PIKKUJOULUJEN PITO

Nyt on kuulkaa niin että uskovaistenkin viettämät ilakoivat leikkimieliset pikkujoulut pahentavat minut.

Pahentumiseni syy: niillä on esikuvana maailmalliset menot hirveine viinajuhlineen ja avionrikkomisineen.

Minulla on siis täysi peruste pahentua. Moinen meno ei varmasti sovi uskovaiselle, jos ei klassisen musiikin konsertteihinkaan voida edes osallistua.

Täten otettkoon käyttöön "heikon veljen pahentamispykälä" ja tästä eteenpäin:

-yksikään uskovainen ei koskaan enää saa siis pitää ilakoivia leikkimieleisiä pikkujouluja, koska heikkoa veljeä (eli nyt minä) ei saa pahentaa, Paavalin ohjeiden mukaisesti.
131543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Just joo, älä ihmeessä mene pikkujouluihin.

Äänestä
  • en tietenkään mene, mutta muutkaan ei saa mennä

    Koska minulla on hyvä peruste pahentua uskovaisten viettämästä ilakoivista pikkujouluista, KUKAAN USKOVAINEN KOSKAAN MISSÄÄN ei saa enää pitää sellaisia.

    Niin toteutuu Paavalin heikon veljen pahentamiskielto pykälä.

    Äänestä

Olen miettinyt että miksi pikkujoulut ovat muka niin paheelliset juhlat....Perustelen tämän sillä että meneväthän uskovaiset ei uskovaisten kanssa naimisiin ja kaikki tietävät mitä hääjuhlissa tapahtuu uskovaisten poistuttua.Siellä tanssitaan ja nautitaan alkoholia aivan kuten pikkujouluissakin.Eikö tässä olisi taas maalaisjärjen käytön aika.Uskovainen voi poistua juhlista ennenkun alkaa nämä ns.riettaudet.Ja usein toivotaa että esim.koko työporukka olisi paikalla viettämässä pikkujoulua.

Äänestä
  • Minusta olisi hienoa jos Joulun ja pikkujoulujen ajan ihmiset paastoisivat ja kävisivät seuroissa.
    Se olisi todistus väärässä hengessä oleville ja kaatajapapeille.

    Äänestä

Rovaniemen kaupunki järjestää kaikille 15-vuotta täyttäville kaupungintalolla itsenäisyyspäivän juhlan, jonne uskovaiset vanhemmat ovat kieltäneet menon lapsiltaan.
Syykin on selvä. Ohjelmaan kuuluu teatteriesitys ja tanssia.
Alussa on tervetuliaismalja (alkoholitonta) ja voileipätarjoilua.
Mikseivät uskovaiset nuoret saisi käväistä harvinaisessa "linnanjuhlassa" jollaista ei muualla ole ja voivathan he sitten lähteä pois, kun se syntinen osio juhlassa alkaa.

Miksi sitten nuorten vanhemmat saavat ja voivat käydä pikkujouluissa, joissa myös on syntistä menoa. Presidentin itsenäisyyspäivän juhlissa käyvät myös uskovaiset selittäen syyksi sen, että heidän on pakko edustaa siellä.
Pötyä se mitään edustamista ole, mikään pakko ei ole sinne heillä mennä.
Kuitenkin nuorilta evätään muissa kuin oman rauhanyhdistyksen juhlilla käynti.
Minua sapettaa, sillä tahtoisin mennä käymään, mutta kun uskovaiset kaverit on niin tosikkoja, etteivät lähde mukaan.

Äänestä
  • anna mennä vaan..ite olin niisä viimevuonna ja kun opettajat tiesi että olen uskovainen ni ei mun tarvinnu osallistua minnekkää..sielä syötiin ja tanssittiin mutta tanssin aikana me uskovaiset siirryttiin muualle ja kun tanssi loppui nii palattiin taas joukkoon..ja oli erittäin mukava olla niissä juhlissa! että jos vielä voit mennä nii ole hyvä ja lennä.. en ole katunut lähtöäni sinne!

    Äänestä

  • jovain kirjoitti:

    anna mennä vaan..ite olin niisä viimevuonna ja kun opettajat tiesi että olen uskovainen ni ei mun tarvinnu osallistua minnekkää..sielä syötiin ja tanssittiin mutta tanssin aikana me uskovaiset siirryttiin muualle ja kun tanssi loppui nii palattiin taas joukkoon..ja oli erittäin mukava olla niissä juhlissa! että jos vielä voit mennä nii ole hyvä ja lennä.. en ole katunut lähtöäni sinne!

    Ja minä kun olen ajatellut, ettei siellä käy kukaan uskovainen nuori. Täytyypä vielä yrittää saada kaveritkin mukaan, mutta lulenpa, että niiden vanhemmat on niin jyrkkiä.

    Äänestä

...pahentunut kirjoituksistasi palstalla, joten otetaan se Paavalin pykälä käyttöön.

Minä en mene pikkujouluun ja sinä lopetat kirjoittamisen täällä, jooko?

Äänestä
  • aloittaja, katsopa ketjuja ylöspäin, voi että virtaa riittää!!!

    Äänestä

Pystyisitkö määrittelemään jollain absoluuttisella tai suhteellisella asteikolla (prosentteina?) paljonko pahempi sinusta tulee?

Äänestä

Tää on feikki! Kukaan oikea vl ei koskaan kirjoita noin! Tää palsta on niin säälittävä, ku ei voi uskoo kenekää juttuja ku jengi kirjottaa päättömiä juttuja ja yrittää mustamaalata vl-ihmisiä! Pikkujouluja voi järjestää hyvällä sydämellä, täytyy vaan miettiä, että mihin kemuihin kanattaa itse ottaa osaa... Vl:t kun eivät juopottele. Mutta hauskaa voi pitää ilman alkoholiakin, eikä tarvitse kärsiä kankkusesta!!:) Selkeetä joulua kaikille!!:D

Äänestä

miksi vl:t saavat pahentua jonkun meikkaamisesta, hiusten värjäämisestä, television pidosta, alkoholin maistelusta

MUTTA

vl ei saa pahentua pikkujoulujen järjestämisestä, jotka tosiaan ovat aika maailmallinen tapa??

Eli mistä oikea vl saa pahentua ja mistä ei saa pahentua?

Äänestä
  • Ystäväni on vl. Hänen myötään olen oppinut tietämään mitä pahentuminen on ja hän ottaa sen niin vakavasti, että koska olen vegetaristi, hän ei seurassani syö lihaa. Minua se ei häiritsisi, mutta kunnioitan häntä siitä :) Kukaan muu ei sellaista tee, ennemminkin ihmiset ilkkuvat valintaani.
    Mutta ystäväni äiti on pahentumisesta eri mieltä. Hänen mielestään aikuisen ihmisen tulisi tietää, mitkä asiat pahentavat ja mitkä eivät ja kasvissyönti on vain vouhotusta ja pahentuminen on kohdallaan vaan kun on kyse vl:n perinteisistä tavoista.
    Tässä äiti ja tytär ovat kuin yö ja päivä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pahentaa minut kirjoitti:

Nyt on kuulkaa niin että uskovaistenkin viettämät ilakoivat leikkimieliset pikkujoulut pahentavat minut.

Pahentumiseni syy: niillä on esikuvana maailmalliset menot hirveine viinajuhlineen ja avionrikkomisineen.

Minulla on siis täysi peruste pahentua. Moinen meno ei varmasti sovi uskovaiselle, jos ei klassisen musiikin konsertteihinkaan voida edes osallistua.

Täten otettkoon käyttöön "heikon veljen pahentamispykälä" ja tästä eteenpäin:

-yksikään uskovainen ei koskaan enää saa siis pitää ilakoivia leikkimieleisiä pikkujouluja, koska heikkoa veljeä (eli nyt minä) ei saa pahentaa, Paavalin ohjeiden mukaisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu