Mistä saisi tietoa kisko tai vaijerivalaisimista jotka toimivat ilman muuntajaa?? Valaisinliikkeiden hemmot on vaan myyjiä, heiltä ei juuri suunnitteluapua saa. Ja toisaalta emme tarvitse ammattimaista suunnittelijaa kun kyse on vain yhden huoneen valaistuksesta. Lähinnä tarvitaan tietoa eri vaihtoehdoista.
Halogeenit ilman
muuntajaa??
3712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
voit käyttää vaikkapa 12 V akulla, niin et tarvitse muuntajaa. Valaisinkiskot toimivat 230 V:llä, kun ne ovat kosketussuojaisia rakenteeltaan.
Ammattilaista voi ollakin vaikea saada vetämään 230 VAC niihin vaijereihin.
Halogeenilamppuja on myös 230V verkkojännitteelle. Valaisinliikkeistä saa halogeenivalaisimia joissa on muuntaja sisäänrakenettuna, yksittäin tai setteinä. Vaijerijärjestelmät vaativat aina muuntajan.
Jos käytät virtakiskoa valaisinvalikoima 230V alueella on tosi laaja. Vaijerisovellutuksia 12V jännitteelle on vaikka kuinka. Halogeeni on hyvä valonlähde, muiden ohella. Kyllä sen muuntajankin aina jonnekin piiloon saa. Yhdenkin huoneen valaistussuunnittelu kannattaa. Kokeile osoitetta : www.suomenvalaistussuunnittelu.fi