http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=10&news_id=50622
Työnteko
3
211
Vastaukset
- Teroittaja
Janne Mäkinen kirjoittaa Kansan Uutisten kolumnissaan tänään:
Oman lukunsa muodostavat yrittäjiksi pakotetut.Yhä useampi yritys ulkoistaa toimintojaan siirtämällä omia työntekijöitään yrittäjäsuhteeseen,jonka vaihtoehtona on työttömyys.Tällainen pakko- ja yksinyrittäjä on usein riippuvainen yhdestä asiakkaasta,ja sopimusta tehdessä hyvin heikossa asemassa.Myös hänen sosiaalietuutensa säännönmukaisesti heikentyvät yrittäjäksi siirtymisen yhteydessä.
Mikään yrittäjäjärjstö ei aja näiden "pakkoyrittäjien" asiaa.Vaikka ajatus yrittäjistä ay-liikkeen jäseninä saattaa kuulostaa vieraalta,olisi ajatusta syytä ainakin pohtia.
Olisiko niin,että lakaistaan omat portaat ensin?
Valtaosa suomalaisista tekee työtä pienissä tai keskisuurissa yrityksissä.Kun niillä menee huonosti,suomalaisilla menee huonosti.Se on totta.
Yrittäjyys ei ole kaikille kuitenkaan tavoite, onnen täyttymys, päinvastoin kuin valtaosa yrittäjistä tuntuu kuvittelevan.Monet arvottavat itsensä ja elämänsä toisin.
Hoitakaa oma tonttinne ensin alkääkä olko aina valittamassa.Jos puolipersaukisena vinkuminen käy raskaaksi,ei muuta kuin työnhakijoiden jonoon.
Taikka sitten ammattitaitoa kehittämään.
Mikä siinä mahtaa olla,että en koskaan ole tavannut taitamatonta yrittäjää? Vika on aina valtion,kommunistien,huonon sään tai anopin.
On yrittäjyyden irvikuva kun kaupungeissa on alkubuumin aikaan samassa korttelissa kahdeksan videvuokraamoa,pitsa- tai kebabpaikkaa,kännykkäliikettä,tietokonemyymälää jne. jne. Toistemme paitoja pesemälläkö me eläisimme? Kun markkinat ei riitä,pätevin yleensä jää.Ne muut syyttävät valtiota,jättävät velat takaajille ja tekevät saman homman uusiksi mutta akan nimiin.
Yrittämistä on useampaa laatua.Yrittäkää nyt vaikka tehdä hommanne hyvin ja olla pienemmällä suulla.Niin tässä ihmisetkin tekevät. Keskittäkää voimanne, niin perhe- kuin pieyrittäjätkin, verolainsäädännön uudistamiseen!
Voimassaolevanhan on SANELLUT vienti(prosessi-)teollisuus!!
vom- Wäinä
Tuli sanottua vähän kärkevästi mutta tosiasiahan on,että pienyrittäjien valtaosa on asemaltaan samassa jonossa työntekijöiden kanssa.
Tehtiinpä työtä tehtaassa,pellolla tai pienyrityksessä niin aina käydään kiinni murikkaan,sillä Suomi elää.Tuota työtä on arvostettava.
Kun verolainsäädäntö Suomessa on mitä on,rakennettu nimenomaan yli 300 työntekijän vientiyrityksiä varten,en voi ymmärtää pienyrittäjän samaistumista heihin.
Mitä yhteistä on kahvilanpitäjällä ja Nokialla.Missä kohtaa heidän etunsa ovat samat.
Korostan siis vielä,uusarvo syntyy työstä.Sitä työtä tehdään pienyrityksissä,pelloilla ja tehtaissa.Toinen juttu on se,kun ajetaan kuorma-autollinen paperia Lauttasaaresta keskustaan ja pakettiautollinen rahaa takaisin.
Mitä tekemistä meillä olisi heidän kanssaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671414
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä401005Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36626
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20612Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563