Keskiolut Alkoon!

Päihdeongelmiin ja laajenevaan alkolismiin voidaan puuttua yksikertaisella keinolla.

Alkoholista Suomessa 60 prosenttia juodaan lähikaupan keskioluena ja siiderinä. Yhdeksän kauppaa kymmenestä myy lapsille, Alkosta ostaminen sen sijaan ei alaikäisille onnistu.

Kaikki alkoholipitoiset juomat pitäisi siirtää lähikaupoista, kioskeista ja huoltoasemilta takaisin Alkon hyllyille.

Tietyn ajan kuluttua voitaisiin ottaa lisäksi vanhan ajan viinakorttijärjestelmä tehostamaan raitistumisen tietä.
8623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sopii, jos vaihtarina saadaan viinit ruokakauppoihin. Ei siis mitkään puliviinit, vaan kunnon ruokaviinit.

Äänestä
  • Kaikki alkoholipitoiset juomat pitäisi siirtää lähikaupoista, kioskeista ja huoltoasemilta takaisin Alkon hyllyille. Viinit siellä myös pysyköön.

    Äänestä

Se viinakortti ei toiminut eikä toimi, se on varma, mutta se keskikura tekee tässä maassa tuhojaan uskomattoman paljon. Keskikaljallakin saa itsensä juopoksi, kun tarpeeksi yrittää, ja seuraukset ovat aivan riitävän tuhoisat. Tiedän runsaasti väkeä, jotka ovat saaneet itsensä ahkeralla keksikuran juomisella hautaan vailla mitään kroonista sairautta. Olen oikein ihmetellyt, miksi keksikuran aiheuttamista haitoista ei ole pidetty ääntä missään mediassa, ja lieenekö asiaa tutkittukaan?
Mietojenkin huumeiden täyskiellon yksi peruste tässä maassa on ns. porttiteoria, jonka mukaan miedot toimivat porttina kovien huumeiden käyttöön.
Kas kun porttiteoriasta ei puhuta yhtään mitään keskikaljan osalta, vaikka se jos mikä johdattaa nuoresta pitäen alkoholismin tiellä, ja varmasti kovien, eli terävien viinojen käyttöön.

Äänestä
  • kieltolakia sorvataan,kyllä olisi hyvä jos eräällä kansanluokalla olisi myydä pimeitä pulloja.kaikki luvaton kiinnostaisi,keitetään pontikkaa,juodaan kiljua ym.viina vapaaksi kauppojen hyllyille,nyt jo on näkyvissä,että suomen nuoret alkavat rajoittaa juomistaan.tulkoon uusi aika ja kasvakoon kansa vapaan kiinnostamattoman viinan pariin.annetaan kehityksen pyörän pyöriä.annetaan ajan kulua.kolmenkymmenen vuoden päästä on monen pää kaatunut viinan takia ja muutenkin.mutta toivotaan,että meille on kasvanut uusi parempi kansa.

    Äänestä

  • sitä kirjoitti:

    kieltolakia sorvataan,kyllä olisi hyvä jos eräällä kansanluokalla olisi myydä pimeitä pulloja.kaikki luvaton kiinnostaisi,keitetään pontikkaa,juodaan kiljua ym.viina vapaaksi kauppojen hyllyille,nyt jo on näkyvissä,että suomen nuoret alkavat rajoittaa juomistaan.tulkoon uusi aika ja kasvakoon kansa vapaan kiinnostamattoman viinan pariin.annetaan kehityksen pyörän pyöriä.annetaan ajan kulua.kolmenkymmenen vuoden päästä on monen pää kaatunut viinan takia ja muutenkin.mutta toivotaan,että meille on kasvanut uusi parempi kansa.

    Kukas täällä on edes vihjannut kieltolain suuntaan?
    Se on kuollut ja kuopattu ikuisesti, aamen.
    Nyt sitten sen kanssa tuskaillaan huumeiden osalta, ja kun ei toimi, niin ei toimi.

    Äänestä

on niin älytön keksintö, että siitä tuskin kannattaa kenenkään haaveilla. Vai ajattelitko, että se tulisi käyttöön koko EU:ssa? Ei luvallisen viinan puute ole ennenkään ihmisiä estänyt päihtymästä.

Keskiolutta myytiin ruokakaupoissa jo silloin kun itse olin alaikäinen, mutta silloin sitä ei edes pidetty (ainakaan meillä päin) alkoholina. Vanhat gubbet saattoivat juoda sitä linja-autoaseman baarissa, ei muut. En muista että olisimme koskaan yrittäneet ostaa keskiolutta alaikäisinä tai pyytäneet ketään aikuista hakemaan sitä. Vasta A-olut laskettiin oikeaksi olueksi, tosin sitäkään ei minun aikoinani nuoret lipittäneet. Me haetatimme täysi-ikäisillä minttusuklaata tai kahvilikööriä tai muita ällöttäviä (mutta väkeviä) sotkuja. Ja sitten tietysti kun ne oli juotu niin Datsunin takapenkillä kelpasi taskulämmin kossu.

(V)oi niitä aikoja... :-/

Äänestä
  • Ajat ovat muuttuneet. Tänään Suomi hukkuu viinaan ja sitä käyttävät yhä enemässä määrin lapset.

    Äänestä

  • Pentti R. kirjoitti:

    Ajat ovat muuttuneet. Tänään Suomi hukkuu viinaan ja sitä käyttävät yhä enemässä määrin lapset.

    Ne lapset, jotka haluavat keskiolutta tai muuta alkoholia hankkia, keksivät kyllä keinot, vaikka juomat siirrettäisiin pelkästään Alkon hyllyiltä saataviksi. Luulen jopa, että mietojen alkoholijuomien siirtäminen viinakauppaan saattaisi nuorison/lasten mielissä johtaa ajatukseen, että jos kerran viinakaupassa asioidaan, niin ostetaan sitten kunnon viinaa eikä mitään mietoja litkuja. Näin ainakin itse nuoruudessani ajattelin, kun pohdin, että mitä juomaa illan rientoihin tilaisin. Itse en luonnollisestikaan kaupassa voinut asioida, mutta aina löytyi joku, joka hoiti kaupassa käynnin puolestani.

    Ehkä juuri tuosta syystä ruokakaupat eivät välitä suuremmin kysellä papereita ostajilta, koska tietävät, että jos eivät asianomaiselle myy, niin kohta kassalla on joku aikuinen, joka välittää juomat edelleen.

    Jos asiaan haluttaisiin jotenkin vaikuttaa, niin mielestäni oikea osoite olisi nuorison ja lasten valistaminen alkoholin käytön vaaroista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti R. kirjoitti:

Päihdeongelmiin ja laajenevaan alkolismiin voidaan puuttua yksikertaisella keinolla.

Alkoholista Suomessa 60 prosenttia juodaan lähikaupan keskioluena ja siiderinä. Yhdeksän kauppaa kymmenestä myy lapsille, Alkosta ostaminen sen sijaan ei alaikäisille onnistu.

Kaikki alkoholipitoiset juomat pitäisi siirtää lähikaupoista, kioskeista ja huoltoasemilta takaisin Alkon hyllyille.

Tietyn ajan kuluttua voitaisiin ottaa lisäksi vanhan ajan viinakorttijärjestelmä tehostamaan raitistumisen tietä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu