Finns här någon smart typ..?

svinnländare

Hej, jag har tänkt på en sak:

Officiellt finns det ju aböut 290 000 finlandssvenskar, vars registrerade modersmål är svenska. Men t.ex. i Helsingfors bor det ju en MASSA tvåspråkiga människor med FINSKA som modersmål. Dessa räknas ju inte som svenskpråkiga, och/men samtidigt betyder ju detta att det verkliga antalet svensktalande är betydligt större än vad det officiellt anges.

Inverkar t.ex. medlemskap i svensk församling eller skola på ens svenskspråkighet?? Skulle nån fiffig person månne veta?

3

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Svedupelle

      Det är svårt att veta hur dessa är registrerade. Du kan ju börja fråga dina tvåspråkiga bekanta. En av mina kompisar var finskregistrerad men hon är helt tydligt mera svensk, så på min uppmaning bytte hon. Det var en mycket enkel process.
      Har man finska som första språk så är man väl i allmänhet finskregistrerad.
      Det är frivilligt vilken församling man vill tillhöra, i Finland får man bestämma sitt språk själv.
      Statstiken tas i varje fall ur befolkningsregistret.

    • ******
    • har runebergskt fennomanisk

      Kanske beror det på att somliga tvåspråkiga finländare inte tyckar om den gåtfulla finlandsvenskheten i Finland.

      Jag är inte själv tvåspåkig men de flesta av mina släktingar, som bor i Helsingfors förresten, är detta fast de inte har någon finlandssvensk identitet. De har sedan länge velat vara registrerade som enspråkiga. Dock har svenska språken varit så viktigt för dem (och för mig också) att de vill eller yrkar på att jag och några kusiner till mig skulle lära oss så flyttande svenska som det är möjligt. Och jag får ju ständigt lyssna på hur dålig min svenska är.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3652
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      46
      3003
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      78
      2507
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2358
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2321
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2297
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2197
    8. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2188
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2183
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2040
    Aihe