Onko kellään huonoa/hyvää kokemusta amway:stä. Miunua yrittävät saada mukaan. On yritetty myös saada MOVE juttuihin mukaan. Kuullostaa hyvältä näin päällisin puolin MUTTA. Olen lukenut keskusteluja MOVESTA. Mutta haluisin tietää Amwaystä enemmän. Jos joku kehtaa kirjoittaa kokemuksiaan. Asiallista keskustelua kiitos.
Amway
KYSYMYS?
304001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
on toiminut 46 vuotta. Hyvät tuoteet. Hinta/laatu suhde ok (eli kallimpi kuin lidl, mutta edulisempi kuin lancôme).
Vaati työtä.
Palkkiot vain ja ainoastaan tuoteiden kautta: jos pelkasta sponsoroit, et saa palkkio. Jos alalinja osat esitteet tai koulutus materiaali, ei saa palkkio. Reilu Peli jäsen.
Oletko sama henkilö joka reilu vuosi sitten oli mukana sevenissä ja yritin saada sinulta PGfree liittymää.
En taida olla,koska en ole ollut ikinä mukana vastaavissa jutuissa.
Hei.
En tiedä juuri tuosta kyseisestä yrityksestä, mutta itselläni on kokemusta eri yrityksistä. Päätin kesällä lähteä mukaan Shine Club nimiseen yritykseen ja olen ollut tyytyväinen. Itse otin selvää paljon yrityksestä ennen kuin liityin mukaan ja varmistuin että yrityksellä on todellista kasvu potentiaalia. Yritys on auki Norjassa Ruotsissa ja Suomessa, ja muihin Euroopan maihin avataan tulevaisuudessa liiketoimintaa.Itse halusin lähteä juuri hyvään kasvupotentiaalia omaavaan yritykseen. Terveisin Niko Hahtola 040-5256397
Kiitos paljon vastanneille.
TV-ohjelma USA:sta. Siinä Quixstarin (Amway)
edustaja kertoo suoraan, kuinka hommalla tienaa.
Myymällä koulutusmateriaalia.
http://cpserverp4.com/bo/dateline_quixtar.wmv
Omat kokemukset on pitkältä ajalta ja posiviivisia. Amway on toiminut 46 vuotta, toimintaa on 90 eri maassa ja toiminta laajenee koko ajan. Se kertonee jo jotain.
Jos mielit saada tästä taskurahaa, pieni työpanos riittää, jos mielit suurempia rahoja, niiden eteen pitää tehdä töitä. Tuotteet on hyviä, valikoima on laaja ja hinta/laatusuhde paikallaan.
Jos olet kiinnostunut kuulemaan tarkemmmin, käyhän kuuntelemassa esittely. Sen jälkeen osaat päättää, onko Amway sinua varten.
"Amway on toiminut 46 vuotta, toimintaa on 90 eri maassa ja toiminta laajenee koko ajan."
Kun kerran näin hyvin menee, niin miksi liikevaihto on 10 vuodessa laskenut 15%? Kolmasosa koko Amwayn emoyhtiön liikevaihdosta tulee Kiinasta. Siellä on myös isot tehtaat. Eli nämä Amwayn huippulaadukkaat tuotteet ovat itse asiassa "Made in China"
Yhdysvalloissa liikevaihto on puolittunut sitten huippuvuosien, samaten Japanissa. Vaikka toiminta maantieteellisesti laajenee, niin rahallisesti ei. Venäjän ja Etelä-Amerikan myötä maapallo on koluttu läpi, ainoat laajentumiskohteet ovat enää Kuuba ja Pohjois-Korea.
Jos olisit osallistunut tuote päivät, olisit kuulu että vuonna 2004, kasvu (llikevaihto) Scandinaviassa oli 65%, ja suomessa 77%. Sekin on Fakta.
Kun pistän firman pystyyn, on kasvu eka vuonna 2000 %, toka vuonna miljoona prosenttia jne.
Kun alkaa nollasta, niin tottakai sitä kasvua on suhteessa 0 euron liikevaihtoon.
Amway markkinoi mahdollisesti harhaanjohtavasti myös mahdottomia kasvutavoitteita levitellen. Eräs ILH kertoi tavoitteena olevan 4 % markkinoista, mutta unohdin harmikseni kysyä, mistä markkinoista?
Amway voi saada 4 % verkostomarkkinoinnin markkinoista, mutta ei lähellekään sitä perinteisten firmojen markkinoista. Koko vm-alan osuus markkinoista jää reilusti alle 1 % ja sekin on enimmääkseen edustajien (ILH ym.) omaa verkoston sisäistä kulutusta.
Miten voi samalla sanoa että ei tule toimimaan koskaan markkina tule täyteen, ja ei tule toimimaan koska 1% on maksiimi osuus??
Ei kannatta aloita koska 5 vuoden päästä markkina on täynnä ( 10000000000000 mukana).
Ja toistaiseski, ei kannata aloita koska markkina ei tule kasvamaan (maks 1%).
Hyvää logiika!
Miten ei tämäkään paipolan vastaus liity kysymykseen. Vaivaudu edes lukemaan kysymys, jos osaat, jos et osaa, pyydä joku muu lukemaan. Tosin jos osaat lukea mutta et ymmärrä lukemaasi, mieti, kannattaako edes "vastata".
Mitä jos otat nuo hel...tin linkityksesi kainaloosi ja suksisit niiden kera vaikka sudaniin täältä palstoilta terrorisoimasta.Anna ihmisten verkostoitua tai tehdä ihan mitä haluavat,ja tuki jo se turpasi!!!
En varmasti ole ainut joka on lopen kyllästynyt noihin massapostituksiisi ja linkityksiisi!!!!
Jos bisnes kasvaa 77 %, se tarkoittaa että jokainen Amwayläinen ILH sai 0,77 uutta ihmistä alalinjaansa lisää, vuoden aikana.
Huikea saavutus sinänsä..
Tyypillisesti Amwayllä kasvua on kestänyt 10-15 vuotta aloittamisesta. Suomessa aloitettiin 1998, joten pari kasvun vuotta voi vielä olla. Tuotepäivillä ei taidettu pahemmin kertoilla esim. Saksan tai Japanin liikevaihdoista.
Kiinnostaisi tietää tuotteiden sisältö tarkasti mutta kun monessa tuotteesssa on ns. patentti niin siitä ei saa tuoteselostetta. Hammastahna mm. oli ainakin tällainen tuote ennen. Aika arveluttavaa laittaa suuhun ainetta jota ei tiedä mitä se on.
Olenko ihan väärässä?
Kuule, kyllä siinä hammastahnalaatikossa on se tuotteen sisältö ja on aina ollut, kun vaan viitsii lukea...
Ei ole tullut vastaan yhtäkään ihmistä, joka tietäisi, mitä hänen nykyinen hammastahnansa sisältää, paitsi fluorin tietää jokainen. Silti ovat uskaltaneet laittaa sitä suuhunsa...
Nyt kipinkapin jokainen katsomaan omansa, että pääsee ilmoittamaan että "minä ainakin tiedän ja olen aina tiennyt" -jutun. =)
Kyllä minä luen hammastahnoista ja muistakin aineista mitä käytän tuoteselosteen ja tiedän mitä ne sisältävät.
Hei kun sinä selvästi olet asiantuntija tässä asiassa niin vastaisitko minulle että onko se jo avautunut se nettikauppa mistä saa niitä nokian kännyköitä ja sonyn tuotteita ym ym halvalla.
Aidosti kiinnostaa joko se monen vuoden lupailun jälkeen olisi vihdoin avautunut.
http://www.merchantsofdeception.com/DOWNLOADBOOK2.html
Kuten jossain aikaisemmassa ketjussa sanoin tässä on kerrottu tarkemmin mistä Amwaysssa on kyse.
Eivätpä ole Amway-uskovaiset viitsineet vastata tähänkään mitään. Reilut 300 sivua ankaraa kritiikkiä entiseltä "pomolta" ja kukaan ei kiistä sanaakaan... Osui ja upposi?
kommentteja Amazombeilta?
muiden kertomana ja yhtiön julkaiseminen tilastojen perusteella.
Amway tietopaketti:
Amway pika-info:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_info.htm
Kooste tilastoista ja suomenkielisistä lähteistä.
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_tilastot.htm
Amway tilastotietoa
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/amway_mahdollisuus.htm
Amway tilastot suomen kielellä (John Hoagland)
http://www.amquix.info/tr/amway_fn.html
Amway Quixtar liiketoiminnan analyysi
Katso englanninkielinen video: (Pituus 21 min. 38 sek., Julkaisija: Dateline NBC-TV)
http://cpserverp4.com/bo/dateline_quixtar.wmv
Lisätietoja: http://dateline.msnbc.com
"In pursuit of the almighty dollar" by Chris Hansen
Löydät sivuston käyttämällä hakua ja kirjoittamalla hakusanaksi `Quixtar´.
Move Networks Oy:stä on tietoa:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/index.htm
Jos luet tämän pitemmän tutkielman alusta loppuun, niin saat koko alasta hyvän kuvauksen.
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/move.htm
Jos et jaksa lukea pitkiä juttuja heti alkuun, niin hieman lyhyempi alan yleiskuvaus on osoitteessa:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/verkostomarkkinointi.htm
Siinä on mainintoja oikeastaan sekä Amwaysta että Movesta. Kaikkihan ne firmat loppujen lopuksi samalla periaatteella toimii...
Tuolla on nimeltä sivuilleni päässeet firmat:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/tyypillinen/tyypillinen.htm
Ja usein kiistellyt kysymykset:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/ukk.htm
niin, jos olisit lukenut sen kirja (niinkuin minä tein), tietasit että:
- on mahdollista ansaita raha pelkkasta tuoteiden kautta (sen mies etsi sai 2000$/kk!!!)
- liiketoiminta toimii
- jos sun menot ovat isommat kuin sun tulot, sitten ihan selvasti menet konkurssiin (olisivat tulot 500$ tai 8000$!!!)
- jos ansaiset raha koulutus materiaalin kautta, amway antaa kenkää.
kenkää anna.
sillä on sopimus tiimin johtajien kanssa, joka takaa molemmille tuntuvat tulot.
tiimijohtajat saa tuloja ihan vapaasti myymästään liiketoiminnan tukimateriaalista eikä amway puutu siihen lainkaan. sehän on loppujen lopuksi "vapaaehtoista", ostaako joku niitä tuotteita vai ei.
eli tiimit saa myydä niin paljon aivopesumateriaalia kuin vain kaupaksi saavat ja hyvällä voitolla. tiimien johtajat ovat tunnustaneet julkisesti sen, että voitoista tulle jopa 80 % "työkalujen" myymisestä.
http://www.amquix.info/tr/amway_fn.html
http://www.amquix.info/Dan_Lorenzo.html
NBC Datelinen Tv-ohjelmassa todistetaan sama juttu kameroiden edessä. (3/4 tuloista työkalu-bisneksestä)
Tiimijohtajien kannalta on tuottavinta työkalubisnes, jonka avulla motivoidaan myymään sitä varsinaista tuotetta eli verkostomarkkinoinnin liikeideaa. Se on se todellinen "tuote" ja se myydään yhä uusille uhreille. Amway on tyytyväinen, kun saa ohessa myytyä tuotteita verkoston sisälle. Ilman verkostoa sen myynti olisi vain murto-osa nykyisestä, koska tuotteilla ei ole todellista kysyntää ja ne ovat kalliita.
Kustannussäästöt tulevat siitä, että myyjille ei makseta kunnon palkkaa. Siitä huolimatta tuotteet ovat kalliimpia kuin muualta ostettuina. Pitäisihän se osata ajatella omalla järjellä, ettei firmalla ole vara maksaa kovin suuria provisioita muutaman sadan euron kuukausimyynnistä per keskiverto-ILH?!
Pitäisi todellakin myydä tuotteia muutaman tonnin edestä per kuukausi, jotta voisi saada tuntuvia provisioita, mutta ideana ei ole edes myydä tuotteita vaan käyttää niitä itse ja värvätä lisää tuotteiden käyttäjiä. Ei se onnistu...
se että jotkut ääliot ILHt myyvat ja ansaivat raha tukimateriaali myynin kauta on minun mielestani älytöntä, ja moraliton. Mutta ei kaikki sitä teke. Ainakin, en. Toki kun itse järjestän koulutus, vuokran tila, ja joskuskin ulkopuolinen kouluttaja tule. Ja hän saa palkka. Jos lippumyyntin kautta tule tarpeeksi, hyvää. Jos ei, maksan omasta taskusta. Jos on ylimäärainen, annan sen hyväntekeväysys organisatioon (SPR, ym ym). En haluaisi maksaa sieltä liika veroa...
Mutta tämä on vain munin politiika. Sä oot oikeassa. Minun mielestanikin, voitto tukimateriaalin kauta on moraliton.
Laitatko vielä vähän lisätietoja, kun jäi epäselväksi muutama asia:
1) Kuka ei anna kenkää kenelle ja ketkä ovat tiimien johtajia?
2) Jos jotkut saavat lisätuloja jonkun tuotteen myynnistä, mitä pahaa siinä on?
3 ) Mitä on aivopesumateriaali? Onko se sama kuin mainitsemasi työkalujen myynti? Työkalut siis pois myynnistä? Vasarat ja sahat pois rautakaupasta, koska myyvät niitä katteella?
4) Millä lailla tuotteet myydään "uhreille"? "Uhrit" eivät siis osta vaan niille myydään?
5) Amway on tyytyväinen? Miten jokin ei-elollinen taho voi olla "tyytyväinen"? Voiko talo tai auto olla tyytyväinen?
6) Miten voi olla mahdollista, että kun väittämäsi mukaan tuotteilla ei ole kysyntää, ilti myynti vain kasvaa?
7) Väittämäsi mukaan myyjille ei makseta kunnon palkkaa. Se on varmasti totta, sillä "myyjille" ei makseta palkkaa lainkaan, kun eivät ole edes työsuhteessa Amwayhyn. Amwayssa mukana olevat muuten ILH:ta, ei myyjiä.
8) Miten tuotteet voivat olla kalliimpia kuin muualta ostetut, kun samoja tuotteita ei edes myydä muualla?
9) Laitatko nuo linkit vielä jatkossakin kaikkiin viesteihin mukaan siltä varalta, että joku ei niitä vielä ole löytänyt.
Laitatko vielä vähän lisätietoja, kun jäi epäselväksi muutama asia:
--1) Kuka ei anna kenkää kenelle ja ketkä ovat tiimien johtajia?
1) Tiimien johtajat: esim. motivointimateriaalin myyjät, ja seminaarien pitäjät. Yritys voi todellakin antaa jakelijalle potkut, jos hän rikkoo tekemäänsä sopimusta. Se kuka henkilö potkut tarkalleen antaa, en osaa sanoa.
2) Jos jotkut saavat lisätuloja jonkun tuotteen myynnistä, mitä pahaa siinä on?
--2) Ei mitään, jos kyse ei ole verkostomarkkinoinnista. Tutustu vaikkapa Haipolan sivuihin, niin ehkäpä ymmärrät miksi homma kusee tässäkin vaiheessa.
3 ) Mitä on aivopesumateriaali? Onko se sama kuin mainitsemasi työkalujen myynti? Työkalut siis pois myynnistä? Vasarat ja sahat pois rautakaupasta, koska myyvät niitä katteella?
--3) Aivopesumateriaali on nimenomaan nämä työkalut. Lifton on aivopesun tutkimustyön pioneeri, eikä hänen tutkimuksensa ole vanhentuneet mitenkään - eihän ihmismieli muutu. Tässä netistä poimittu:
Lifton brainwashing model
Psychiatrist Robert Lifton described in his 1961 book Thought Reform and the Psychology of Totalism: A Study of "Brainwashing" in China eight coercive methods which, he says, are able to change the minds of individuals without their knowledge and were used with this purpose on prisoners of war in Korea and China. [1] These include
* milieu control (controlled relations with the outer world)
* mystic manipulation (the group has a higher purpose than the rest)
* confession (confess past and present sins)
* self-sanctification through purity (pushing the individual towards a not-attainable perfection)
* aura of sacred science (beliefs of the group are sacrosanct and perfect)
* loaded language (new meanings to words, encouraging black-white thinking)
* doctrine over person (the group is more important than the individual)
* dispensed existence (insiders are saved, outsiders are doomed)
In his 1999 book Destroying the world to save it: Aum Shinrikyo, Apocalyptic Violence and the New Global Terrorism, he concluded, though, that thought reform was possible without violence or physical coercion.
--Eli herra esitti kahdeksan kohtaa, mitkä ovat tärkeitä tekijöitä aivopesussa. Yksi ainoa motivointikasetti voi helposti sisältää kaikki kohdat useampaan kertaan!
4) Millä lailla tuotteet myydään "uhreille"? "Uhrit" eivät siis osta vaan niille myydään?
--4) Niin. Yritä edes ymmärtää.
5) Amway on tyytyväinen? Miten jokin ei-elollinen taho voi olla "tyytyväinen"? Voiko talo tai auto olla tyytyväinen?
--5) Nokiakin voi olla tyytyväinen tulokseensa, eikä sekään ole elollinen. Yritä edes ymmärtää.
6) Miten voi olla mahdollista, että kun väittämäsi mukaan tuotteilla ei ole kysyntää, ilti myynti vain kasvaa?
--6) Kuvittele tilanne: Amwayn verkostoa ei ole olemassa, mutta sen tuotteet löytyvät kaupan hyllyiltä. Ei ne menisi kaupaksi ilman systeemiä, mikä syöttää tuotteitä hyväuskoisille ja hölmöille vrt. TV-Shop yms..
7) Väittämäsi mukaan myyjille ei makseta kunnon palkkaa. Se on varmasti totta, sillä "myyjille" ei makseta palkkaa lainkaan, kun eivät ole edes työsuhteessa Amwayhyn. Amwayssa mukana olevat muuten ILH:ta, ei myyjiä.
--7) Niin. Yritä edes ymmärtää.
8) Miten tuotteet voivat olla kalliimpia kuin muualta ostetut, kun samoja tuotteita ei edes myydä muualla?
--8) Onhan samoja tuotteita joka putiikissa, vitamiineja, saippuoita, jne.. Yritä edes ymmärtää, hyvä luoja!
9) Laitatko nuo linkit vielä jatkossakin kaikkiin viesteihin mukaan siltä varalta, että joku ei niitä vielä ole löytänyt.
--9) Laittaisitko itse eroilmoituksen Amwaylle, ennenkuin maineesi edes normaaliälyisenä on totaalisesti mennyt?
Hävettää noiden kaikkien tollojen puolesta, kun jauhavat aina noita samoja. Näköjään eivät ole taaskaan edes lukeneet alkuperäistä kysymystä.
Parhaat vastaukset saat varmasti menemällä esittelyyn.
Hyvä sananvalinta ! Hyvä, ettet väitä totuudenmukaisia vastauksia saatavan esittelyssä !
Olet siis rehellinen ihminen. Miksi sitten olet Amwayssä ?