Viitosvaihde lyhyemmäksi?

Olen tuumaillut, josko olisi mahdollista vaihtaa diesel-Audin viitosvaihteeseen lyhyempi välitys. Ohituskiihtyvyys paranisi, nelosellahan tulee helpommin kierroskatto ja hyytyminen vastaan. Ihan kuin olisin joskus kuullut, että esim. ABTilla olisi palikoita vaihteistoon...Tai onnistuuko merkkikorjaamolla?

Onko kokemusta tai tietoa?
3534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tekstinne perusteella vaikuttaa siltä, että tarvitsisitte Audin jossa olisi multitronic-automaattivaihteisto. Eli ymmärsin, että teillä ei ole halua pienentää manuaalisesti käsin viitos-vaihteelta nelos-vaihteelle ohituksen alkaessa? Onhan se toki oma vaivansa siinäkin. Varmasti löytynee erilaisilla välityksillä vaihteistoja/vetopyörästöä audeihin, jos päädyt välityssuhteen muutokseen.

Äänestä
  • Mainitsin tekstissäni sanat kierroskatto ja hyytyminen. En suinkaan viitannut rakennustaiteeseen enkä syysmarjojen hilloamiseen.

    VAG:n suorasuihkudieseleille on tyypillistä kapeahko tehollinen kierrosalue (omassani noin 1.800-3.200 rmin-1). Kun 80 kmh-1 vauhdissa aloittaa ohituksen nelosvaihteella, viitonen on paiskattava sisään likimain kaistanvaihtovilkun kolmannen välähdyksen jälkeen (tietänette, mitä tarkoitan). Oma vaivansa siinäkin.

    Kuten annoitte rivien välistä ymmärtää, Multitronic on sivistynyt ja monipuolinen vaihteisto, mutta myös kovin kallis. Varsinkin jälkiasennettuna.

    Lähinnä minua kiinnostaisi välityssuhteen muutoksen hinta vs. lastuttaminen.

    Äänestä

Taitaa olla aika kallis homma vaihtaa vaihteistoon osia. Samalla rahalla saa viitosvaihteenkin ohituskiihtyvyyden takaavan lastuvirityksen.

Ettei vain olisi ollut kyse vaihdekepin vaihdevälin (liikkeen) lyhentäjästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avanti kirjoitti:

Olen tuumaillut, josko olisi mahdollista vaihtaa diesel-Audin viitosvaihteeseen lyhyempi välitys. Ohituskiihtyvyys paranisi, nelosellahan tulee helpommin kierroskatto ja hyytyminen vastaan. Ihan kuin olisin joskus kuullut, että esim. ABTilla olisi palikoita vaihteistoon...Tai onnistuuko merkkikorjaamolla?

Onko kokemusta tai tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu