Hei, huomasin viikko sitten, että piikkisilmäni olivat koko ajan esillä eivätkä luolissaan niinkuin normaalisti. näyttivät olevan kovin keskenään toisiinsa kietoutuneita ja kutupuuhiakin vähän aavistelin. Värit jne oli kaikki ok. Yhtenä päivänä näin toisen piikkisilmän melkein akvaarion pinnan tuntumassa kasvien välissä. Näytti olevan elossa enkä huomannut väreissä vieläkään mitään outoa. Nyt se oli sitten todella kuollut tänään. Ilmeisesti kyseessä oli koiras, pituutta 10cm (aika iso), ikää 2v. Ostin eläinkaupasta, se ei silloinkaan ollut ihan naru (mitä paljon myydään), mutta kuitenkin pienempi kuin nyt.
akvaariossani ei ole vuoteen kuollut kalaa, eikä siellä ole ollut mitään tauteja. Minulle tämä oli aika yllättävä kuolema, kun piikkisilmiä pidetään kestävinä. Olisi siellä akvaariossa ollut heikompiakin lajeja jos jotain on vialla. Vesiarvoja en ehtinyt aamulla mittaamaan. Mittaan tänä iltana.
Ainut mitä tiedän muuttaneeni, olen lisännyt akvaarion siivousta 3vkosta 1,5 viikkoon. Ja vaihtanut joka kerta 3 osan vedestä.
piikkisilmän yllättävä kuolema
7
918
Vastaukset
- _fisuli_
Niin siis hyvä että vaihdat vettä useammin akvaariosta nyt. Kerran viikosta kolmannes tai puolet olisi oikein hyvä vaihto. Piikkisilmästä en nyt oikein osaa mitään sanoa. Vesiarvot?
- patu
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000001104&posting=22000000011294921 .. niin ei tarttis lähtee arvaileen... ja saatas homma selvitettyä mahd. nopeesti.
- osaako kukaan tulkita oireita?
- Akvaarion koko 90l (vesimäärä)
- Kalasto 2 kuparimonnista, 5 punapäätetraa, 5 kiilakylkeä, 1 siiaminpiikkisilmä (siis kun toinen just kuoli), 1 nuori partamonni
- Vesiarvot; Ph 7, NO2 0.3mg/l (mitattu sen jälkeen kun kuollut kala löytyi, joten on saattanut pilata vesiarvoja, muutoin ollut 0.1mg/l), NO3 (en tiedä, mutta leväongelmaa ei ole ja kasvit kasvavat hyvin), lämpötila 24C
Vedenvaihto 1 viikossa 3.osa, ruokinta (Pohjatabletti, hiutaleruoka, rakeet ja verimadot) Pari pohjatablettia annan joka toinen päivä. Muita ruokia aamuin illoin mahd pieniä määriä, suodatinpatruunat ym suodatin puhdistetaan runsaalla haalealla vedellä kun virtaus on heikentynyt.
Tarkkailen kalojani joka päivä. Ja aamuin illoin lasken kaikki kalat. Piikkisilmiä tosin ei aina pääse näkemään. Muut kalat näyttävät samalta kuin ennen, värit on kirkkaat, uivat parvessa, kupariset ovat miltei mustia. Muiden kalojen käytöksessä ei muutosta, mutta piikkisilmät olivat viime päivät vähän enemmän näkysällä kuin normaalisti. He asustavat omissa luolissaan yleensä ja tulevat aamulla ehkä syömään, mut nyt ne oli jo valmiina näköisällä, eivätkä uineet heti pakoon. Itseasiassa tämä joka kuoli oli ensin yksin näköisällä, mutta parin päivän päästä tämä toinen siiaminpiikki oli koko ajan tämän kyljessä ja ne olivat varsin kiertyneinä toisiinsa. Ihmettelin outoa käytöstä, mutta epäilin tulevia kutupuuhua. Pariskunta on myös kutenut muutaman kerran. Paria päivää ennen kuolemaa, huomasin kalan myös olevan pinnan tuntumassa kasvillisuuden seassa, mikä sekin on aika outo paikka piikkisilmälle. Siinä kuitenkin sain hyvin tarkastettua kalan ehkä huomannut ainakaan mitään ulkoisia merkkejä sairaudesta. pään alla, kiduskansien kohta on punervampi kuin muu maha.. mutta niin on toisellakin. En ole varma onko tämä merkki sairaudesta vai alanko nähdä punerrusta nyt kun niin tarkasti katson. Olisi kiva todellakin tietää nimenomaan millaisesta taudista tässä on ollut kyse. Vai onko ollut kyse vesiarvojen heikkoidesta tms. Olen luullut, että punapäätetrat olisi herkempiä kaloja ja kun ne on voinut hyvin olen ajatellut, että mahdollisesti kaikki muutkin??
Tämä samainen yksilö oli sairaana 2 vuotta sitten, siltä hävisi kaikki värit, mutta värit palasivat kokonaisuudessaan kun nostin veden lämpötilaa (lämmitin oli hetken rikki, joten vesi oli 22 asteista). Nyt kalalla oli kaikki värit tallella. Siiaminpiikkien ikää en osaa tarkasti sanoa, mutta 2 vuotta olleet mulla ja sinä aikana kasvaneet aika paljon.
Jäljelle jäänyt yksilö on palannut luolaasumismuotoon, mutta kurkki sieltä taas normaaliin tapaan aamulla kun laitoin ruokaa.- patu
Kaikki näyttäisi kirjoittamasi perusteella olevan kunnossa.
Tosin kalstossa olisi parantamisen varaa; vain yksi parvi tuon kokoiseen akvaan
Kuparimonnisille myös parvea mutta kun akvaarion koko tulee vastaan... ratkaisu tietty olisi suurempi akvaario jos haluaisi kalastolle toimivat parvi koot mutta siihen en pysty ite vaikuttamaan.
En kyllä keksi mitään konkreettista syytä kalsi kuolemaan. Voithan kysäistä aqua-web.org ista. - osaako kukaan tulkita oireita?
patu kirjoitti:
Kaikki näyttäisi kirjoittamasi perusteella olevan kunnossa.
Tosin kalstossa olisi parantamisen varaa; vain yksi parvi tuon kokoiseen akvaan
Kuparimonnisille myös parvea mutta kun akvaarion koko tulee vastaan... ratkaisu tietty olisi suurempi akvaario jos haluaisi kalastolle toimivat parvi koot mutta siihen en pysty ite vaikuttamaan.
En kyllä keksi mitään konkreettista syytä kalsi kuolemaan. Voithan kysäistä aqua-web.org ista.tiedän parvikoista yms ja
toivon joululahjaksi uutta akvaariota. kovin isoa en saa, eikä meillä mahdu. mutta 180-200l on kuitenkin hankinnan alla. Pitää tuolle partamonnillekin saada isompi koti kunhan se kasvaa( ja miksei siis jo valmiiksi)!:)
Jos en saa akvaariota vielä nyt, niin joudun ite sitten säästämään ja tuohon menee vuoden päivät, että saan lipastot ja akvaariot.
onko parempi pitää jäljelle jäänyt piikkisilmä yksin kuin ottaa akvaarioon lisää kaloja kun siellä on niitä jo tarpeeksi? olen ymmärtänyt, että piikkisilmät eivät varsinaisesti ole parvikaloja, mutta viihtyvät parvessakin tai pareittain. Meillä ne eivät kovin paljon hengailleet keskenään, paitsi joskus. - Vaari-o
osaako kukaan tulkita oireita? kirjoitti:
tiedän parvikoista yms ja
toivon joululahjaksi uutta akvaariota. kovin isoa en saa, eikä meillä mahdu. mutta 180-200l on kuitenkin hankinnan alla. Pitää tuolle partamonnillekin saada isompi koti kunhan se kasvaa( ja miksei siis jo valmiiksi)!:)
Jos en saa akvaariota vielä nyt, niin joudun ite sitten säästämään ja tuohon menee vuoden päivät, että saan lipastot ja akvaariot.
onko parempi pitää jäljelle jäänyt piikkisilmä yksin kuin ottaa akvaarioon lisää kaloja kun siellä on niitä jo tarpeeksi? olen ymmärtänyt, että piikkisilmät eivät varsinaisesti ole parvikaloja, mutta viihtyvät parvessakin tai pareittain. Meillä ne eivät kovin paljon hengailleet keskenään, paitsi joskus. - osaako kukaan tulkita oireita?
Vaari-o kirjoitti:
muutenkin em hlön kalasivut ovat mahtavat. luen näitä kovasti ja koitan järjestää kaloilleni mahd. oikeanlaiset olosuhteet.
eli piikkisilmä saa nyt olla ilman kaveria, kunnes saan isomman akvaarion. sitä varten pitää saada toinen allas tyhjäksi(muuten ei mahdu enää minnekään), toisen akvaarion asukit ovat vielä liian pieniä lisättäväksi isompien joukkoon. Menee noin 2kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1407805Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007300Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216728Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736361Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv235983Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125712Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht25466Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368