ARVOISA HANNA K. -insesti

Hyvä Hanna.

Olen muutaman viikon seurannut tätä keskustelufoorumia erityisesti autoihin/autoiluun liittyvissä ryhmissä, enkä ole voinut välttyä kiinnittämästä huomiotani Sinun nic:iisi johtuen sen huomattavasta yleisyydestä näillä palstoilla.

Olen huomannut Sinun olevan älykäs, laajan näkökannan omaava henkilö joka osaa esittää asiansa selkeästi ja liiemmälti provosoimatta, mutta en ymmärrä miksi Sinun täytyy ottaa noin kohtuuttomia paineita liikenteestä ja erityisesti siellä liikkuvista ammattiajoneuvoista.

Itse kuulunet ilmeisesti niihin autoilijoihin jotka kulkevat pääasiassa samoja reittejä samoihin paikkoihin samoihin aikoihin samoina viikonpäivinä. Olet mahdollisesti jopa tottunut vaihtamaan kaistaa tietyllä kohtaa (kyllä kyllä, jotkut tekevät näin ihan oikeasti, jopa 100m:n tarkkuudella), ajamaan tietyllä nopeudella, kuuntelemaan samaa radiokanavaa yms. ja koet itsesi ärsytetyksi jos joku tekee asioita erilailla kuin Sinä (ajaa hitaammin/nopeammin, vaihtelee kaistaa tms) riistäen Sinulta päivittäin toistuvan, turvallisuudentunnetta luovan rutiinin. Tämän, sinänsä vähäpätöiseltä vaikutavan pikku probleeman johdosta käytät huomattavan määrän aikaa erityisesti ammattikuljettajien valistamiseen internetissä.

Tämänkaltainen omaamasi vähitellen kehittynyt frustraatio on helppo kulminoida tiettyihin, helposti muista (tässä tienkäyttäjistä) lohkottaviin ryhmiin kuten takseihin, busseihin, kuorma-autoihin, mersuihin, ladoihin, äijä- tai ämmäkuskeihin, jalankulkijoihin, pyöräilijöihin tai muihin sellaisiin, tilanteeseen sopien muista poikkeaviin yksikköihin. (Huomautettakoon tässä että arsytystä aiheuttava yksikkö pyritään useimmiten näkemään mahdollisimman erilaisena kuin oma habitus; silloinhan viha on helpommin itselle perusteltavissa). Erityisen vihantunteen voi aiheuttaa joidenkin em. ryhmien summa, esim. mersumerkkinen, mieskuljettajan ajama taksi tai suojatietä ylittävä, polkupyörällä liikkuva musta nainen jne.

Mitä sitten tehdä? Missään tapauksessa ei saa ainakaan liikenteessä purkaa kiukkuaan koska silloin vaarantuu paitsi oma niin myös muiden turvallisuus. Ongelmaa kannattaa ennemmin lähteä purkamaan siviilielämän puolelta luomalla sosiaalisia suhteita muihin ihmisiin sekä harrastusten kautta (jotka varsinkin fyysisinä tarjoavat hyvän kanavan purkaa angsteja) unohtamatta positiivista ajattelutapaa ja itsensä arvostamista. On myös hyvä kartoittaa omia ajankäyttötottumuksiaan kriittisesti ja miettiä mihin aikaansa käyttää. Hyvin paljon tapaa ihmisiä jotka viettävät esimerkiksi internetissä tai alkoholin parissa huomattavasti enenmmän aikaa kuin alunperin ovat tarkoittaneet. Tämä saattaa aiheuttaa lisää turhautumia sekä sosiaalisia paineita. Ovathan muuten parisuhdeasiasi kunnossa?

Hanna, toivon sydämestäni Sinun kartoittavan elämääsi ja elämänarvojasi ja muistavan että samalla kun me täällä harmaassa arjessa pakerramme ja huolehdimme liikenteen sujuvuudesta (vaikka noi muut on koko ajan Mun edessä tai puskurissa tai kiilaamassa) ja muista pohjoisen hyvinvointiyhteiskuntamme ongelmista niin muistakaamme myös se ikävä tosiseikka että huomattavalla osalla maailman väestöstä ei ole ruokaa tai asuntoa.

Hyvää Joulun odotusta ja terveisiä! Jokos olet ollut pikkujouluissa?
131042
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Niinpä, hyvä ja asiankohtainen kirjoitus, vaan eipä taida Hanna näihin reagoida.
Kirjoitit Hannan omaavan laajan näkökannan ja esittää asian selkeästi ja provosoimatta.
Tuosta rohkenen olla erimieltä.Hannan laajanäkökanta on ylinopeudet, vilkut, ylinopeudet, ja miten parkkeerataan.Jos kerran noista kirjoittaa niin okay, ihan jees vaan jos jokapäivä samasta niin eipä tuo ole muuta kuin provosoimista.

Äänestä

Tuo teksti oli todella mukava lukea alusta loppuun!
Selkeä kielenkäyttö ja äidinkieleltään täysin oikeaa tekstiä on AINA todella mukava lukea. Yleensä pitkät viestit jäävät tällä keskustelufoorumilla lukematta, koska useasti täytyy sama lause lukea pariin kolmeen kertaan läpi, jotta tajuaa, mitä kirjoittaja tällä lauseella haluaa tuoda ilmi. Tämä epäselkoisuus johtunee tietenkin kirjoitusvirheistä. Varsinkin yhdyssanavirheet sekä pilkkujen ja pisteiden puuttuminen hankaloittaa lukemista todella paljon.
Itse kirjoituksesi asiaan en osaa sen ihmeellisemmin kommentoida, mutta haluan todella kiittää tuosta tekstistä, sillä osasit kirjoittaa sen alusta loppuun täysin oikein. Myönnän, että itselläni kirjoittaminen ei ole läheskään yhtä sujuvaa kuin esimerkiksi Sinulla.

Hyvää joulun odotusta.

Äänestä
  • Ei tuota vuodatusta jaksanut lukea edes loppuun. Se, että yrität viljellä hyvää äidinkieltä, ei tee jutustasi yhtään parempaa. Löysää lässytystä niin alkuperäiseltä kirjoittajalta, kuin edellisiltä kommentoijiltakin. Kuivakan oloisia tyyppejä...

    Äänestä

  • jaakkima kirjoitti:

    Ei tuota vuodatusta jaksanut lukea edes loppuun. Se, että yrität viljellä hyvää äidinkieltä, ei tee jutustasi yhtään parempaa. Löysää lässytystä niin alkuperäiseltä kirjoittajalta, kuin edellisiltä kommentoijiltakin. Kuivakan oloisia tyyppejä...

    Et tiedä yhtään mistä puhut.
    Jos väität, että tuota tekstiä ei ollut mukava lukea niin valehtelet itsellesikin.
    Tällä palstalla saa lukea tekstiä, joka on täynnä kirjoitusvirheitä useammin kuin USEIN !
    Joten, kun tälläistä tekstiä kerrankin pääsee lukemaan niin siitä ei voi muuta kuin nauttia.

    Äänestä

Miksi aloitit viestin hanna karttunen insesti ?
loukkaavaa, vai pidätkö itseäsi fiksuna.
Muu teksti keskittyy vain erään kirjoittajan persoonaan, minkä Hanna voi sille asialle että joukkoliikenteen ammattilaiset eivät osaa käyttäytyä liikenteessä, eivät kiinitä tarpeeksi huomiota vilkun käyttöön, ajavat ylinopeuksia, parkeeraavat suojatienpäälle, jalkakäytäville asioidessaan itse verotoimistossa, vieressä vapaaita asiakaspaikkoja. Eikö tämä olekkaan oikea palsta näille asioille. Ainakin on saanut paljon kiinnostusta ko. ammattilaisten piirissä.
Sitten toinen asia miksi teitä kiinnostaa niin paljon ystäväni Hannan persoona, eihän kukaan täällä jatkuvasti utele Kalamiehen yksityisasioita. Ehdotankin eräille utelioille siirtymistä vaikka treffipalstoille, siellä voi kysellä vapaasti siviilisäätyjä ja kehottaa hankkiimaan seuraa vastakkaisen sukupuolen seuraa.

Äänestä
  • Tekstin kirjoittaja on yksi palstan fiksuimmista ihmisistä, sen hän todisti kirjoituksellaan, itsesi kaltainen narsisti ei vain halua kuulla totuuspohjaisia faktoja vaan heti vastavuoroisesti syyttämässä muita ja vetämässä mukaan asioita , jotka ovat täällä jo moneen kertaan käsitelty ja varmasti tullaan moneen kertaan vielä käsittelemään, Hannan ansiosta.
    Kirjoitit, että "minkä Hanna voi sille asialle että joukkoliikenteen ammattilaiset eivät osaa käyttäytyä liikenteessä, eivät kiinitä tarpeeksi huomiota vilkun käyttöön, ajavat ylinopeuksia, parkeeraavat suojatienpäälle, jalkakäytäville asioidessaan itse verotoimistossa, vieressä vapaaita asiakaspaikkoja."
    Edellä mainitut ns. syytökset koskevat suurimmilta osin takseja, he eivät ole joukkoliikennettä ja noista syytöksistä kahta lukuunottamatta bussikuskeja kukaan, ei edes Hanna ole ikinä syyttänyt, joten miksi sinä aloitat??
    Jos syyttelet tai puolustat Hannaa niin tee se edes faktojen eikä mielikuvituksen pohjalta.
    Mitä minuun, kalamieheen tulee, olen vieraillut treffipalstalla, kuten varmasti moni täältä vaan jos se on joku häpeä tai ongelma niin se on jokaisen oma asia.Itse en koe sitä laittomaksi tai häpeäksi.Jos on jotain mitä haluat tietää, kysy rohkeasti, älä kierrellen tai älä syytä vaan kysy, niin ne asiat selviävät!!!!!

    Äänestä

  • Hyvä `Hannan tuttu`

    Viesti EI alkanut `hanna karttunen insesti`. Hassua muuten ettei kukaan Hanna K. ole kommentoinut kirjoitustani.

