Aivokasvain vai niskaongelmia?

Aloitin n. kuukausi sitten syömään e-pillereitä ja ensimmäisen liuskan lopussa alkoi jalkojen ja käsien pistely/puutuminen. Taukoviikolla sama jatkui, joten pillereillä ei luultavasti ollut siihen merkitystä.
Pistelyä jatkui noin viikon yhtäjaksoisena vasemmassa kädessä ja satunnaisesti myös vasemmassa jalassa. Levossa käden pistely tuntui helpottavan.
Nyt pistely on viikon jälkeen suurimmalta osin loppunut, mutta pään oikeaa puolta alkanut särkemään ja satunnaista puutumista ja pistelyä vielä ollut, varsinkin rasituksen yhteydessä.
Selässä on todettu mutka ja niska varsinkin oikealta puolelta täysin jumissa, joten voiko johtua tästä?
43733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

:) Älä turhaan pelkää aivokasvainta.

Mulla ihan samoja vaivoja, ja lääkäreillä olen ravannu ja todettu johtuvan niskasta.

Ja tuo on muutenkin ihan selvää verenkierto ongelmia, toi puutuneisuus siis.

Päänsärky voi johtua myös pillereistä. Mutta luulen sen johtuvan niskastasi.

Ole huoletta.

Äänestä

pitäiskö sun kuitenkin selvittää ja varmistaa, ettei niillä e-pillereillä todellakaan ole mitään yhteyttä tuohon puutumiseen ja päänsärkyyn?

Vaikka pidit taukoviikon, on pillereiden hormonia kuitenkin joku määrä elimistössä silloinkin, (luulen).

Kaikki pillerit eivät sovi kaikille, ja pillereitä syödessä on veritulpankin vaara olemassa.
Sinuna ottaisin yhteyttä siihen lekuriin joka ne määräsi. Olet varmaan lukenut pillereiden tuoteselosteen, niissähän luetellaan sivuvaikutuksiakin -kaikkiko, kukapa sen tietää.

Äänestä
  • Terveydenhoitajalla tuossa torstaina kävin, katsoi juuri verenpaineet ettei verihyytymiä tai mitään ole.
    Ja tänään olisi siis toinen liuska pitänyt aloittaa, mutta ajattelin kuitenkin lopettaa ne pillerit jokatapauksessa tähän.
    Maanantaina kuitenkin vielä ehkäisyneuvolaan aika, että siellä vielä varmaan katsotaan, johtuiko se nuista.

    Äänestä

  • Asdf kirjoitti:

    Terveydenhoitajalla tuossa torstaina kävin, katsoi juuri verenpaineet ettei verihyytymiä tai mitään ole.
    Ja tänään olisi siis toinen liuska pitänyt aloittaa, mutta ajattelin kuitenkin lopettaa ne pillerit jokatapauksessa tähän.
    Maanantaina kuitenkin vielä ehkäisyneuvolaan aika, että siellä vielä varmaan katsotaan, johtuiko se nuista.

    oireet E-pillereiden aiheuttamilta. Kannattaa kokeilla jotain muta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asdf kirjoitti:

Aloitin n. kuukausi sitten syömään e-pillereitä ja ensimmäisen liuskan lopussa alkoi jalkojen ja käsien pistely/puutuminen. Taukoviikolla sama jatkui, joten pillereillä ei luultavasti ollut siihen merkitystä.
Pistelyä jatkui noin viikon yhtäjaksoisena vasemmassa kädessä ja satunnaisesti myös vasemmassa jalassa. Levossa käden pistely tuntui helpottavan.
Nyt pistely on viikon jälkeen suurimmalta osin loppunut, mutta pään oikeaa puolta alkanut särkemään ja satunnaista puutumista ja pistelyä vielä ollut, varsinkin rasituksen yhteydessä.
Selässä on todettu mutka ja niska varsinkin oikealta puolelta täysin jumissa, joten voiko johtua tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu