Hei.
Aloitin Karate-do-shotokain tänä syksynä, ja nyt olisi joulukuussa keltaisen vyön koe tulossa.
Voisiko joku ystävällisesti kuvailla, millainen tilanne tuo graduointi on? Siis lähtien ihan perusasioista, esim. millaisia tekniikoita kysytään ja onko parina samantasoinen vai ohjaaja tm., ketkä "arvostelevat" suorituksen, kuinka paljon porukkaa paikalla on (no, riippuu tietysti tapauksesta, mutta että onko siellä ylipäänsä muita harjoittelijoita katsomassa), kuinka kauan oma suoritus suunnilleen kestää jne., mikä nyt vain on teidän kokeneempien mielestä olennaista.
Ja vielä, kuinka yleistä on, ettei keltaista vyötä saakaan heti ensi yrittämällä? Käsittääkseni useimmiten onnistuu, mutta kun en ole kovinkaan aktiivisesti harjoitellut kotona (juu, oma vika, muttei johdu välinpitämättömyydestä..).
No niin.
Kiitoksia niille, jotka jaksavat vastata.
Tietoa vyökokeesta?
7
4231
Vastaukset
- jehy
Noi vyokoe tapahtumat ovat niin kiinni karate seuroista. Eli jokainen taplaa tyylillään. Mutta joskus olin itse keltaisen kokeessa ja siinä ainakin kaikki suoritti vetäjän pyytämät tekniikat samaan aikaan ja jumalattoman useaan kertaan. ja tulihan se vyö sitten 100punnerruksen jälkeen.
- kenttis
Kunhan osaat perustekniikat näyttää selvästi, muutama paritekniikka(jos alkeiskurssilla on ollut), ehkä pari liikesarjaa, sekä kata. Kertaile vaikka kotona ne asiat joita olet alkeiskurssilla opetellut, ja jos on ongelmia niin seuraavien treenien jälkeen nykäise ohjaajaa hihasta ja kysy.
Keltaisella vyöllä ei vielä hirveitä vaadita, yritä loppuun asti. Niin, ja muista asennot, ne jos teet kunnolla niin saat lisapisteitä.- joppe
Joo niin se yleensä, et muutama liike ja kata. Ei ihmeempiä vaadita, kunhan teet liikkeet laajasti ja harkiten. Kyl se siitä jatkossa taso nousee huomattavasti.
- Vanhastarba
Lajeissa, joissa jaetaan yleensäkkin vöitä, keltainenvyö annetaan, kun on yleensä käynyt harjoituksissa. Mitään teknisiä hienouksia ei tarvitse osata.
Koska en tunne todellakaan kaikkia maailman vyökokeen pitäjiä, niin suosittelen, että elä löysäile missään vaiheessa. teet niin kuin osaat. Ei liikayrittämistä, mutta tosissaan. Keltaisessa vyössä on tärkeintä yritys ja asenne. Ei tekninen taso. Minulla on sellainen käsitys, että tuo keltainenvyö on yleisesti ikäänkuin palkkio ahkerasta alkeiskurssin suorituksesta. Puolet lopettaakin siihen. Jatkossa ei yleensä riitä pelkkä yritys. - 2.dan
Graduoinnit eli vyökokeet ovat peruskursseilla päätteeksi. Peruskurssin harjoittelujakso on n. 13 viikkoa, jonka päätteeksi suurin osa mukaan tulleista suorittaa keltaisen vyön (5.kyu). Tämän jälkeen lajin harjoittelussa edetään omaan tahtiin. Myöhemmät graduoinnit riippuvat yksilöllisestä edistymisestä ja kehityksestä. Ensimmäinen graduointi järjestetään omassa seurassa. Keltaisen vyön suorittamisen jälkeen vyökokeet pidetään kansallisilla leireillä.
Vyöarvomme ovat: Valkoinen (6.kyu), Keltainen (5.kyu), Oranssi (4.kyu), Vihreä (3.kyu), Sininen (2.kyu), Ruskea (1.kyu). Kyu:t ovat oppilasasteita, joiden jälkeen tulevat mustat vyöt järjestyksessä 1.-5.dan.
Viides dan on lajissamme myös kansainvälisesti ylin mahdollinen arvo. Tällaisia henkilöitä löytyy SKDS:n jäsenseuroista yhteensä muutama koko Suomessa. He ovat harjoitelleet todella pitkään ja yleensä perustavat lopulta oman seuransa, mihin 5.dan oikeuttaa. He myös muodostavat kattojärjestön hallituksen rungon ja tekevät lajia koskevia päätöksiä valtakunnallisesti.
Suomen Karte-do Shotokai virallinen graduointiohje: http://karate.tky.fi/SKDSGraduohjer2.pdf - acr
Ainakin meidän shotokai-seurassamme keltaisen vyön koe järjestetään leirillä. Koe on heti alussa, kaikki graduoitavat otetaan keskelle ja ylemmät vyöt katsovat sivusta. Mustat vyöt toimivat arvostelijoina.
Aluksi on luultavasti kataa, jonka kaikki vuorotellen vetävät. Tämän jälkeen esim. otetaan parit, jonka kanssa tehdään peruslyönnit ja -potkut. Vyökokeessa voi olla myös sambonkumitea (kolme lyöntiä ja tekniikka) jossa näytetään gedan-baraita ja ake-ukea... Myös kaatumisia voidaan kysyä.
Koe kestää kymmenisen minuuttia. Läpipääsyyn vaatimukset eivät ole kovinkaan tiukat, hyvin se menee =) - Keketuti
Sama täällä vaikka itellekin jännitystä. Mutta lapenikin suorittaa koen kaksi päivä ennen muinua. Olen yrittänyt rohkaise lapseni sillä että ei ole vaikea ja on helppo. Mutta rehellisesti muakin jännitä .
Ei muutta kun rohkeasti eteenpäin .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981