Niinpä, kun osaisi olla sopivasti järki ja tunneihminen. Eikä liian herkkä toisten sanomisille.
Tunteet vievät monasti voiton
3
566
Vastaukset
- yli 30
En tiedä kuinka vanha sinä olet, mutta... Ikä todellakin tuo varmuutta myös tuohon asiaan. Enää ei jaksa panna kovin paljon painoa muiden sanomisille, koska "nahka on paksuuntunut" iän ja kokemusten myötä. Nykyään toisten loukkausyritykset, olivat he sitten minkä ikäisiä tahansa, lähinnä huvittaa eikä niihin jaksa sanoa juuri mitään. Hymyillä vain. Yleensä ihmiset loukkaavat ja arvostelevat toisiaan vain kateudesta, joten tuon kun pidät mielessä niin et ehkä pahoita mieltäsi niin paljon. He ehkä pitävät sinusta, mutta kun ovat kateellisia, eivät haluaisi pitää ja tiedät varmaan mitä nuo tuntemukset aiheuttaa muiden painostuksessa yhden ihmisen korvien välissä. Vahva ihminen ei välitä, heikot sortuu ja alkaa epäasiallisiksi. Muista, että se loukkaaja ei välttämättä edes ole oikeasti sitä mieltä mitä sanoi, vaan syy loukkaukseen voi olla ihan muualla ja kohde myös. Reilusti vaan kysymään, jos häiritsee, mutta jos annat olla niin anna myös itsellesi lupa olla välittämättä.
:)- keidas
Voi kun tulinkin hyvälle mielelle viestisi luettuani.
En minä ihan oikeasti mieltäni pahoittanut noista ikävistä viesteistä. Oikeastaan tarkoitin että ylipäätään sitä tulee liian herkästi otettua itteensä, mutta en tälläisistä asioista kuitenkaan (onneksi) stressaa. Aivan riittämiin ollut yhtä sun toista.
Töissä ei ole mikään järin kiva ilmapiiri. Siinäkin otin sellaisen kannan, että parempi olla ottamatta liikaa "ressiä" johtajan sanomisista. Selviää huomattavasti vähemmällä. Tämä onnistuikin perjantaina, ja siitä olin hurjan iloinen.
Totta kirjoitit kun mainitsit noista loukkausyrityksistä ja siitä etteivät he ollenkaan välttämättä ole sitä mieltä. Kunhan pullistelevat ja ottavat kohteeksi vaikkapa jonkun viestin laittajan.
Eipä tässä tämän kummempia kuin jotta hyvää lauantain jatkoa vaan!! - keidas
Juu, onhan tuota ikää jo kertynyt. Nuorelta tuntuu olo, vaikka johan sitä tulee jonkun vuoden kuluttua nelkytvuotta täyteen.
Vaan ei sekään näköjään takaa tuota herkkyyttä ottaa vastaan kritiikkiä tms.
Mutta onneksi en tälläisistä kuitenkaan "ota hernettä nenään"!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673