Stubb vasikoi Tuomiojasta EU-parlamentissa
Teksti Pekka Ervasti ja Matti Simula
Alexander Stubb provosoi EU-parlamentin konservatiiviryhmän hyökkäyksen Erkki Tuomiojaa vastaan. Sen todistaa euroedustajan laatima sähköposti, jonka SK on saanut haltuunsa.
Kohun synnyttänyt ulkoministeri Erkki Tuomiojan (sd) haastattelu julkaistiin Turun Sanomissa viime viikon tiistaina. Tuomioja harmitteli, että europarlamentin jäsenet valitaan nykyään suoralla kansanvaalilla. Hänestä kansallisista parlamenteista valittu EU-parlamentti olisi nykyistä edustavampi ja vastuullisempi.
»Jos ei ole vastuuta, niin voi käyttäytyä vastuuttomasti», Tuomioja sanoi.
Hän kummasteli myös europarlamentin lausuntotehtailua: »Tällä tarkoitan esimerkiksi europarlamentin käytäntöä, että siellä on aina viikon julkilausumat kaikista maailman asioista. Niillä ei kuitenkaan ole paljon merkitystä, koska parlamentilla ei ole toimivaltaa näissä asioissa», Tuomioja näpäytti.
Stubb kiistää vasikoineensa
Tuomiojan ajatukset eivät ensi kuulemalta vaikuta erityisen järisyttäviltä. Toinen saman haastattelun saanut lehti, Aamulehti, jätti kokonaan julkaisematta euromyrskyn synnyttäneen osion.
Lausunnot saivat silti aikaan rajun reaktion Brysselissä. Vahvat saksalaiskonservatiivit, parlamentin tuleva puhemies Hans-Gert Pöttering ja ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Elmar Brok vaativat Suomelta anteeksipyyntöä. He jopa pelottelivat, että Tuomiojan näkemykset vaarantaisivat Suomen vuoden 2006 jälkipuoliskolle ajoittuvan puheenjohtajuuskauden onnistumisen.
Saksalaiskonservatiivien uhittelu osui samaan päivään (18.10.), jolloin heidän suomalainen ryhmätoverinsa Alexander Stubb veikkaili nettisivuillaan, että »tästä jutusta kuullaan vielä».
Stubb on koko ajan kiistänyt, että hänellä olisi ollut ratkaiseva osuus kohun nostattamisessa.
»Eurokansanedustajat saavat parlamentin lehdistötoimiston kautta englanninkieliset lehtikatsaukset. Konservatiiviryhmän jäsenet reagoivat niihin. Olihan se hieman herkkähipiäistä», Stubb selvitti Suomen Kuvalehdelle.
Samaa sanomaa levitti myös kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ben Zyskowicz, joka puolueensa valtuustossa viime viikonvaihteessa Jyväskylässä totesi Helsingin Sanomille, että »hän (Stubb) ei ole kääntänyt lehtitekstejä eikä ole vienyt niitä parlamentin puheenjohtajistolle».
»Otettaisiinko esiin täysistunnossa»
SK:n haltuunsa saama sähköposti osoittaa kuitenkin, etteivät Stubbin ulkomaalaiset kollegat toimineet pelkästään europarlamentin lehdistöpalvelun varassa.
Stubb lähetti europarlamentin konservatiiviryhmän jäsenille ja avustajille 18. lokakuuta käännöksen Turun Sanomien haastattelun keskeisistä osista.
Sähköpostin saatetekstinä oli: »Hei kaikki. Kuten ulkosuhderyhmän kokouksessa sovimme, lähetän ohessa ulkoministeri Erkki Tuomiojan Euroopan parlamenttia koskevat kommentit.»
Stubb muistutti sähköpostin saatetekstissään myös Suomen tulevasta puheenjohtajuudesta. Hän lopetti EU-puheenjohtajuuteen viittaavan lauseensa vihjailevasti kolmeen pisteeseen.
Stubb jopa ehdotti ryhmätovereilleen Tuomiojan lausuntojen viemistä EU-parlamentin täysistuntoon: »Tämä on ehkä asia, jonka voisimme ottaa esiin täysistunnossa ensi viikolla.»
Kotimaiseen käyttöön tarkoitetuilla suomenkielisillä nettipäiväkirjasivuillaan hän kuitenkin kauhisteli samana päivänä, että Tuomiojan lausunnot myrkyttävät »jo kättelyssä EU-parlamentin ja puheenjohtajamaan suhteet».
http://www.suomenkuvalehti.fi/?id=6629
Ettei totuus unohtuisi
3
96
Vastaukset
- koko totuus
Vaikken Jäbä olekaan, laitan tähän yhden hänen Stubb-teksteistään, joka kertoo asiasta koko totuuden:
Kerrataanpa taas, ettei totuus unohtuisi
Kirjoittanut: Jaba_43 31.10.2005 klo 13.10
Kirjoitin viime viikolla melko pitkästi perustellen, mistä Tuomiojan aiheuttamassa Brysselin sotkussa oli kyse. Ei näytä viesti menneen perille, kun täällä edelleen riehuu joku, joka väen vänkään inttää inttämisiään Stubbista käsittelemättä asian alkuperäistä aihetta, Tuomiojaa lainkaan.
Taitaa olla kertaus paikallaan, ettei totuus unohtuisi:
Koko kohun alkuperäinen syyhän on aivan selvä: Tuomiojan taitamattomuus ulkoministerinä ja sen paljastuminen. Tuomiojan haastattelu oli häneltä paha virhe. Ulkoministerin on tehtävä selvempi ero omien yksityisten mielipiteittensä ja ulkoministerin ominaisuudessa haastattelussa lausuttujen kannanottojen välillä.
Ei kai kukaan voi sellaista hyväksyä, että Tuomioja ulkoministerin tittelillä puhuessaan väittää EU:n parlamentin toimivan vastuuttomasti ja että sen vaalitapa (suora kansanvaali) on väärä? Tällainen puhe on ehdottomasti virhe ulkoministeriltä, koska ei Suomen hallitus ole tuollaisia kantoja ottanut ja hallitusta johtaa pääministeri.
Kyllä Tuomiojan pitää tietää, ettei ulkoministeri voi sooloilla EU-politiikkaa koskevissa haastatteluissa ohi sen, mitä koko hallitus on päättänyt. Niinpä Tuomiojan suustaan päästämien sammakoiden leviäminen parlamenttiin parlamentin pressitoimiston käännöksen kautta olisi vahingoittanut Suomea ehkä pahastikin, jos erilaiset spekulaatiot Suomen linjasta olisivat lähteneet liikkeelle käytäväjuoruina ilman, että ne nyt päästiin nopeasti korjaamaan.
Oli siis Suomen etu, että Vanhanen ja Tuomioja pääsivät oikaisemaan väärinkäsitykset tuoreeltaan. Tässä kumpikin menetteli oikein ja tehokkaasti, suorastaan kiitettävällä tavalla ja vielä nopeasti.
Asioiden kuntoon saattamisen jälkeen kotimaassa nostatettu uusi kohu onkin sitten selvästi Stubbin kautta kokoomusta vastaan suunnattua, ilkeämielistä panettelua, jolla pyritään ainoastaan peittämään Tuomiojan ulkopoliittinen taitamattomuus ja Vanhasen nolo asema, kun hänen oli mentävä mukaan selittelemään Tuomiojan puheita. koko homma haisee selvästi heinäluoman propagandakoneiston junailemalta kasvojenpesulta ja hyökkäykseltä, johon vanhanen on vedetty äänitorveksi mukaan.
Nyt näyttää selvästi siltä, että demarit ovat päässeet propagandatavoitteeseensa: Tuomiojasta on tehty syytön marttyyri ja Stubbista kaiken pahan käynnistäjä, mikäli lööppeihin on uskomista.
Tämä case on taas kerran erinomaisen havainnollinen esimerkki siitä, miten toimii todella taitavasti suunniteltu propaganda kun sillä käännetään musta valoiseksi ja syyllinen syyttömäksi - Eri asia on, kuka tuollaiseen propagandaan uskoo.
Hämmästyttävintä minusta on se, että nyt vannovat Hesasrin todistusvoiman luotettavuuteen ihan samat tyypit, jotka Jäätteenmäen casessa tuomitsivat Hesarin olevan mukana jäätteenmäen ajojahdissa, eivätkä huomaa, sitä yhtäläisyyttä, että kummassakin tapauksessa Hesarin tavoite on ollut kääntää huomio ja keskustelu pois jonkun soisialidemokraatin ikäviltä tuntuneista lausunnoista.- kattelus
Muuten onko Tuomioja edes kirkon jäsen?
- heh heh
Ihan koko 'totuus'.
Jäbän 'totuus'.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673