Onko langattoman puhelimen

pöytätelineessä(tukiasemassa)akku?
Eräs maaseudulla asuva huonosti liikkuva invaliidi jolla on ko. laite turvallisuuden vuoksi,kertoi lukeneensa sähköyhtiön(kymppi)-lehdestä jotta matkapuhelimen laturi on otettava pois seinästä kun lähdetään liikkeelle puhelimen kanssa.Näin hän on menetellyt vaikka kyseessä ei ole matka-vaan langaton puhelin.Sanoin ettei ota töpseliä pois,sillä saattaa olla,että luuri toimii mutta tukiasema ei.Miten on?
4378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

99,9% varmuudella ei ole akkua. Ellei sitten ole joku sähkökatkosvarmennettu malli. Typerää kuitenkin ottaa sitä pois silti, koska laite varmaankin on suunniteltu niin että verkkolaite on jatkuvasti kytkettynä. Matkapuhelimen laturi taas kannattaa ottaa seinästä pois jo pelkästään siksi, että lähdettäessä liikkeelle puhelimen kanssa tarttee helvetin pitkän roikan jotta laturilla jotain tekee...

Äänestä

keittiössä langaton puhelin ja pöytätelineessä
ei ole akkua. Jos sen irroittaa sähköpistorasiasta
niin aparaatti ei toimi.

Äänestä

Jos tukiaseman töpseli ei ole seinässä, niin puhelin ei toimi. Tämän vuoksi on syytä laittaa johonkin pistokkeeseen myös tavallinen luuri, jotta voi soittaa sähkölaitokselle ja kertoa että sähköt on poikki.

Äänestä
  • Langattomassa puhelimessa , siis tukiasemassa tarvitaan käyttösähkö , siihen radioyhteyteen ja laitteen toimintaan. Tukiasemassa ei ole akkua, yleensä. Itse en irroita laturia senästä , kulutus niin pieni ja mies laiska. Jos kyseessä invaliidi niin luulempa että hän voisi jättää myöskin laturin seinää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kale kirjoitti:

pöytätelineessä(tukiasemassa)akku?
Eräs maaseudulla asuva huonosti liikkuva invaliidi jolla on ko. laite turvallisuuden vuoksi,kertoi lukeneensa sähköyhtiön(kymppi)-lehdestä jotta matkapuhelimen laturi on otettava pois seinästä kun lähdetään liikkeelle puhelimen kanssa.Näin hän on menetellyt vaikka kyseessä ei ole matka-vaan langaton puhelin.Sanoin ettei ota töpseliä pois,sillä saattaa olla,että luuri toimii mutta tukiasema ei.Miten on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu