Modeemin ip-osoite

Eli mitenköhän tollasta ihan basic modeemia pääsee konffaamaan jos natti/dhcp-server on pois päältä, eli tää normi ip 192.168.10.1 ei siis toimi?
12660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos modeemin osoite on 192.168.10.1 niin koneelle pitää antaa kiintä osoite samasta verkosta. Vaikka 192.168.10.10 (ja verkn peitto 255.255.255.0 ja oletusyhdyskäytävä 192.168.10.1)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


camper666 kirjoitti:

Eli mitenköhän tollasta ihan basic modeemia pääsee konffaamaan jos natti/dhcp-server on pois päältä, eli tää normi ip 192.168.10.1 ei siis toimi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu