...silloin mä lessun myrkytän.
Mistä johtuu se että n. 90% aikuisista lestadiolais miehistä tupakoi?
Määrä prosenteissa on n. 60% suurempi kuin muun väestön, kannattaisiko huolestua?
Mistä johtuu se että n. 90% aikuisista lestadiolais miehistä tupakoi?
Määrä prosenteissa on n. 60% suurempi kuin muun väestön, kannattaisiko huolestua?
Vastaukset 8
Vanhimmat
En usko, että tupakoivien lestadiolaismiesten prosenttiluku on noin korkea, mutta ylittää varmasti suomalaisväestön keskimääräisen tupakointiprosentin. Sanoisin, että vastaavaa tupakointi-innostusta löytyy vain hämärimmistä olutkuppiloista.
Aivan radikaalisti yleisempää lestadiolaisten tupakointi on, kun sitä verrataan muiden suomalaisten herätysliikkeiden kannattajiin. Enpä usko, että muiden suuntien seurapihoilla tai kesäjuhlien juhlakentillä poltetaan tupakkaa.
Tupakka on ainoa sallittu nautintoaine lestadiolaisille. Kun elämä on muuten niin ankeaa, niin tupakka piristää.
Tupakkaahan ei kielletä Raamatussa. Ei tosin meikkaamista ja television katsomistakaan, mutta koskas uskovainen on johdonmukainen ollut.
Kerrotko vielä minkä nimisestä tutkimuksesta nuo mainitsemasi tutkimustulokset ovat?
Usko jo nyt hyvä ihminen, että 90% lessumiehistä tupakoi!
Olet nyt aivan hakoteillä. Oikea prosenttiluku on paikkakunnasta riippuen 10- 15 %, mutta sekin on liikaa ja juuri tämä porukka pilaa kaikkien muidenkin maineen.
Suviseurakentällä iltamyöhällä, kun sinne porukka kokoontuu, on juuri tätä tupakoivaa lavean tien kulkijaa, jolloin prosenttiluku nousee 70 %.iin.
Se on sitä porukkaa, joka on vaan tavan vuoksi siellä. Tärkeintä heille on saada suitsuttaa saatanalle ja uskominen on sivuseikka.
”Tarvitaanko vielä tutkimuksia??”
Sangen erikoinen kysymys!
Jos Suomesta todella löytyy jossakin kansan osajoukko, josta 90 prosenttia polttaa tupakkia, joko naisia tahi miehiä tahi molempia yhteensä, tilanne on jo sellainen, että se vaatisi jo monenlaista tutkimusta, lääketieteellistä, sosiaalipoliittista, jne..
Ei taida olla näin synkkä tilanne edes joka päivä pubeihin kokoontuvilla ”baarivaltuustoilla” tai muilla, joilla näyttää omaa aikaa riittävän mihin tahansa, mikä itseä miellyttää.
Jos tuollaisen prosenttiluku 90 % olisi löytänyt puolueettomin keinoin jonkin ryhmän tupakoivien osuudeksi, sellainen ryhmä olisi jo varmasti jonkinasteisen sosiaalisen tarkkailun kohteena.
Vai onko yllä oleva kirjoittelu just tätä sosiaalista tarkkailua :D ?
Uskon paremmin jos sanotaan: 90% lessumiehistä EI tupakoi. Tämä prosentti on lähempänä totuutta. Jos väitteesi pitäisi paikkansa, silloin minäkin polttaisin. Kuitenkin olen toiminut monin tavoin tupakkaa vastaan.
Täällä keskustelupalstalla tupakka suitsuaa monesta sellaisesta suusta, jotka eivät ainakaan lestadiolaisia ole. Miksiköhän???
Löysin vielä pari päivää sitten poimimani luvut VL nuorten keskustelupalstan gallupista .Ovat saaneet nimettöminä vastata, niin luottaisn lukuihin. Luultavasti vielä on tupakoivammasta päästä nuoriamme. Ikääntyneiden luvut ovat pienempiä, koka monet ovat tulleet järkiinsä ja lopettaneet tupakoinnin.
Tupakoitko: Enemmän tai vähemmän säännöllisesti 19% (38 vastaajaa)
joskus satunnaisesti: 18% (35 vastaajaa)
En nyt, tai koskaan:62% (120 vastaajaa)