Elikkä ainakin pohjoisessa eläville jo tänäkin vuonna tutuksi tullut aihe: tilsat. Joskus luin jostain, että tilsoja voi ehkäistä jollakin öljyllä. En vaan muista oliko se ihan tavallista ruokaöljyä, vai mitä!
Kaikki joilla on niksejä ja vinkkejä, auttakaa! Kiitos!
Ja ne, joilla on kokemuksia näistä kavioon laitettavista kumilevyistä, olisi kiva kuulla kokemuksia! Mitenkä siis käytännössä niiden kanssa eletään ja toimitaan?
Talvinen ongelma. TILSAT
18
7713
Vastaukset
- ...
Tilsakumit on aika kätevä juttu. Kengittäjä laittaa kavion ja kengän väliin. Meillä ainaki kestää kauan aikaa ja tilsoja ei tule. Toinen on ruokaöljyä laittaa kavion pohjaan ennen lenkkiä.
- kesämekko
tilsakumit joo on todella kätevä ja halpa vaihtoehto..
- Hömppä
Tilsojen ehkäisyyn käy myös kaviorasva, sitä oon ainakin joskus käyttäny.
- minä minä
joku laittanut myös tervaa (???) ja kuulemma sekin toiminut... Mutta hevosen kannalta luotettavin keino on varmasti tilsakumit jos vaan kavionlaatu ei ole liian haperoista! Eli kenkääjät ei yleensä suosittele tilsakumeja huonokuntoisiin kavioihin!
Meillä kumit ja hyvin kulkee jopa suojasäällä! :o)
- -
täällä mun hoitsulla etujaloissa on sellaset kumilevyt :> hhyvin toimii ! :DDD
- tutkittu juttu
paras vaihtoehto, ei vaan toimi parhaalla mahdollisella tavalla kaviossa jossa kavio altapäin syvä kuppimainen, latuskaisessa eli muodoltaan matalammassa kaviossa toimii paremmin, hieman olis kehittämisen varaa tilsakumin muodossa, nyky tilsakumin ja kavion pohjan väliin jää "kynnys" johon tilsa jää kiinni siksi latuskakavioisen pohjaan ei jää niin helposti tilsa kiinni koska tämä "kynnys" on huomattavasti ahtaampi ja sinne ei pakkaannu lumi niin pitäväksi kuin enemmän kuppimaiseen kavioon.
Ajatelkaas esim ilman kenkiä olevaa hevosta, sellaisen kavioon harvoin tulee tilsoja, sitten kun kengitetään niin johan jää tilsat kiinni, eli tässä tapauksessa kavion ja kengän sisäreunan väliseen "kynnykseeen" tilsa jää kiinni, tilsakumi auttaa jonkun verran mutta niinkuin jo edellä mainitsin, tilsakumien muodossa on parantamisen varaa, olen miettinyt kuinka ottaa yhteyttä valmistajaan ja kertoa tämä toive.
- ...i
Laita kunnon kerros vaseliinia kavionpohjaan ni ei tilsat tartu. TOimii omalla hepalla (jolla on aika syvät kaviot...)
- Älypää654
Jos tilsakumeja ei laita,
kyllä hevonen pärjää ilman niitäkin!
Ennen talliin vientiä tai ratsastusta on hyvä
sulattaa tilsat kädenlämpöisellä
vedellä ja se on nopeaa ja toimii!!
Eikä tämä keino maksa senttiäkään!
Tilsakumit maksavat...- sipenen
muuten hyvä kikka, mut mitäs sit jos on vaik maastos jossai 5km pääss tallista ja tulee tilsat, nii mitäs sitte ? suosittelen tilsakumeja tai sitten on sellasii pohjallisii ihan tähän tilsojenehkäisy tarkoitukseen :)
- joolol
Pari tilsakumeja maksaa alle 10 €, yleensä jopa all 5 €...
- Järkeä päähän
No mietipäs Älypää654 tätä:
Entisellä tallilla millä kävin, hevosilla oli kengät jalassa eikä ollut tilsakumeja, eikä hevosten kavioihin hierottu mitään öljyä tms. Ja siellä kyllä koitettiin "sulattaa" niitä tuntien jälkeen pois, mutta ei kovin hyvin mennyt... Hevosten jalkoihin sattui, mm. silloinen hoitoponini kärsi siitä, että joutui painelemaan monta tuntia päivässä pahat tilsat jalassa! Poni kompuroi ja kaatuili, eikä asialle tehty mitään, silloin tällöin kesken tunnin koitettiin kaaputtaa tilsoja pois, ja lähtiväthän ne - mutta vain hetkeksi.
Nyt minulla on ylläpitoheppa, jolla on tilsakumit, ja melkein kaikilla hevosilla tallilla on myös. Ei se tietenkään ole pakkovaihtoehto, mutta huomauttaisin vielä, että tilsakumit eivät ole kalliit ja ne toimivat! - seppochuu
Hyvä keino ssaada tilsat pois on vasara. Siis silleen sillä vasaran toisellä päällä, suosittelen ;))
- Anonyymi
Tallilla jolla minä käyn o n joillain tilsa kumit ja joillain ei (mutta niillä jolla ei ole tilsa kumeja käytetään just sitä vasara taktiikkaa)❤️👍
- tilsakumit
meillä on tilsa kumit vaan etu jaloissa tai sitten ei ole kenkiäkään, mutta se onki varsa jolla ei oo kenkiä
- Tilitilitilsa
Tilsakumit on hyvät ja tilsojen poistoon, napauttaa vaikka vasaralla kengän reunaan ni tilsat irtoaa todella helposti, ei tarvitse veden kanssa läträtä :)
- Moivaaan
Todella myöhässä mutta jos joku nyt vielä lukee. Että juu tilsakumit on hyvä vaihtoehto mut sit tilsojen poistoon vaan kaviokoukku tilsan ja kavion väliin, vähän nykäsee nii lähtee hyvin jos saa sen koukun oikein. Ei tartte lähtee välttämättä vasaraa ettimään tai veden kaa läträämään. :)
- Anonyymi
Ennen liikuttamista vasaralla jäät pois kaviosta ja sitten vaan ravia/laukkaa niin ei tule tilsoja. Ei ravureilla käytetä tilsakumeja ollenkaan ja niitä kyllä liikutetaan ja treenataan, avikenkiin ei ees käy tilsakumit.
Käynnissä niitä tilsoja tulee, kenttäratsastuksen ongelmia, pitää mennä vauhdikkaasti ravia ja laukkaa niin ei tilsat kerry. - Anonyymi
Vauhtia vaan tarpeeksi, nin ei tilsat vaivaa.
Tilsakumit haurastuttaa kaviota ja niitä ei kannata turhaan käyttää.
Toki jos vain hinkkkaa kentällä hitaasti niin kai ne on pakko olla, mutta esimerkkinä ravureilla ei ole tilsakumeja, että jos vähänkin maastoilet, niin ravikengät alle13mm hokeilla ja vähän rivakampaa vauhtia, niin ei tilsat vaivaa.
(ravikengissä hokkien määrä isompi kuin ratsukengissä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673