oikeutta pakottaa yhteiskunnan yksilöä asepalvelukseen opettelemaan väkivaltaa ja tappamista ja sotimaan valtion puolesta sotia. Armeija on valtion väkivaltakoneisto, jolla se ääritilanteissa yrittää viedä tahtonsa väkisin läpi. Tähän koneistoon liittyminen ei ole yksilön edun mukaista.
Armeijan kuuluu olla vapaaehtoinen.
Valtiolla ei ole
5428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Unohdit yhden asian: mikä on valtion tarkoitus?
Valtion tarkoitus on suojella yhteiskuntaa tarvittaessa voimakeinoin. Ilman valtiota olisimme anarkistisessa kaaoksessa, missä kuka tahansa saisi tehdä mitä tahansa.
Sitä paitsi silloin kun valtion väkivaltakone on suoraan väestöön liittyvä elementti, sen käyttö väestön sortamiseen on paljon vaikeampaa, ellei suorastaan mahdotonta.
kansalaista.
kouluun ja maksamaan veroja.
Valtio pakottaa kouluun myös naisia, ahvenanmaalaisia ja jehovantodistajia, mutta ei heidän tarvitse käydä tätä orjuuttavaa systeemiä läpi.
Aseellinen sotilaspalvelus Suomessa on tänään vapaehtoinen. Siviilipalvelukseen voi mennä jos aseellinen ei kiinnosta. Suomen lain mukaan jos kieltäytyy siviilipalveluksestakin niin vankeus odottaa mutta sitä ei kirjata rikosrekisteriin.
Varaa on mistä valita sanoo suomen laki.