Jäin kiinni ratista kaupunkialueella yöaikaan kun liikennettä ei juurikaan ollut, poliisin mittari näytti 1,01 promillea, elikkä lievän puolella. Poliisiasemalla puoltatuntia myöhemmin tarkkuuspuhallutus näytti kuitenkin 0,55mg/l, kun törkeän raja on 0,53mg/l. Olin nauttinut alkoholia reilun huikan juuri ennen autolla-ajoa (minkä kerroin myös kuulustelussa), autoilin n. puoli kilometria ja pysäköin auton, minkä jälkeen poliisi tuli puhalluttamaan minut. Voinko tällaisessa tapauksessa käräjillä esittää, että vereni alkoholipitoisuus ei vielä ollut törkeän puolella ajo-aikana, kuten se ei ilmeisestikkään ollut, vaan tuo kirkasviinahuikka nosti promillet juuri yli rajan? Tai toki voin esittää, mutta voiko tällaisella olla lieventävää merkitystä? Mistähän mahdollisesti voisin tiedustella enemmän asiasta, oikeusapua tuskin viitsin palkata.
törkeä rattujuopumus,vaiko tavallinenko vain
huikka
2735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Rikoslain 23:3 ja 4 pykälän mukaisesti rattijuopumukseen riittää se, että humalataso ylittyy ajon aikana tai sen jälkeen. Tuomioon riittää siis se, että lukemat ovat kohonneet yli törkeän rajan vaikakkapa matkalla poliisiasemalle.
Kunhan tämä alkoholin nautinta on vain tapahtunut ennen ajoa.
Tähän perustuu myös poliisin toiminta tapauksissa, jossa puhallettavalla mittari näyttää lukemia ja hän kertoo nauttineesa muutaman oluen; tällöin voi olla viisasta odotella hetki ja tarkistaa onko lukemat nousussa.
Törkeä ratti se on. Sillä normaalilla puhallustuloksella ole mitään väliä. Se vaan kertoo konstaapeleille, että nyt on syytä epäillä ja viedään jatkotutkimuksiin.
Tarkkuusalkometri sitten kertoo, että mikä on todellinen alkoholipitoisuus uloshengitysilmassa. Ja tätä lukua tarkastellaan oikeudessa. Se, että olet juonut huikan ennen ajoon lähtöä pitäis näkyä ennemmin siinä ekassa alkometrissä korkeana, mutta kun se näkyy vasta ajan päästä niin kertoo, että humalassa on oltu.