Petoksen torjuntaa

Ben Z. on alkanut kiirehtiä Kokoomuksen ja Keskustan yhteistyösopimuksen yksityiskohdista sopimista. Tämä on ajan merkkejä. Ben on haistanut ensimmäisen kierroksen asetelmat ja haluaa nyt sitouttaa myös Kepun Niinistön taakse ja markkinointiin mahdollisella toisella kierroksella. Saapa nähdä, miten keput vääntelehtivät tästä irti.

4

198

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ikinä

      Kun sokkelimies tippuu toiselta kierrokselta, niin on varmaa, että ZyklonB ja Pihaton kaunotar kokoavat kokoumukselaiset HALOSEN TAAKSE.

      • Tilanne jää spekulaation asteelle sen vuoksi, että Vanhanen ei selviä toiselle kierrokselle. Hän jo nyt pyrkii korostamaan sitä, ettei ole köyhien asialla ja ohjaamaan ääniä Haloselle, ettei toista kierrosta tulisi.

        Mutta jos sellainen ihme tapahtuisi, että Vanhanen olisi toisella kierroksella, Kokoomuksessa voi tulla kiusausta liputtaa Halosen puolesta. Tätä varten Heinäluoman pitää antaa jossain välissä vain lausunto, jonka mukaan SDP ei ole sitoutunut punamultayhteistyöhön tätä vaalikautta pitemmäksi ajaksi.


      • luulisin
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Tilanne jää spekulaation asteelle sen vuoksi, että Vanhanen ei selviä toiselle kierrokselle. Hän jo nyt pyrkii korostamaan sitä, ettei ole köyhien asialla ja ohjaamaan ääniä Haloselle, ettei toista kierrosta tulisi.

        Mutta jos sellainen ihme tapahtuisi, että Vanhanen olisi toisella kierroksella, Kokoomuksessa voi tulla kiusausta liputtaa Halosen puolesta. Tätä varten Heinäluoman pitää antaa jossain välissä vain lausunto, jonka mukaan SDP ei ole sitoutunut punamultayhteistyöhön tätä vaalikautta pitemmäksi ajaksi.

        Mitä enemmän kokoomus ja keskusta puhuvat porvarisopimuksestaan, sitä enemmän ääniä Halonen saa 1. kierroksella.

        Tämän ei luulisi olevan kokoomuksen tavoite, mutta keskustan tavoite se voi hyvinkin olla.

        Näyttää siltä, että keskusta on jo luopumassa toivosta ja demarit paniikkireaktiossa Niinistön suosion kasvun vuoksi.


    • Mopotusta

      Pelisäännöistä puhuminen on kepulaisille korville kovin tuttua. Uskoisinkin sen olevan jo traumaattista osalle porukasta. Pelisäännöistä puhuminenhan tarkoittaa, että kepu sitoutetaan muiden johtamaan politiikkaan. Ben pitää Niinistön valintaa toiselle jo niin varmana, että nyt on aika ottaa kepusta niskalenkki. Normaalioloissa Ben ei koskisi kepuun edes pitkällä kepillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3250
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      375
      1197
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      852
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      815
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      270
      689
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      161
      687
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      630
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      598
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      565
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      30
      528
    Aihe