    Äänestä

Erittäin herjaava otsikko ?

Lisää tälläista joulumieltä .

Äänestä
  • käämi?

    Äänestä

Erittäin loukaava nimimerkki

Äänestä
  • Hanna sai kommentin jota on kerjännytkin. Samalla mitalla, hyvä!!

    Äänestä

Mitä tällä on insestin kanssa tekemistä? Eikö kirjoittaja tiedä, mitä sana insesti tarkoittaa? Sehän on pedofiilista käytöstä omaa lastaan kohtaan. Siis suomeksi sanottuna: Isä (tai äiti) käyttää seksuaalisesti hyväkseen omaa lastaan, yleensä tytärtä.

Äänestä
  • ihan terävä?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


elävä kirjoitti:

Hyvä Hanna.

Olen muutaman viikon seurannut tätä keskustelufoorumia erityisesti autoihin/autoiluun liittyvissä ryhmissä, enkä ole voinut välttyä kiinnittämästä huomiotani Sinun nic:iisi johtuen sen huomattavasta yleisyydestä näillä palstoilla.

Olen huomannut Sinun olevan älykäs, laajan näkökannan omaava henkilö joka osaa esittää asiansa selkeästi ja liiemmälti provosoimatta, mutta en ymmärrä miksi Sinun täytyy ottaa noin kohtuuttomia paineita liikenteestä ja erityisesti siellä liikkuvista ammattiajoneuvoista.

Itse kuulunet ilmeisesti niihin autoilijoihin jotka kulkevat pääasiassa samoja reittejä samoihin paikkoihin samoihin aikoihin samoina viikonpäivinä. Olet mahdollisesti jopa tottunut vaihtamaan kaistaa tietyllä kohtaa (kyllä kyllä, jotkut tekevät näin ihan oikeasti, jopa 100m:n tarkkuudella), ajamaan tietyllä nopeudella, kuuntelemaan samaa radiokanavaa yms. ja koet itsesi ärsytetyksi jos joku tekee asioita erilailla kuin Sinä (ajaa hitaammin/nopeammin, vaihtelee kaistaa tms) riistäen Sinulta päivittäin toistuvan, turvallisuudentunnetta luovan rutiinin. Tämän, sinänsä vähäpätöiseltä vaikutavan pikku probleeman johdosta käytät huomattavan määrän aikaa erityisesti ammattikuljettajien valistamiseen internetissä.

Tämänkaltainen omaamasi vähitellen kehittynyt frustraatio on helppo kulminoida tiettyihin, helposti muista (tässä tienkäyttäjistä) lohkottaviin ryhmiin kuten takseihin, busseihin, kuorma-autoihin, mersuihin, ladoihin, äijä- tai ämmäkuskeihin, jalankulkijoihin, pyöräilijöihin tai muihin sellaisiin, tilanteeseen sopien muista poikkeaviin yksikköihin. (Huomautettakoon tässä että arsytystä aiheuttava yksikkö pyritään useimmiten näkemään mahdollisimman erilaisena kuin oma habitus; silloinhan viha on helpommin itselle perusteltavissa). Erityisen vihantunteen voi aiheuttaa joidenkin em. ryhmien summa, esim. mersumerkkinen, mieskuljettajan ajama taksi tai suojatietä ylittävä, polkupyörällä liikkuva musta nainen jne.

Mitä sitten tehdä? Missään tapauksessa ei saa ainakaan liikenteessä purkaa kiukkuaan koska silloin vaarantuu paitsi oma niin myös muiden turvallisuus. Ongelmaa kannattaa ennemmin lähteä purkamaan siviilielämän puolelta luomalla sosiaalisia suhteita muihin ihmisiin sekä harrastusten kautta (jotka varsinkin fyysisinä tarjoavat hyvän kanavan purkaa angsteja) unohtamatta positiivista ajattelutapaa ja itsensä arvostamista. On myös hyvä kartoittaa omia ajankäyttötottumuksiaan kriittisesti ja miettiä mihin aikaansa käyttää. Hyvin paljon tapaa ihmisiä jotka viettävät esimerkiksi internetissä tai alkoholin parissa huomattavasti enenmmän aikaa kuin alunperin ovat tarkoittaneet. Tämä saattaa aiheuttaa lisää turhautumia sekä sosiaalisia paineita. Ovathan muuten parisuhdeasiasi kunnossa?

Hanna, toivon sydämestäni Sinun kartoittavan elämääsi ja elämänarvojasi ja muistavan että samalla kun me täällä harmaassa arjessa pakerramme ja huolehdimme liikenteen sujuvuudesta (vaikka noi muut on koko ajan Mun edessä tai puskurissa tai kiilaamassa) ja muista pohjoisen hyvinvointiyhteiskuntamme ongelmista niin muistakaamme myös se ikävä tosiseikka että huomattavalla osalla maailman väestöstä ei ole ruokaa tai asuntoa.

Hyvää Joulun odotusta ja terveisiä! Jokos olet ollut pikkujouluissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu