mistähän nää tekstiviesti laina paikat saa rahansa,tulee vaan mieleen ei kai vaan jo suomen markkinoillakin oo liikkeellä likaista rahaa ja sit mikähän mahtaa olla yhtiö muoto
mistä rahat
vippi paikat
51728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ovat ottaneet lainapääomaa esimerkiksi 25 000 euroa. 20 tuhatta lainoihin = 200 x 100e lainaa ja 5 tuhatta juokseviin menoihin.. sitten 200 lainalla tienataan 4000 niistä 20e koroista ja taas on lisää rahaa lainattavaksi.. kyllähän tuossa laskutuspuolen hyvin hoitavat ja jo alussa ammattitaitoisesti liikkeellä olevat rikastuvat.. Tosin ne väittävät, että "henkilötietojen tarkastuskuluja" sisältyy siihen 20e mutta enpä tiedä.. pari euroa ehkäpä mahdollisiin puheluihin.
noinhan se muuten menee eikä siinä mitään rikollista ole.kauheeta hintaa voi pyytää ja hullu maksaa
Silloin villityksen alkuaikoina oli laskelmia, että tasaisella kasvuvauhdilla se on firmalle miljoonabisnestä olikohan se 2 vuoden lopulla vai 3 vuoden alussa.. mutta tuosta ovat unohtuneet maksuhäiriöiset eli ne jotka tippuvat firmojen listoilta ja eihän niitä aina nyt uusia tule..
Firmojen määrä tappaa alan kyllä, tai ainakin supistaa firmojen määrää ei tuo kannata jos on 10 firmaa ja sen takia luottotietojen menetyksien määrä nousee ja asiakkaat kaikkoavat, koska tarpeeksi järkevät eivät ole ottaneet eivätkä ota lainaa ja ne potentiaaliset ovat jääneet ulkopuolelle..
Tosiaan, ei tuo enää 10 firmalla ole kannattavaa pitkässä juoksussa. "ota rahat ja juokse" periaatteella nää uudet on liikkellä, nopea voitto mielessä eikä niinkään liikevoiton kasvattaminen
firmoista on selvästi perustettu tosiaan vain hetkelliseen rahastukseen, eikä tarkoituksena ole toimia edes pitkään.
Monilla on varmana liian pieni käyttöpääoma, jonka takia on jo nyt lähdetty lyhentämään lainasummia ja aukioloaikoja.
Olisi hauska kuulla kyseisten firmojen omistajien mietteitä alasta ja sen toimivuudesta vaikka anonyyminä.
Ulkopuolisena voi vain arvailla, mikä on kannattavuus yrityksillä. Ja luultavasti ne firmat, joilla on suunnitelmia toiminnan kehittämiseen, tulevat selviämään muita pidemään.
Saapa nähdä milloin tulee markkinoille firma, joka ostaa ihmisiltä vippivelat pois osamaksuilla ja huikeilla korkoprosenteilla. Siinä voisi olla se seuraava iso juttu!:-))
http://www.vippicheck.net