Windows xp bugi?

Ootekos huomannu että windows xp "syö" muistia kokoajan, tai ainakin luulisin niin, koska se tekee sitä minulla.
Huomasin sen siitä "Task Managerista". siis just sen minkä saa ku painaa Control,Alt,Del ja ottaa sen tokan "lipuskan" Siinä näkyy kokoajan se vapaan muistin määrä ja se vaan vähenee munkoneella. Tosin hitaasti mutta varmasti :P
Ei se sinäänsä mua haittaa ku muistii on 0,5gigaa. Mutta ajattelin vaan että onkos vika mun koneessa vai itse xp:ssä ???

Jos viittitte niin kattokaas teidän sitä muistinkulutus juttuu ja ilmotelkaa tähän että pieneneekös se :P
5412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

muisti meinaan. Jos koneella ei tee mitään, niin muistin varaus putoaa pikkuhiljaa. Paljonko sulla on näitä xp:n omia juttuja käytössä(esim.xp-työpöytä). Ne meinaan vie laitteen tehoja aika tavalla. Kokeile perinteistä Windows-työpöytää. Onko sulla virtuaalimuisti säädetty mihin.

Äänestä

XP käynnistelee oletusarvona kaikenlaisia "palveluja" tarvitset niitä tai et.

Näiden palvelujen käynnistäminen ja ajaminen syö muistia ja taitaa viedä prosessoriaikaakin siinä sivussa. Käynnistymistä se hidastaa melkoisesti.

Voit tarkistaa asian Järjestelmätiedoista > Ohjelmistoympäristö > Palvelut

Voit muokata palvelujen tilaa Services-sovelluksessa. Palvelujen deaktivoinnissa kannattaa olla varovainen ja poistaa vain muutama turha palvelu kerralla - kaiken varalta että sitten ei tulisi isoa debuggerointia jos laite ei toimikaan oikein käynnistyksen jälkeen ja ei tiedä minkä palvelun poistaminen tuon häiriön aiheutti.

Apua ja ohjeita palvelujen virittelyyn löytyy esimerkiksi täältä:
http://www.blkviper.com/WinXP/servicecfg.htm

Ja jos haluat vielä rankempaa virittämistä niin lisää ohjeita löytyy täältä:
http://www.blkviper.com/WinXP/supertweaks.htm

Tuon Services-palvelun sijaintia en osaa varmuudella neuvoa sinun käynnistä-valikossasi, mutta jos teet sille pikakuvakkeen niin koeta sijainniksi:

%SystemRoot%system32services.msc /s

Äänestä
  • Taisi tuossa edellisessä viestissä mennä päinvastoin noi linkit. Mutta niistä löytyy neuvoa.

    Älä tee mitään ellet tiedä mitä olet tekemässä!

    Äänestä

Jos ymmärsin oikein niin käytössä olevan keskusmuistin määrä siis kasvaa aina vähitellen? Tällöin kyseessä on jatkuvasti tietoa keräävä sovellus kuten jonkinlainen varmuuskopiointisovellus.

Tällainen on esimerkiksi XP:n "asemanvalvonta". En muista sen nimeä kun poistin XP:n reilu viikko sitten, mutta kyseessä on oletuksena päällä olevasta toiminnosta, joka varmuuskopioi tietoa jatkuvasti, jotta käyttöjärjestelmän tilan voi palauttaa mahdollisessa virhetilanteessa.

En osaa enempääkertoa tästä toiminnosta ja sen disabloimisesta kun en niitä valikoiden nimiä enää muista. Joku osaava voisi vaikka jatkaa tästä.

Äänestä

Ei sun koneessa tai winkkarissa mun käsitääkseen oo mitään vikaa, sillä xp tekee omiaan aina kun koneella ei tee mitään. Se mm. järjestelee kovalevyä, ottaa varmuus kopioita ja jne. Noi tausta ohjelmat saa valvontatyökalujen kautta kytkettyä pois päältä, mutta en tiedä että miten se loppujen lopuksi vaikuttaa koneen toimintaan.

Kyllä itsekin olen huomannut, että muistia on yllättävän paljon käytössä vaikka kone lepäilee omineen, mut ei se koneen nopeuteen ole vaikuttanut. Et maininnut, että kuinka paljon sulla se xp muistia kahmii..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Punkku kirjoitti:

Ootekos huomannu että windows xp "syö" muistia kokoajan, tai ainakin luulisin niin, koska se tekee sitä minulla.
Huomasin sen siitä "Task Managerista". siis just sen minkä saa ku painaa Control,Alt,Del ja ottaa sen tokan "lipuskan" Siinä näkyy kokoajan se vapaan muistin määrä ja se vaan vähenee munkoneella. Tosin hitaasti mutta varmasti :P
Ei se sinäänsä mua haittaa ku muistii on 0,5gigaa. Mutta ajattelin vaan että onkos vika mun koneessa vai itse xp:ssä ???

Jos viittitte niin kattokaas teidän sitä muistinkulutus juttuu ja ilmotelkaa tähän että pieneneekös se :P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu