mitä lapselle jouluna päälle?! =)

ootteko te jo miettineet tota?
mä olin ihan ihmeissäni kun eilen kuulin muutaman tutun miettivän ihan tosissaan mitä laittavat 1v tytöilleen jouluaattona päälle?!? ihan kotosalla ovat.pähkäili ja mietti kokoja sun muuta... huhhuh
itse en oo tullu asiaa ees aatelleeks.
6797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä on ollut pääasia, että on puhtaat vaatteet päällä. Tonttulakki mukaan joulukuvia varten. Ei sen kummempaa.

Äänestä
  • Aina jotain punaista päällä tonttulakin kanssa. Ihan tavalliset paremmat housut/mekot koko perheellä ja tonttulakit päässä (edellisenä jouluna lahjaksi saadutkin kelpaa ihan hyvin). On sellainen mukava punainen tunnelmakin kaikilla, kun ympärillä häärii tonttulauma.

    Kyllähän sen ymmärtää, että jos kotiäitinä on lasten kanssa, niin ei niitä "pyhävaatteita" niin tule hankittua kuin sellaisissa perheissä joissa lapset on hoidossa. Kotona kun kelpaa yleensä vähän kutistuneet ja haalistuneetkin oloasut. Jouluksi onkin mukava ostaa joku uutuuden tuoksuinen jakku tai neuletakki erottamaan pyhän arjesta.

    Nythän on alekuponkikampanjoita taas kaikissa vaateketjuissa. Edullisesti saa piristystä jouluvaatetukseen vaikka Lindexistä tai KappAhlista.

    Äänestä

on ainakin ollut iät ajat tapana pukeutua juhlavaatteisiin. Meitä kyllä kokoontuu isovanhemmat ja kaikki sisarukset perheineen joulunviettoon, että en tiedä viitsisikö sitä ihan oman perheen kesken juhlatamineisiin sonnustautua:) Jotain jouluista haluaisin kuitenkin varmaan koko perheen ylle. Kyllä meillä pienimmälläkin 2v pojalla oli viimejouluna suorat housut,paitapusero ja punainen rusetti, edellisjouluna oli tonttupuku. Tänä jouluna vähän trendikkäämmät housut, paitapusero ja liivi. Omia vaatteitani en ole vielä päättänyt:)

Äänestä

...siitä pinnallisuuden asteesta kiinni ennen kaikkea. Huh huh.

Äänestä

Omista vaatteistani ommeltuja tai tilkuistä joita on isompien vaatekappaleiden ohesa jäänyt.
Satiini tilkuistakin saa verkkarihousu kaavalla nopeasti tytölle juhla housut vielä jos on saumuri niin aina vain nopeampaa. Kirpparilla saa kustannukset pois, kun niitä ei juuri ole, jos ei koneen hintaa laske ja vaivaa.

Äänestä

Totta tosiaan, ja juuri sitä että joku tonttupuku vai juhlavaatteet? No meillä oli jomppi kumpi, siis sen mukaan mitä lapsi halusi (1 v tais olla tonttupuvut molemmilla) Lapset on aina tykänneet laittaa vähän nätimpää kun on juhla ja musta joulu on kyllä juhla =) eli jotain nättiä mitä ei arkena pidetä. Meillä aikuisillakin on vähän siistimpää silloin päällä =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nallepuh kirjoitti:

ootteko te jo miettineet tota?
mä olin ihan ihmeissäni kun eilen kuulin muutaman tutun miettivän ihan tosissaan mitä laittavat 1v tytöilleen jouluaattona päälle?!? ihan kotosalla ovat.pähkäili ja mietti kokoja sun muuta... huhhuh
itse en oo tullu asiaa ees aatelleeks.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu