Mikä merkkisessä renkaassa nasta pysyy kiinni? Onko nastafirma osakkaana tuulilasi firmassa?
Kiva kun oli nastaa
renkaassa
5544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juu juu, eikö enää pöly olekkaan nro. yksi teidäm nastapellejen nastarenkaiden haukkumalistalla?
Renkaiden urista sinkoillessa 100 milj. kiveä saattaa samassa ajassa lentää yksi nasta irti renkaasta ja sekin yleensä jonkun teinin corollasta.
Te kitkapellet olette täällä nolaamassa itsenne haukkumalla nastoja kun tuulilasiin lentää kivi, vittu mitä aaseja te olette!
Tiesitkö muuten sitä että tuulilasikauppa on vain nappikauppaa verrattuna kolarikorjaamojen toimintaan? Meinaan vaan sitä että kolarikorjaamot ovat kitkojen puolustajia... niin miksikö?
No eikai sitä kukaan halua luopua lypsävästä lehmästä...
Mutta kun renkaasta tulee "sakkorengas" kun nastat irtoavat epätasaisesti lähes uusista renkaista.
Sinulla kun tota sanavarastoa tuntuu olevan, niin mitäs tähän sanot "landepaukku".
Sanompa sen että jos saat revittyä uudesta nastarenkaasta nastoja irti niin sinulla on joko helvetin hyvät pihdit tai mitä todennäköisimmin asia nyt on, niin olet sellainen säälittävä kitkapelle joka yrittää kaikkensa että sais haukuttua nastarenkaita ja siinä sivussa muka kehua niitä onnettomia kitkoja.
Aijaijaii... tuo se on mukavaa kun näkee miten teillä kitkataunoilla menee loputkin hermot kun teille latelee faktoja, säkin pulttasit oikein kunnolla, ethän muuten olisi alkanut haukkumaan mua "landepaukuksi" mutta kun ne hermot prakaa....
Mistä lähtien muuten kehä kolmosen sisällä asuvia on alettu kutsumaan landepaukuiksi?
Laita säkin nastarenkaat alle niin ei tarvi olla täällä selittelemässä ja keksimässä kaikkee paskaa.
ainakun faijas ja mutsis on landelta?
Eiks niil sillä ole metallipyörät johin on fetsattu joitakin poikittaisia ripoja?
Kuule mul oli nastat jo silloin kun S.P.J Keinänen niitä kehitteli 60/70-luvun vaihteessa, sil oli silloin se halli ruskeesuon entisillä ratikka ja bussi halleilla.
Taisit itte olla siloin vielä susirajan tollapuolen?
Muo vaan ottaa kaaliin kun noita bilikoita on useampi ja kaikissa nastarenkaat, mut hetkenkuluttua niis onkin sakkorenkaat eikä ajettu juuri mitään.
Joskun muinaisina aikoina oli autoissa roiskeläpät, ja yhtään ei lentänyt nastoja eikä kiviä. Noina aikoina teitä aurasivat (siloin-tällöin) keltaiset TieVieHelvettiin- tunnuksin varustetut työkoneet. Silloin levitettin suolaaa helsinkiläisille ja hiekkaa muille. TVH:ta kirottiin niinkuin nytkin, kesärenkailla ajettiin ympäri vuoden ja kohtuullisesti pärjättiin.
Kyllä ne nastat pysyy renkaissa kiinni, kun vaan niin haluaa ja ymmärrys riittää, valitettavasti useimmilla autoilijoilla ei riitä.