Heippa. Ostin jouluvalot, joita koristavat sellaiset muoviset sydämmet. Pistin ne isoon lasiseen juomalasin tapaiseen ja nyt lasi on aika kuuma. Kyllä siihen kädellä silti kärsii koskea. Kuumuukohan valot liikaa, voikohan esim. vaarana olla, että valot myttyrällä ollessaan lasin sisällä polttavat sähköjohdon?
Hianolta näyttää ja näin ne kaupassakin oli esillä, mutta mietin paloturvallisuutta.
Hianolta näyttää ja näin ne kaupassakin oli esillä, mutta mietin paloturvallisuutta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin näyttää vielä kauniimmalta ja jäähtyy paremmin!
Olet tehnyt oikean havainnon. Lasiastiaan laitetuissa valoissa on käryvaara. Itselläni sähköjohdot sulivat kun tein maljakkoasetelman. Ei siitä ihan tulipaloa tullut, koska huomasin ajoissa, mutta olipahan kaamea muovinkäry (varmasti vaarallista hengitettynä). Nykyisin teen lasipurkkivaloja vain ulos (terassille), sisävalot asettelen ilmavammin.
Led-valot tosin ovat ihan ok sisätiloissakin lasiastiassa, mutta lamppujen väri ("kirkkaissakin" led-lampuissa) on liian keltainen minun makuuni.
Alli