Jokin aika sitten kirjoiteltiin lehdissä siihen suuntaan, että Kuopioon olisi tulossa toinen Lidl-myymälä ja että siitä olisi jo tehty jonkinlainen päätöskin. Miten on, onko kenelläkään tietoa, onko toinen myymälä tulossa, milloin ja minne?
Toinen Lidl-myymälä
Edullinen ostaja
131924
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
..toinen Lidl - myymälä tulee pohjoispuolelle kaupunkia nykyisen Askon paikalle...milloin sitten , en tiedä..?
Muistelen, että päätös oli sellainen, että tuohon Askon kiinteistöön (ei huonekalukaupan paikalle vaan samaan kiinteistöön) saatiin lupa päivittäistavarakaupalle, mutta mitään lopullista päätöstä uuden myymälän sijainnista ei tehty, vaan että Lidl etsii parempaa paikkaa keskustasta. Lehdessä luki, että kun päätös tehdään, uusi myymälä avaa ovensa nopeasti. Mitään ei ole kuitenkaan kuulunut eikä näkynyt, vaikka näistä kirjoituksista on jo vuosi kulunut. Eiköhän mitään toista Lidl-myymälää sitten tulekaan? Kuka tietäisi ja kertoisi?
Lidlin tyylinmukaista on että ollaan hiljaa ja tutkitaan asioita, ja sitten ku sopiva paikka löytyy, alkaa rakentaminen nopeaa ja liike on nopeasti pystyssä. Etukäteen hirveesti eivät ruukaa tiedotella, aikasintaan sitten kun paikka on varma ja lupa-asioiden muodossa tulee asia ilmi.
Miksi Lidl sitten pyysi lupaa perustaa päivittäistavarakauppa Askon kiinteistöön, jos se ei siitä ollutkaan kiinnostunut? Lupahan tuli, mutta myymälää ei. Ihan turhaa.
elä itke lidlin perään, ihan roskaa ja roinaa myyvät petosella asuvana käyn huvikseni katsastamassa sen tuotteet kerta viikkoon. vaan en osta. pitäs sen verran olla isänmaallisuutta, ettei tollaisia suosi.
Lidlissä myydään vähän halvemmalla mm. hedelmiä eikä niitä täällä Suomessa kasvakaan, ei edes Savossa.
Kyllä met ainakiin ostetaan Lidlistä muutakin kuin niitä edullisia hedelmiä ja vihanneksia.
Lidlin aikaan on kauppalaskut pienentyneet huomattavasti ja tavara on aivan hyvää. No eihän sieltä ihan kaikkea tule ostettua mutta asioimme niissä edelleenkin jatkuvasti. Hyvä että tulivat Suomeen, on meinaan vaikuttanut kuluttajien kukkaroihin muissakin kaupoissa asioiville, koska kilpailu on alentanut hintoja. Ei kun lisää vaan ulkolaisia suurketjuja Suomeen niin kyllä elintarvikkeiden hinnoissa olevat ilmat alkaa haihtua.
Sehän on isänmaallista että ostetaan Väiskiltä isolla katteella. Sillä tavalla Väiskillä on varaa pitää koko suvulla Mersut ajossa.
Ja nämä Väiskin mersut on tietenkin isänmaallisesti tehty Suomessa ja toimivat kotimaisella biodieselillä.
Lidlin ansiosta särkyi kotimaisten keskusliikkeitten (Kesko, S-Ryhmä, jne) vuosikymmenien hintakartelli korkeine hintoineen. Lidlin tultua piti niidenkin viimein laskea korkeita ylihintojaan.
Lisäksi hyvin monet Lidlin tuotteet on suomalaisten alihankkijoitten suomessa valmistamia. Leivät, makkarat, maidot, juustot jugurtit, lihatuotteet ja monet muut. Kyllä minä ainakin asioin Lidlissä säännöllisesti.
Ei Väiski mitään tee, Väiski vaan myy isolla katteella K-kaupassa.
Kyllä kannattaa ostaa sieltä. Esimerkiksi juustot on ainakin 2 euroa halvempia kuin kadun toisella puolen ja limsat ja tuoremehut. Juustot on ihan Valion juustoja, mutta miten ne voi myydä halvemmalla kuin K-kauppa. Esim. Polar 15 on K-kaupassa yli 7 euroa ja Lidlissa päälle 5 euroa. Kyllä minä ainakin kävelen sen Lidlista ostamaan. Eihän sieltä tarvii kaikkia elintarvikkeita ostaa, käyttää hyväkseen edullisemmat.
ja jos haluaa sitä pullotettua vettä juoda niin halpaa on lidlissä.