olen tässä jo jonkun aikaa yrittänyt selvitellä,miksi vuoden ja kahden kuukauden ikäinen tyttö kissani kakkailee tietyin väliajoin kylpyammeeseen ja pissailee (harvemmin) esim.eteisen matolle. eilen se oli vetänyt yhden vaatekaapin hyllyn alas ja kusassut vaatteitten päälle. hiekkalaatikko on siisti ja puhdas,kerran viikossa vaihdan hiekat ja kakat otan heti pois kun tulee. en vaan käsitä ..pari kertaa olen käräyttänyt itseteossa, on ollut rapsuttamassa ammetta ennen tarpeitten tekemistä. se tajuaa ihan selvästi että tekee väärin. yleensä yöllä juuri tekee ammeeseen.joskus herään ja kutsun nimellä kun tajuan mitä on tekemässä,sillon luopuu ajatuksesta. huomattavasti useammin ja säännöllisesti tekee laatikkoon,mutta sitten yhtääkkiä tulee näitä pieniä töppäyksiä...onko vinkkejä?
kissan pissailusta ja kakkailusta,apua!
aczu
5525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No oho mitä kisu tekee O.O
Käy eläinkaupassa,ja kysy onko heillä jotain kissankarkotetta, ja kerro ongelmasta.
Ehkä he osaavat kertoa asiasta.
Laita ammeeseen appelsiin kuoria. Tee niihin pieniä viiltoja, että tuoksu tulee voimakkaana kuoresta ulos. Lisäksi kuoret raikastavat kylpyhuoneenkin. Kuoret täytyy vaihtaa kyllä melko usein. Kissat eivät voi sietää sitrushedelmien tuoksua. Yksi kissani aikoinaan sai sätkyn banaanin hajusta. Auttaisikohdan?
Kun kissa oppii että ammeessa on karsea haju, se kenties lopettaa sinne kakkimisen.
Myös kloritin haju voisi auttaa.
Minusta kyllä tuntuu, että sitä ottaa joku pattiin, koska se pissii puseroillesikin.
Jos tätä tapahtuu varsinkin öiseen aikaan voisi rakentaa sille aivan vastustamattoman nukkumapaikan, ja antaa viellä jotain herkkua ennen nukkumaan meoa. Kyllä luulisi, ettei enää mikään rassaisi, vaan voisi keskittyä rauhassa nukkumaan menoon ja antaa muidenkin nukkua.
voisihan rakentaa nukkuma paikat ja muut, mutta kun on jo se vastustamaton nukkumapaikka ja monta sen lisäksi..hedelmän kuoret on kokeiltu,erääseen toiseen karkoitus hommaan ja kissa vaan potki ne pois paikalta ja oli kun ei mitään..ja ne karkotus suihkeet, ei vaikuta kissan mintut tai muutkaan,empä usko että sellainen toimii vaikka eri tarkoitukseen onkin..vaikeaa eikö totta...
Tällä palstalla joku kirjoitti, että kloriitti saa kissat hurmoksiin ja nyt muistankin, kun
oli pessyt kissan potan männyn tuoksuisella kloriitilla myös omat kissani olivat aivan pyörtyä hajun ihanuudesta, joten siitä ei tosiaankaan ole karkoitteeksi.
Ompa hankala tilanne. Mytta nytpä keksin.
Laita ammeen pohjalle vähän vettä.
Luulisin, että auttaa.
Minkälainen vaatekaapisi mahtaa olla, josta kissa saa vaatteesi vedettyä alas. Jos siinä on ihan tavallinen ovi, voisi laittaa haan, mutta jos se on liukuovi sen voisi kiilata kiinni.
Pörri
Kysele eläinlääkäriltäsi, että voisiko tässä tapauksessa olla kyse virtsatietulehduksesta! Monesti siinä on syy, kun pissakäyttäytyminen muuttuu näin merkittävästi. Se johtuu siitä, että pissatessa tuntuu kipua ja kissa yhdistää kivun siihen, että juuri se laatikko tekee sen pissakivun. Välttääkseen kipua se tekeekin pissat ihan jonnekin muualle. Asia selviää pissanäytteen avulla.