tuuligeneraattori

mistä ostaa tuuligeneraattori edullisesti ja hyväkin
täytyy olla ainakin 100w. täytyy olla. Olen nähnyt
sellaisenkin joka ei pyöri kun akut ovat täynnä.
täytyy hankkia, niin olis omavarainen sähkön kanssa
t.matkaveneiliä.
21283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Katso windgenerator Air-X. sisäinen säädin ja
tuulijarru, antaa max 400 w. Hinta n.550 $ ja
3 vuoden takuu.

Äänestä

Unohda koko juttu. Äänetöntä ei löydy ja tehot ovat vaatimattomia fyysisesti järkevän kokoisilla laitteilla.Aurinkopaneelilla saat 50-100W:n tehon äänettömästi valoisaan aikaan.Ikävä kyllä maasähkö on helpoin ja halvin tapa ja merellähän et tarvitse kun moottorin generaattori tuottaa sähköä.Veneen lämmittämiseen ei "ekologista tapaa" ole koska tehoa tarvitaan 500W.sta ylöspäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kari kirjoitti:

mistä ostaa tuuligeneraattori edullisesti ja hyväkin
täytyy olla ainakin 100w. täytyy olla. Olen nähnyt
sellaisenkin joka ei pyöri kun akut ovat täynnä.
täytyy hankkia, niin olis omavarainen sähkön kanssa
t.matkaveneiliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu