin, vielä takuuajan jälkeenkin.
Ei se hinausauto paljoa lämmittä, kun odotat sitä hinausautoa jossain Rovaniemen ja Sodankylän välissä tuntumassa "muutaman" tunnin...
sulla ei mitää toytaa oo, se on ihan varma asia että bmw:n laatu on sutta ja paskaa aivan niinku kaikkien muidenki saksalaisten se on kyllä nähty niin monesti. Tottakai kaikilta merkeiltä löytyy vika kappaleita mutta saksalaiset on siinä kyllä ylivertaisia ja ajettavuus muka ylivertainen, huh huh älä valehtele minäki oon ajanu bmw:llä. Ja tuommosia ylimielisiä mulkkuja suorastaan pitää hiillostaa joka käänteessä, palauttaa maan pinnalle niin sanotusti kun ootte niin sokaistuneita kun on viimein saanu hommattua ylihinnotellun, yliarvostetun auton. Siks alko tuntumaan ettei oo otettu muita asioita huomioon kun bmw:eetä kehuttiin vain ajettavuudesta, no moitittiin siinä auton sisätilojen ulkonäköä mikä on kyllä aivan kuin kirveellä tehty jne. Äläkä yleistä takuu palvelusta (tuo sun väittämäs on kyllä ihan täyttä paskaa) kaikilta merkeiltä löytyy nihkeää palvelua. japanilaisilta löytyy samanlainen palvelu jos ihme tapahtuu ja auto piiputtaa, mistä muka tiedät ettei amerikassa vittuilla aivan samoista asioista kuin täällä jotenki tuntuu että siellä sitä vasta vittuillaanki. Tässä taas näkee miten bmw mies ei voi myöntää että auto on huonolaatunen saksalainen jossa on hyvät ajoominaisuudet.
Sehän pudottaa karvansa autokeskustelujen takia....ei oo vissiin saanu viime aikoina kun noin kuohahtaa jostain malmikasoista.
www.bimmerfest.com niin näet että Amerikassa ei vittuilla. Siellä osataan käyttäytyä ja tuollaiset sinunlaisesi tyypit puuttuvat kokonaan. Missähän on vika sinussa vai muissa, mitä luulet?
Sitten mä hyppäsin korollaani, heilautin karvanoppia ja käänsin lippiksen oikeaan kulmaan.
http://www.jihaa.net/bmw.txt
vikalista? On kyllä piiiiiiitkä!
...on se mielenkiintoinen juttu että niitä vikoja tulee huomattavasti pienemmällä kilometrimäärällä kuin Bemarissa. Tuulilasin nettisivuilla missä on käyttäjän kommentteja vioista näkee selvästi että tojotat leviää jo alkumetreillä.
...Lähtee jonnekin Rovaniemelle? Ajan mieluummin Müncheniin ja tiepalvelu toimii. Toimiiko Tojotalla? Sitäpaitsi vaikka niin kävisikin niin sitten soitan taksin ja ajan hotelliin. BMW:n piikkiin tietty. Kuinkas paljon se lämmittää kun tojo hyytyy samaan paikkaan?
niin mut uudet toyotat ei hyydy kuten kaverini isän uusi BMW keskelle kaupunkia, joku sähkövika:D
BMW maksaa 10 000 euroa enemmän kun Toyota ja vähän enemmän niin eiköhän ole kohtuullista että sillä rahalla saa yösijan kun auto lahoaa tielle. Kun ostaa toyotan säästä helvetisti rahaa ja sillä voi tilaille hinausautoja vaikka 100 ja yöpyä hotellin parhaassa huoneessa.
Toyotaa tehdään vuodessa 9 miljoonaa, BMW:tä 1 miljoona ja BMW:n vikalista on itseasiassa pidempi...
Kaverin corollalla ajettu 385 000 km eli alkumetrejä vasta, koska se hajoaa sit?
oletko oikeasti nimeltäsi saatanan mulkku vai onko tuo pelkkä nimimerkkisi?
...kertookin kaiken tarpeellisen tojota on tusinatavaraa.
http://www.ake.fi/pdf/recallM1.pdf
Toyota on vallannut kaksi sivua AKE:n lakisääteisestä tilastosta takaisinkutsukampanjoista. Olikos siellä mainintaa BMW:stä, odottakaas mä muistelen vähän aikaa, eikun mä käyn vielä tarkistamassa, joo ei siellä ollut yhtään BMW:n vikoja.
Mitä vitun väliä sillä rahalla on? Persaukisten puuhastelua joku rahojen laskeminen.
Jopa toyotan Lexus on päässyt listoille.
Tais jäädä taakse muitakin kuin japanilaiset... kas kun et mainitse audin, volvon ja saabin tuloksia missään? Samoin unohdit muutamat "pikku" viat, joita bemarissa "yllättäen" oli...?
...lukematta. Siinä lukee "Lexuksen ja...". Kolme pistettä tarkoittaa että lukija osaisi ehkä itsekin katsoa tekstistä mitä se oikein tarkoittaakaan. Amisjannut ei tätä tietysti ymmärrä kun ovat kohtuutyhmää porukkaa.
Yksilövikojen perusteella jonkun merkin tuomitseminen on vähintään yhtä tyhmää. Sillä perusteella maailmassa ei ole ainuttakaan hyvää autoa.
En tyhmyydestä osaa sanoa, mutta jos otsikossa sanotaan "Lexuksen ja ..." ja sitten tekstiosuudessa kirjoitetaan "ja kaikki japanin ylpeydet", niin mielestäni tässä ei mainita halkaistua sanaa Audista, Volvosta ja Saabista.
Ei yksilövian vuoksi pidäkkään tuomita, mutta aika noloa, kun noita yksilövikoja ei ollut yksi kappale tuossa yksilössä.
Pakko jo liittyä tojotamiesten märinöihin, puhuvat kateuksissaan, kun kunnon autoa eivät ole ajaneet saati sitten omistaneetkaan koskaan. Katso tuulilasista, minkä automerkin omistajat ovat tyytyväisimpiä autoihinsa.(no lexusta sentään voi verrata bmw:hen, ei tojotaa) :)
...vähän oivaltaa!
Eikö ollutkin mukava yllätys kun avasit linkin ja huomasit että siellä oli muitakin eurooppalaisia autoja ja jopa Calliac!
Tällä palstalla käy jostain syystä paljon juuri japanilaisautojen ystäviä joten tekstiosuus oli pieni provo heille, ja se näytti toimivan hyvin.
Suomessa aika tuntemattomat Lexus (Toyota), Acura (Honda) ja Infinity (Nissan) ovat kaikki ns. Japanin premium autoja joten siinä oli lähes kaikille itä-ihailioille jotain...
Toivottavasti pystyt elämään täysipainoisen elämän puutteellisesta tekstiosuudesta huolimatta mutta jos ahdistaa käy vaikka koeajamassa uusi BMW 325i niin varmasti helpottaa.
Eli pelkkä provohan tämäkin keskustelun avaus oli...
PS: En aja japsilla, enkä tosin BMW:lläkään. BMW:n nyky muotoilu ei sytytä ollenkaan.
Kaikkein tyytyväisimmät omistajat on Toyota Yariksella Britanniassa...
Kuule, kyllä Toyotaa voi verrate BMW:en. Jos on oikea autoharrastaja, osaa unohtaa merkin kun autoja vertailee. Ne on insinöörien, taiteilijoiden ja ekonomien luomuksia joka merkillä. (Nykyäään pääasiassa taiteilijoiden ja ekonomien).
Tietysti jos itsellä on tietyn väriset lasit silmillä,... niin no mitä sitä sitten vertaamaan.
Merkkifanaattisuus on samaa perua muinaisten klaanien kanssa. On helppo kuulua ryhmään ja uskoa mantraan, oli se sitten mikä tahansa mutta vaatii paljon uskallusta olla objektiivinen.
Käypä siis ajamassa vaikka uusi 3-sarjalainen. Kerro sitten kumpaa on parempi ajaa Bemaria vai toyotaa.
Kyllä siinä totisesti mantrat lentelee kun 500-sarjalaisella ajaa. Nam, että maistuu!
oon ajanu 04 BMW:tä ja 03 Avensista...ei eroa, ei mennyt yöunia...
pikku Biimeri pitää kokeilla. Kohta kun saadaan lunta ja loskaa maahan pitää ottaa auto kokeiluun ja ajella jotain suoraa maantietä tunti suuntaan ja toinen takaisin.
Tämän jälkeen voikin ottaa tunnin session keskikaupungilla ja piketa jokusen kerran parkkihallista arvioimassa näkyvyyttä ja kulmien arviointia. Sitten ihmetellään lopullista hintaa varusteilla, tiloja ja penkin hyvyyttä.
Tähän asti 300 sarja on omalta osalta kilpistynyt suoraan ajamiseen talvella ja heikkoon vakiovarusteluun. Tätä uusinta versiota en ole vielä kokeillut.
Muutenhan tuo on käypäinen auto siinä missä moni muukin.
Edellisen viestini pihvi oli siinä, että oli se merkki mikä tahansa (aivan mikä tahansa) todellinen automies pystyy arvioimaan autoa puhtaasti havaittujen asioiden perusteella ja monelta ja monien erityyppisten käyttäjien kannalta ilman ennakkoasennetta mihinkään suuntaa.
uusimman Tuulilasin edustusluokan autojen vertailun, mutta kyllä niistä autoista kelpaisi minulle ne loputkin.
Siinä kun Lexukseen on vaihdettu muutaman kerran moottorin öljyt on BMV seissy korjaamolla suunilleen puolet ajastaan.
Se siitä testivoitosta laatua tehdään jossain muualla,ei BMV:n tehtaalla.
Lexus on heikko auto. Katsopa Englannin ratasarjaa, ei näy Leluksia!
On se Bemmu silti paljon parempi ajaa kuin Lexus. Jos tulee eteen niinkin epätodennäköinen tilanne että Bemmu seisoo pajalla niin siksi aikaa otetaan sijaisauto käyttöön ja kun homma on hoidettu niin sitten taas Bemmun puikkoihin nauttimaan ajamisen ilosta. Mitä vittua se pajalla seisominen haittaa?
Kyllä on älyvapaata porukkaa,tietoisesti ostavat huonolaatuista tavaraa.Sehän on kaiken markkinatalouden Aja O että vaaditaan tuotteelta jotain laatua.Jos tuotteella on yksi hyväksyttävä ominaisuus muut lähes kelvottomia,eihän siinä ole mitään järkeä ostaa tuomoinen tekele. EN minä ainakaan.
Tällaiselle tavaralle on nimityskin sekunda.
formuloissa BMW ei oikein menestyny, toyota sen sijaan menesty
Mitä se sun palleja hiertää. Mä teen rahoillani mitä huvittaa. Ostelen vaikka Bemareita. On kato varaa.
Ei kannattaisi hirveästi yrittää viisastella kun et mitään tiedä. Taitaa markkinatalous olla sulle vähän liian hieno sana. Laadulla ei ole markkinatalouden kanssa mitään tekemistä. Selvää on kuitenkin että ilman kulutusta markkinatalous ei toimi.
Järjellä ajatellen minkään auton ostamisessa ei ole mitään järkeä.
Mun tyttöystäväkin tykkää shoppailla kaikenlaista krääsää. Miksen minäkin, onhan se ihan hyvää ajanvietettä. Bemarikaupoissa on mukava asioida. Huonon Bemarin sattuessa kohdalle sen voi viedä aina takaisin ja vaihtaa uuteen.
Persaukiselle kaikki on kallista ja rahan käyttö älyvapaata mutta kaikki ei olekaan köyhiä niin kuin sinä. Mun mielestä on todella älyvapaata olla noin vitun köyhä. Se on kuitenkin ihan oma valinta ja omaa hölmöyttä.
Milloinkas sitä menestystä nähtiin? Kuinkas monta maailmanmestaruutta tai edes kisoja Toyotan koneilla on voitettu? Laskepas kuinka monta Bemarilla ja tule sitten tänne juttelemaan.
osta bemaria ne kun on sen verran fiksumpia ja laatutietoisia ja ostavat mieluummin kunnon auton. Nämä viisaat rikkaat ihmiset ostavat hienoja ja laadukkaita esineitä ympärilleen eivätkä tuhlaa ja roiski rahaa ympäriinsä saatikka upota älyttömiä summia huonoon laatuun nähden. Vai ei oo järkevää ostaa mitään autoa et kyllä kovin fiksulta kuulosta kyllä minusta suomessa suurin osa tarvitsee autoa aivan välttämättä. Tyttöystäväski tykkää shoppailla krääsää, mikset sinäkin, myönnät siis että bemari on krääsää, tuosta sulle kyllä täytyy antaa pisteitä kun oot noin rehellinen. Ei muuta kun ruvetaan vaan kaikki rikkaiks jos se on niin helppoa, ei kaikki oo syntyny hopealusikka suussa hyviin lähtökohtiin. Mua ei voi sanoa kyllä köyhäkskään mutta en pidä itseäni rikkaana vaikka bemarin voisin ostaakin, tykkään vaan sijoittaa rahani niin että niillä on kunnon vastine ilman jatkuvaa lisäsijoittamista.
valmistajien mm pisteissä bmw:tä paremmin
Jos BMW rakentaisi yhtä suurella budjetilla Formula 1-tallia kuin tojo, niin tulos on jotain ihan muuta, kuin neljäs sija. Ja varsinkin jos tuolla budjetilla runnotaan koko tallin elinkaari, kuten tojon surullisen kuuluisassa formula projektissa on käynyt. Onneksi BMW on tajunnut olla sekaantumatta ruotsalaistyyppiseen johtoportaaseen.
Jokos tänä vuonna saatiin tojolle sen formula1-historian eka palkintopallisija? ...joo taidettiin saada.
Voitko valaista mistä olet tämän tilastotiedon saanut käsiisi? Pelkkä mutu-menetelmä ei valitettavasti riitä vakuuttamaan asian todenperäisyyttä.
Bemari on mulle ihan pelkkää krääsää niin kuin mikä tahansa rahalla ostettavissa oleva asia. olet kerrankin oikeassa jossain asiassa. Laadukas auto se silti on.
En ole minäkään syntynyt hyviin lähtökohtiin. Ihan omalla duunilla olen rahani tienannut ja sekös vasta kateellisia vituttaakin. Eivät pysty samaan vaikka vastaavat edellytykset on olemassa.
Kerropas mikä käyttöauto on hyvä sijoitus? Ostan sen heti. Autoista ja sijoituksista puhuminen samassa yhteydessä on kohtuullisen naurettavaa. Kyllä uudesta Toyotastakin hinta putoaa heti pari tonnia kun sen ajaa ulos kaupasta.
Minä ajelen kuitenkin mm. Bemarilla ja tykkään siitä. Ei ole ollut mitään vikojakaan ensimmäisen kymppitonnin aikana ja kohtahan se menee varmaan vaihtoon.
Ai viime kaudella? No yksi kausihan kertookin tosi paljon. Eikö muisti riitä pidemmälle? Bemarilla on sentään voitettu kisoja ja paljon. Ei tarvitse kovin monta vuotta kelata taaksepäin.
Toyotalla on sarjan suurin budjetti mutta silti eivät pärjää. Siinähän se Toyotan filosofia onkin: Suurella rahalla tehdään paskoja autoja.
Viime kausi oli aikamoinen menestys Toyotalla. Tuli paaluja ja palkintopalli sijoituksia sekä oli kauden luotettavin auto.
Toyotalla ei ole ollut kovin montaa tilaisuutta voittaa mestaruuksia koska talli on varsin uusi. Kuinkas monta maailmanmestaruutta nykyisellä BMW Williamsilla on ? - Ei yhtään. Williams sai tarpeeks bemareista joten uudella moottorilla mennään ens kaudella.
Montako voittoa BMW-moottorilla on otettu sinä aikana, kun tojo on ollut mukana ja montako tojotalla? Eipä se BMW:kään ole siellä nykyisellään kovin kauan ryllännyt.
Niin, tarkoititko, että Sir Frank Williams laittoi itsensä tarkoituksella epätoivoiseen tilanteeseen? Luopui BMW-moottorista ilman tietoa mahdollisesta seuraavasta voimanlähteestä. Aivan varmasti kyllä?
Olisikohan nyt kuitenkin käynyt niin, että BMW halusi perustaa oman tallin ja Williamsin kautta niitä edellytyksiä ei ollut.
mut kun Williams alko käyttää BMW:n moottoreita niin Williamsilla oli siihen mennessä kertynyt hiukan kokemusta formuloista.
Toyota on ollu muutaman vuoden niin ei siinä ajassa tehdä tyhjästä huipputallia tosin nyt näyttää siltä että siitä tulee kohta jo huipputalli.
ei oo voittanu ku sillon ku muut on jostain syystä epäonnistunu ja tuurilla eikä niitä voittoja kovin paljo oo tullu sillonhan ne ois menestyny. Sydän aina sykähtää kun bemarin moottorista savu pöllähtää heh heh.
mitkä merkit on amerikan myydyimpiä vuodesta toiseen niin siitä saa käsityksen, amerikasta löytyy maailman rikkaimmat ihmiset eikä ne millään pimmereillä ajele.
vain kirjoittanut viestiä ihan tosissasi? Hyvä vitsi kuitenkin...
Et oo vissiin seurannu formuloita vuotta kauempaa.
Ooppeleilla tai muilla GM:llä. Mihinköhän tilastoon tuo väittämä rikkaista ihmisistä perustuu? Taitaa perustua omaan luuloosi. En usko ennen kuin näytät taustalle jotain puolueetonta tutkimustietoa. Maailman rikkain ihminen löytyy Bruneista ja kaverilla on monta Bemaria.
Tolla kaverilla ei ole vielä edes kivekset laskeutuneet. Miten se olisi voinut formuloita seurata.
myydyin tuon luokan auto ja muutkin japsit jatkuvasti 10 myydyimmän auton joukossa, sen näkee jo pelkästään siitä.
Olikohan ne Englantilaiset jotka sanoi ,että menee pari sukupolvea ennenkuin tavat hiotuu aateliseksi ylennetyllä suvulla hienostuneeksi.
Sama se pätee näihin Uuno Turhapuro tyyppisiin lotto voittajiin.Moukka mikä moukka vaikka Cadilakilla ajelisi.
on aina parempi kuin bemari. Bemari ei ole lexuksen vaihtoehto kun se vaan on niin huono.
...helvetissä osta sitten Bemaria. Mä kuitenkin ostan.
Bemari ei tosiaan ole Lexuksen vaihtoehto. Lexuksen vaihtoehto on Hyundai Sonata. Nehän näyttääkin ihan samalta. Japsit varmaan kopioineet korealaisilta.
Nyt on vihdoinkin selvinnyt mitä tarkoittaa sanonta mainoksen uhri.Sehän on bemari suhari. Bemari on niille on kuin joku mantra sana.Ne ei näe eikä kuule mitä ympärillä autoissa kehittyy ja tapahtuu.Totuus on että kokonaisvaltaisesti Lexsusta ja bemaria vertaamalla, Lexsus on laadussa ja muussakin ylivertainen.
Tämä on tosi ilman illuusiota.
Bemarin vaihtoehto löytyy sieltä volkkarin=(kansanauto) suunasta.
Oletko omistanut tai edes ajanut kumpaakaan? Mulla on kohta molemmat kun IS 250 saapuu.
sulla tuskin on varaa kumpaankaan.
Voinkin tulla tänne aina päivittämään tietoja jos jommassa kummassa alkaa esiintyä vikoja. Katsotaan kumpi on parempi. 330i:ssä on vajaa pari tonnia mittarissa ja tähän asti on mennyt hyvin. Lexus tulee vaimon käyttöön. Itse halusin Bemarin kun se on ajettavuudeltaan paljon parempi ja suorituskykyisempi. Lexus on sitten vähän halvempi vaihtoehto vaimon käyttöön.
Joo meikä pojan piti bmw ostaa hondan tilalle mutta kuullu tarpeeks juttua saksalaisesta luotettavuudesta niin ei tullu kauppoja eikä tuu kyseisen maan autoihin.Hienoja kyllä mut kestävyys tärkein asia.Ja honda on tarpeeksi silmää mielyttävä auto ja tyytyväinen siihen..Kukin ajaa millä ajaa.
heräsit unestasi ja vaihdoit kuivat sukat jalkaan
...risoo? Hymyile vähän. Käy vaikka koeajamassa uusi 3-sarjalainen niin tulet heti paremmalle tuulelle. On se vaan loistava ajettava.
Erkki on köyhä. Ääähäähäähhhääää ja kateellinen paska vielä sen lisäksi. Hihhhiihhhiiihhii köyhäerkki.
kyllä siinä bemarissa pitää ollaki karvan parempi suorituskyky kun on puoli litraa isommalla koneella.
Tottakai kuuluu olla mutta kyllä 325i pesee myös 250 Lexuksen. Aika reilusti vieläpä. Perstuntumalta mutkaisella tiellä Lexuksella ei ole mitään jakoa mutta jää myös suoraan kiihdytettäessä. Kaveri kävi kokeilemassa vakio 325i:tä varttimaililla ja aikakorttiin tuli matalia 14 sekunnin aikoja. Autolla oli vielä ajettu alle 5000 joten varmasti liikkuu vähän paremmin kun kilsoja tulee lisää. Aika hyvin tuon luokan vakioautolta normaaleilla kesärenkailla.
Ideana on kuitenkin verrata kumpi on vähävikaisempi. Tässähän tietysti puhutaan vain kahdesta yksilöstä eikä sinänsä anna kovin kattavaa kuvaa mutta yksilöitä noissa lehtienkin testeissä verrataan.
lexusta suomessa, kyllä taitaa kuski kiihtyä bemarissa enemmän kuin auto heh heh.
En ole ajanut Lexusta Suomessa. Täällä sitä ei vielä ole. Testasin jenkeissä, samat suoritusarvot kuitenkin. Niin, riippuu siitä miten nopeasti kuski kiihtyy. Mulle alle 7 sekuntia nollasta sataan riittää mainiosti.
köyhä, kateellinen tai paska. Ihan vaan tiedoksi.
joku pesukone?
Onko se harjapesu vai harjaton?