pesukarhu

ermia

Hei, tietääkö kukaan onko Suomessa mahdollista ottaa pesukarhua lemmikiksi. Ainakin Amerikassa se taitaa olla aika normaalia (tosin mikäpä siellä ei olisi).

28

14556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sasa

      Tutullani oli pesukarhuja jotka olivat pelastettuja ahdingosta.
      Kuulemma pentuna menee ihan hyvin, mutta kun kasvaessaan ne alkavat haista niin pahalle että ne on pidettävä ulkona.
      Myös käytöksen kanssa oli ongelmia eli en suosittele.

    • Tahvo

      Ei ole viisasta ottaa lemmikiksi tuollaisia eläimiä, joita ei yleisesti pidetä lemmikkieläiminä. Nykyään on jo tarpeeksi monia eläinlajeja, jotka soveltuvat lemmikeiksi. Hankaluuksia tulee tällaisesta erikoisuuden tavoittelusta, koska näitä eläimiä ei osata hoitaa oikein. Myös eläimen sairastuessa on hankalampi saada apua, sillä useimmat eläinlääkärit eivät ole perehtyneet erikoistempien eläinten hoitamiseen. Kannattaa erittäin tarkkaan miettiä onko esim. pesukarhun hankkimisen takana vain halu erottua. Se ei todellakaan ole hyvä kriteeri lemmikkieläimen valinnalle!

      • ermia

        Pointti olikin se onko Suomessa ylipäänsä mahdollista ottaa pesukarhua lemmikiksi tai onko niitä missään tarjolla. Itse en sellaista ole hankkimassa. Halusin vaan tietää kun ulkomailla olen moisia lemmikkejä nähnyt.

        Sitäpaitsi kyllähän noita lemmikkieläimiä ilmestyy koko ajan uusia. Ei esim. valkovatsasiilitkään ole tainneet ihan hirmu kauaa olla Suomessa lemmikkeinä,vai kuinka?


      • X
        ermia kirjoitti:

        Pointti olikin se onko Suomessa ylipäänsä mahdollista ottaa pesukarhua lemmikiksi tai onko niitä missään tarjolla. Itse en sellaista ole hankkimassa. Halusin vaan tietää kun ulkomailla olen moisia lemmikkejä nähnyt.

        Sitäpaitsi kyllähän noita lemmikkieläimiä ilmestyy koko ajan uusia. Ei esim. valkovatsasiilitkään ole tainneet ihan hirmu kauaa olla Suomessa lemmikkeinä,vai kuinka?

        Suomesta saa pesukarhuja, preeriakoiria sekä tuonnissa on kuulema myös liito-oravia. Eli mikään ei riitä lemmikiksi. Pesukarhuja toi suomeen vuosi sitten muistaakseni Paratiisilintu.


      • just
        X kirjoitti:

        Suomesta saa pesukarhuja, preeriakoiria sekä tuonnissa on kuulema myös liito-oravia. Eli mikään ei riitä lemmikiksi. Pesukarhuja toi suomeen vuosi sitten muistaakseni Paratiisilintu.

        mut suomessahan liito-orava on rauhoitettu..entäs jos tulee joku viranomainen ja ottaa pois?milläs todistat että oravas on jenkeistä eikä lähipöpeliköstä.


      • cruzilla
        just kirjoitti:

        mut suomessahan liito-orava on rauhoitettu..entäs jos tulee joku viranomainen ja ottaa pois?milläs todistat että oravas on jenkeistä eikä lähipöpeliköstä.

        Varmaankin sokerioravaa joka sekin on liito-orava sukua. Tosin tyystin erillainen kuin meidän suomen luonnon lentokurre. Näitä saa ainakin turun puutorin eläinkaupasta.
        Pesukarhu on mahd. ottaa lemmikiksi. Olin tässä n. 5v takaperin pet expossa kaapelitehtaalla ja sielä oli juuri esillä pesukarhu ja siitä kerrottiin lemmikkinä.
        Näistä on nykyään jalostettu söötti ruskea versio. :)
        Kovin yleisiä ei ole, ja olen kuullutettä saattavat olla hankalia hoidettavia.


      • Anonyymi

        Vittu mä haluan pesukarhun. Ja mitennii ei oo viisasta


    • Sinttu_HMLLL

      Anteeks nyt vaan, mutta sokerioravalla ja liito oravalla ei oo mitää tekemist keskenää...enempi sokeriorava on sukua kengurulle!

    • Errrrtsa

      ...kyllä sokerioravalla ja liito-oravalla on tekemistä toistensa kanssa. englanninkielinen nimikin jo sanoo sugar-glider...

    • Supi <3

      Pesukarhut on kyllä ihania =) Ne tosin tekee aika järkyttävää tuhoo kotona, mut muuten ne on kyllä ihania lemmikkejä =) Minimoi riskit kotona niin hyvä tulee =)

    • Perehdy

      Errrrtsa sokerioravalla ei tosiaan ole mitään tekemistä oravan kanssa. Se on pienikokoinen pussieläin.

      ja kyllä tiedän että keskustely on vitun kuollut :D

    • Pesukarhufan

      Haluan karhukamusem

    • pezukarhufani1

      Kurpitsapesukarhu on lempi-eläimeni :)

    • Julpukanpoikane

      En suosittele hankkimaan... Varsinaisia terroristeja

    • Pertsa_67

      Eikös nää pesu karhueläimet ole laittomia täällä suomen maalla??

      • Anonyymi

        Ei vitussa ole mitä vaaraa niistä muka on? Kyllä ne pärjää suomessa


    • Juleboi

      Elämäni valo saapui eilen ja lähti huomenna

    • enoorobo

      Haluaisin pesukarhun voiko joku ostaa mulle sellaisen irmeli lapseni 5v tykkää suuresti pesukarhyista

      • konekarhua

        kysy kodinkoneliikkeestä. Vieläkähän niitä on myynnissä. Mummullani on ollut pesukarhu jo 20 vuotta ja hyvin pyykkää yhä.


    • Iiirmeli

      Irmeli ei pidä uhkailusta

      • Anonyymi

        Ok


    • nm7

      Ok.

    • nm7

      Ok.

    • Supinaa

      Tiedän henkilön, jolla on ollut pesukarhu lemmikkinä, kaksikin taisi olla. Mutta siitä on jo kauan aikaa...
      Vinkiksi tiedonjanoisille: jouluun mennessä ilmestyy juuri tämän samaisen henkilön eli Jaana Sudensaagan tositapahtumiin perustuva kirja pesukarhusta.

    • raccoon_girl97

      haluan pesukarhun

    • Anonyymi

      entiiä mutta jos voi minä otan

    • Anonyymi

      haluun pesukarhu mistä niitä saa

    • Anonyymi

      Supia eli pesukarhua ei enää nykyisin saa Suomessa lemmikkinä pitää, on oikein lailla kielletty. Kannattaa hankkia/lukea kuitenkin tuo ylempänä mainittu Jaana Sudensaagan ”PIKKU PESUKARHUN TOSISEIKKAILUT”. Paitsi että se on hauska, tositapahtumiin perustuva kertomus pesukarhusta, joka Sudensaagalla ON OLLUT lemmikkinä muutama vuosikymmen sitten, kun se vielä oli mahdollista, nyt 2023 AURINKOKUSTANNUKSEN julkaisemaan painokseen on sisällytetty myös TIETO-OSIO.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      322
      644
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      556
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    Aihe