Suomessa otettava käyttöön tiukemmat otteet pakoloisiin - PETI JA PUURO JA PIKIMMITEN TAKAISIN.
"Ruotsin apaattisten pakolaislasten vanhempia epäillään jopa myrkyttämisistä
tukholma. Ruotsin maahanmuuttovirasto epäilee, että useiden ns. apaattisten pakolaislasten vanhemmat ovat tahallaan laiminlyöneet hoitoa, jotta perheet saisivat helpommin oleskeluluvan Ruotsista.
Virasto on tehnyt poliisille 13 rikosilmoitusta pahoinpitely- ja laiminlyöntitapauksista, joiden joukossa on epäiltyjä myrkytyksiä ja ravintoliuoksen epäämisiä. Lisää rikosilmoituksia on viraston mukaan tulossa.
Ruotsissa on vuodesta 2002 ihmetelty erikoista ilmiötä, jossa yli 400 entisestä Neuvostoliitosta ja Jugoslaviasta saapuneiden pakolaisperheiden lasta on vaipunut syvään apatiaan ja pahimmillaan lopettanut puhumisen ja syömisen. Monet ovat olleet letkuruokinnassa.
Aiheesta on käyty kiivasta poliittista väittelyä, jossa ilmiötä on yhtäältä pidetty aitona, joskin harvinaisena, psyykkisenä ongelmana ja toisaalta yrityksenä huiputtaa Ruotsilta oleskelulupa.
Tukholman läänin lastenpsykiatrian johtaja ei tiistaina yhtynyt maahanmuuttoviraston epäilyihin.
"Ne tapaukset, jotka minä tunnen hoitoketjustamme eivät ole antaneet aihetta epäillä mitään hoidon laiminlyömistä", lastenpsykiatrian pakolaisyksikön johtaja Lotta Wiberg sanoi radiouutisille.
Maahanmuuttovirasto ja poliisi ovat jo aiemmin epäilleet muun muassa, etteivät kaikki ns. apaattiset lapset ole oikeasti vanhempiensa lapsia vaan katulapsia ja jopa lastenkodeista ostettuja.
Ruotsin lainsäädäntö ei ole sallinut DNA-testejä vanhemmuuden todentamiseksi.
Tiistain tietojen mukaan ainakin yhden hoitokodin henkilökunta on raportoinut sosiaaliviranomaisille, että vanhempien on nähty epäävän lapsilta näiden ravintoliuoksen.
Ainakin kahdessa tapauksessa lapsia on kuljetettu ambulanssilla hoitoon myrkytysoireisina. Sosiaaliviranomaiset eivät ole reagoineet tapauksiin, mikä on turhauttanut maahanmuuttovirastoa.
KALLE KOPONEN / Helsingin Sanomat
kalle.koponen@sanoma.fi"
Viranomaisten on syytä ottaa
TOTUUS HUOMIOON
0
61
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673