atooppinen iho

alkoholi

Miksiköhän tuo alkoholin käyttö pahentaa atooppista ihottumaa? Alkoholi vapauttaa histamiinia elimistöstä? Jos otan reippaasti alkoholia seuraavana päivänä otsaan puhkeaa märkäpaiseen tapaisia (tiedä vaikka se olisi märkäpaisetta!) hiertymiä jotka kestää monta päivää parantua.

Kertokaahan atoopikot miten alkoholi vaikuttaa teihin?

5

5242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkoholia pyrin käyttämään muutenkin todella vähän tai siis sanotaanko,että hyvä jos ollenkaan!
      Silloin kun olen jotain alkoholipitoista juonut niin ainakaan toistaiseksi en ole huomannut mitään ihoärsytyksiä mutta kannattaa olla tarkkana kuin porkkana sillä sitä ei koskaan tiedä miten iho reagoi!yksilöllinen juttu siis on tämäkin..

      Käytätkö jotain lääkitystä?Ainakin protopicin(kortisonia korvaava takrolimusiinivoide)ja alkoholin yhteisvaikutukset saattavat olla todella voimakkaat!iho-oireina esim.ihonpunoitusta mutta luulisin,että omalla kohdallasi on kyse esim.allergiasta jollekkin säilöntäaineelle!tosin kun en ole lääkäri niin en voi sanoa sitä varmaksi joten kannattaa varmistaa asia allergiatestillä.

      Tsemppiä ihon kanssa!

    • Ninni

      Itse olen myös havainnut samaa, että alkoholi laukaisee atooppisen ihottuman. Tosin olen ajatellut sen olevan vaan sattumaa, mutta nyt kun huomasin kirjoituksesi, niin kaipa siinä yhteydessä saattakin olla jotain perää...

    • laila

      alkoholi kuivattaa elimistöä, joten myös ihoa... Eikä savukaan tee hyvää!

    • Arja

      ...siksi monille ei sovi. Toisilla iho alkaa seuraavana päivänä vähintääkin punoittaa, mutta saattaa tulla myös allergista ihottumaa.

      Sitten lisänä on se, että saattaa olla allerginen jollekin juoman osalle. Sitä voi testa, miten vaikuttaa vodka tai Koskenkorva, niissä kun ei ole mausteita.

      Jotkut eivät siedä viinejä, joillekin käy vain luomuviinit. Myös olut saattaa aiheuttaa toisille oireita.

    • eeva

      lonkero (greippi) ja esim. vaalea vermutti (yrttejä)kutittavat minua, samoin makeat valkoviinit. viineissä usein paljon esim rikkihappoa säilöntäaineena, ei hyvä atoopikoille ja astmaisille. myös siideri saattaa nostaa pari nokkosrokkopaukamaa. parempi olla melkein kokonaan ilman. nuorempana joskus kun vedin kunnolla lärvit, oli paha turvotus ja iho läikikäskin, punoittava. savu myös pahensi silmäoireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5499
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3647
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      3005
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      300
      1898
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1407
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe