Kuka syö hiiret??

Peksi

Mökin kylmältä vintiltä kuuluu melkoista juoksua ja rapinaa. Sisällä hiiriä joita sitten on loukutettu pois papanoimasta. Laitoin myös vintille pari loukkua ja kun viikon päästä kävin tarkistamassa niin ilmeisesti metsähiiristä ei ollut kuin karvoja jäljellä ja loukkuja raahattu metrikaupalla. Samoin eteisestä ja vessasta loukutetut hiiret päätyneet parempiin suihin. Pari rottaa pyöri alkusyksystä pihalla mutta toinen löytyi rintafileet syötynä ja toinen niska poikki purtuna. Mikä on tämä tehokas biologinen torjuja?

6

4432

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -- -- --

      ...joku näätäeläin. Kärppä tai lumikko. Meillä oli (kai) lumikoita navetan vintillä, erittäin tehokkaita rottien saalistajia. Ja kivan näköisiäkin :)

      • Peksi

        mutta öisin on melkoinen sirkus vintillä. Juoksevat vinttiä päästä päähän..


      • KTH
        Peksi kirjoitti:

        mutta öisin on melkoinen sirkus vintillä. Juoksevat vinttiä päästä päähän..

        Metsähiirihän on melkoinen mekkaloitsija sisätiloissa. Usein luulisi isommankin kaverin olevan liikkeellä.
        Minä olen koko syksyn loukuttanut kellarissa. Eniten tulee metsähiiriä, sitten peltomyyriä ja yksi metsämyyräkin. Ikävä kyllä maapähkinäsyötti on koitunut 4-5 päästäisenkin surmaksi. Päästäinen on pikkusaalistaja, jonka päivittäinen energiantarve on hyvin suuri. Se voisi tulla sisätiloihin nimenomaan hiirten perässä.Syö myös kuolleen hiiren.


      • Peksi
        KTH kirjoitti:

        Metsähiirihän on melkoinen mekkaloitsija sisätiloissa. Usein luulisi isommankin kaverin olevan liikkeellä.
        Minä olen koko syksyn loukuttanut kellarissa. Eniten tulee metsähiiriä, sitten peltomyyriä ja yksi metsämyyräkin. Ikävä kyllä maapähkinäsyötti on koitunut 4-5 päästäisenkin surmaksi. Päästäinen on pikkusaalistaja, jonka päivittäinen energiantarve on hyvin suuri. Se voisi tulla sisätiloihin nimenomaan hiirten perässä.Syö myös kuolleen hiiren.

        Jaksaisiko kuljetella kookkaita loukkuja saaliineen paikasta toiseen. Osa hiiristä oli syöty puolenyön ja aamun välillä että varmaan joku isompi asialla. Metsähiiret meluaa joo ja yksi perusti pesän neljän viljan ryynilaatikkoon. Oli paksu ja sen verran kaunis että vein metsään takaisin.


    • Wagner

      Täsmälleen samanlaisia havaintoja, verta ja karvoja jäljellä mutta loukutetut hiiret on syöty. Ulkona hangella oli tosin kärpän jäljet, mutta se olisi kait muutenkin pyydystänyt hiiriä kuin loukuista.

    • Anonyymi

      Vanha ketju mutta mulla on videokuvaa missä Kärppä syö hiirenloukusta saaliin. Yhden loukun vei mennessään kun ei saanut tai jaksanut enää syödä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe