Hei.
Aloitin Karate-do-shotokain tänä syksynä, ja nyt olisi joulukuussa keltaisen vyön koe tulossa.
Voisiko joku ystävällisesti kuvailla, millainen tilanne tuo graduointi on? Siis lähtien ihan perusasioista, esim. millaisia tekniikoita kysytään ja onko parina samantasoinen vai ohjaaja tm., ketkä "arvostelevat" suorituksen, kuinka paljon porukkaa paikalla on (no, riippuu tietysti tapauksesta, mutta että onko siellä ylipäänsä muita harjoittelijoita katsomassa), kuinka kauan oma suoritus suunnilleen kestää jne., mikä nyt vain on teidän kokeneempien mielestä olennaista.
Ja vielä, kuinka yleistä on, ettei keltaista vyötä saakaan heti ensi yrittämällä? Käsittääkseni useimmiten onnistuu, mutta kun en ole kovinkaan aktiivisesti harjoitellut kotona (juu, oma vika, muttei johdu välinpitämättömyydestä..).
No niin.
Kiitoksia niille, jotka jaksavat vastata.
Tietoa vyökokeesta?
7
4164
Vastaukset
- jehy
Noi vyokoe tapahtumat ovat niin kiinni karate seuroista. Eli jokainen taplaa tyylillään. Mutta joskus olin itse keltaisen kokeessa ja siinä ainakin kaikki suoritti vetäjän pyytämät tekniikat samaan aikaan ja jumalattoman useaan kertaan. ja tulihan se vyö sitten 100punnerruksen jälkeen.
- kenttis
Kunhan osaat perustekniikat näyttää selvästi, muutama paritekniikka(jos alkeiskurssilla on ollut), ehkä pari liikesarjaa, sekä kata. Kertaile vaikka kotona ne asiat joita olet alkeiskurssilla opetellut, ja jos on ongelmia niin seuraavien treenien jälkeen nykäise ohjaajaa hihasta ja kysy.
Keltaisella vyöllä ei vielä hirveitä vaadita, yritä loppuun asti. Niin, ja muista asennot, ne jos teet kunnolla niin saat lisapisteitä.- joppe
Joo niin se yleensä, et muutama liike ja kata. Ei ihmeempiä vaadita, kunhan teet liikkeet laajasti ja harkiten. Kyl se siitä jatkossa taso nousee huomattavasti.
- Vanhastarba
Lajeissa, joissa jaetaan yleensäkkin vöitä, keltainenvyö annetaan, kun on yleensä käynyt harjoituksissa. Mitään teknisiä hienouksia ei tarvitse osata.
Koska en tunne todellakaan kaikkia maailman vyökokeen pitäjiä, niin suosittelen, että elä löysäile missään vaiheessa. teet niin kuin osaat. Ei liikayrittämistä, mutta tosissaan. Keltaisessa vyössä on tärkeintä yritys ja asenne. Ei tekninen taso. Minulla on sellainen käsitys, että tuo keltainenvyö on yleisesti ikäänkuin palkkio ahkerasta alkeiskurssin suorituksesta. Puolet lopettaakin siihen. Jatkossa ei yleensä riitä pelkkä yritys. - 2.dan
Graduoinnit eli vyökokeet ovat peruskursseilla päätteeksi. Peruskurssin harjoittelujakso on n. 13 viikkoa, jonka päätteeksi suurin osa mukaan tulleista suorittaa keltaisen vyön (5.kyu). Tämän jälkeen lajin harjoittelussa edetään omaan tahtiin. Myöhemmät graduoinnit riippuvat yksilöllisestä edistymisestä ja kehityksestä. Ensimmäinen graduointi järjestetään omassa seurassa. Keltaisen vyön suorittamisen jälkeen vyökokeet pidetään kansallisilla leireillä.
Vyöarvomme ovat: Valkoinen (6.kyu), Keltainen (5.kyu), Oranssi (4.kyu), Vihreä (3.kyu), Sininen (2.kyu), Ruskea (1.kyu). Kyu:t ovat oppilasasteita, joiden jälkeen tulevat mustat vyöt järjestyksessä 1.-5.dan.
Viides dan on lajissamme myös kansainvälisesti ylin mahdollinen arvo. Tällaisia henkilöitä löytyy SKDS:n jäsenseuroista yhteensä muutama koko Suomessa. He ovat harjoitelleet todella pitkään ja yleensä perustavat lopulta oman seuransa, mihin 5.dan oikeuttaa. He myös muodostavat kattojärjestön hallituksen rungon ja tekevät lajia koskevia päätöksiä valtakunnallisesti.
Suomen Karte-do Shotokai virallinen graduointiohje: http://karate.tky.fi/SKDSGraduohjer2.pdf - acr
Ainakin meidän shotokai-seurassamme keltaisen vyön koe järjestetään leirillä. Koe on heti alussa, kaikki graduoitavat otetaan keskelle ja ylemmät vyöt katsovat sivusta. Mustat vyöt toimivat arvostelijoina.
Aluksi on luultavasti kataa, jonka kaikki vuorotellen vetävät. Tämän jälkeen esim. otetaan parit, jonka kanssa tehdään peruslyönnit ja -potkut. Vyökokeessa voi olla myös sambonkumitea (kolme lyöntiä ja tekniikka) jossa näytetään gedan-baraita ja ake-ukea... Myös kaatumisia voidaan kysyä.
Koe kestää kymmenisen minuuttia. Läpipääsyyn vaatimukset eivät ole kovinkaan tiukat, hyvin se menee =) - Keketuti
Sama täällä vaikka itellekin jännitystä. Mutta lapenikin suorittaa koen kaksi päivä ennen muinua. Olen yrittänyt rohkaise lapseni sillä että ei ole vaikea ja on helppo. Mutta rehellisesti muakin jännitä .
Ei muutta kun rohkeasti eteenpäin .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisit vihdoin ymmärtää
Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.202437- 1011384
- 121195
- 180948
Keskisarjan puheet olivat ihmisarvoa alentavia
Purra ilmoitti Lauantai-aamuohjelmassa hyväksyvänsä Keskisarjan puheet. Orpon ilmoitus tänään: "Yksikään hallituspuolue129853Kannattaako omaan intuitioon luottaa
Kun minulla on tunne, että se mies tykkää minusta yhtä paljon kuin minä hänestä? Siksi olen näin kauan tätä kaipaamista67843Ulkomaalainen yrittäjä
Minkäs alan yrittäjä tämä herrasmies on/oli? Poliisi epäilee varkautelaista 44-vuotiasta miestä entisen puolisonsa murh17759Olen niiiin vihainen sille naiselle...
Ymmärrän todellakin sua, jos koet joskus olevasi sodan keskellä. OMG. Anna sun kaikki kestää. Tsemppiä 🙏14724En tiedä sinusta
Mutta minä kaipaan sitä meidän välillä vuosia sitten käytyä "säpinää". Edellytykset oli vaikka mihin, varsinkin kun olet23710- 76692