DVD:n näkyminen USA:SSA

dvd

Tietääkö teistä kukaan näkyykö suomalainen dvd USA.ssa. Eri myyjät sanoo eri lailla: eräs sanoi,että jos takana lukee että Maakoodi 1 niin se on USA:n maakoodi ja pitäisi näkyä. Mutta toinen myyjä sanoi, että se ei ole mikään takuu eli mitenköhän asia on..

Olen ostamassa juhlapakettia jossa Tuntematon sotilas, Talvisota ja takana lukee Maakoodi 1-6. Onko teillä tietoa asiasta?

11

7339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sian tuntija

      Region 1 taitaa tosiaankin olla USAn aluekoodi, ja tuolla USAssa soittimet toistavat Region 1:n levyjä. Jotkut levythän ovat aluekoodittomia (R0), jolloin niitä voi myös USAn soittimissa katsella. Jos tuotteessi on maakoodi 1-6, niin tuo näkyy USAssa.

      • dvd

        Sinulle!


      • Mikko Rasinkangas
        dvd kirjoitti:

        Sinulle!

        Yhdysvalloissa on eri tv-värijärjestelmä: NTSC. Euroopassa on PAL. Jos dvd on eurooppalainen se on PAL-versio, eli tv, jolla katsot sitä, on tuettava PAL-värijärjestelmää.

        Suurin osa PAL-televisoista tukee NTSC-järjestelmää, mutta jostain olen lukenut, että NTSC-televisioista läheskään kaikki eivät tue PAL-standardia.

        Jos esim. katsot PAL-televisiolla NTSC-dvd:tä ja tv ei tue NTSC:tä, kuva näkyy mustavalkoisena.


      • pal ntsc
        Mikko Rasinkangas kirjoitti:

        Yhdysvalloissa on eri tv-värijärjestelmä: NTSC. Euroopassa on PAL. Jos dvd on eurooppalainen se on PAL-versio, eli tv, jolla katsot sitä, on tuettava PAL-värijärjestelmää.

        Suurin osa PAL-televisoista tukee NTSC-järjestelmää, mutta jostain olen lukenut, että NTSC-televisioista läheskään kaikki eivät tue PAL-standardia.

        Jos esim. katsot PAL-televisiolla NTSC-dvd:tä ja tv ei tue NTSC:tä, kuva näkyy mustavalkoisena.

        Ja eikös soittimen pidä tukea myös kyseistä järjestelmää!?


      • päälle
        pal ntsc kirjoitti:

        Ja eikös soittimen pidä tukea myös kyseistä järjestelmää!?

        DVD-soitin ei ota kantaa värijärjestelmään, pelkästään aluekoodiin.


    • Töpsel

      Autorisoin dvd-levyjä kaupalliseen jakeluun työkseni. Maakoodit eli regionit, tottakai, vaikuttavat siihen mikä näkyy missäkin, MUTTA myös värijärjestelmän tulisi tukea jenkkisysteemiä.

      Nythän on niin, että valtaosa kaikista dvd-levyistä tehdään jenkkistandardin mukaiseen ntsc-muotoon, koska näitä toistavat kaikki playerit. Kuitenkin monet - varsinkin videomateriaaliin pohjautuvat ohjelmat - tehdään Suomessakin PAL-standardin mukaan, ja näitähän ei sitten jenkeissä voi katsella.

      VArmistuaksesi yhteensopivuudesta, katso että levyn takakannessa lukee joko "REGION 1-6" tai "REGION 0" sekä "NTSC-standard". Mikäli takakannessa on pelkkä "PAL", ei levy toistu jenkkilässä.

      • joku vaan

        pystyykö region free soittimella (esim. united) huoletta katsomaan ntsc dvd:itä suomessa?


      • ainakin
        joku vaan kirjoitti:

        pystyykö region free soittimella (esim. united) huoletta katsomaan ntsc dvd:itä suomessa?

        katson Unitedillä jenkkilästä tilaamiani pokke leffoja.


    • kullervo

      ... hankkia vain piraattikopioina. Tämä maakoodipelleily on vain jäävuoren huippu. Ovat kuulemma taas väsäämässä jotakin uutta standardia, joka estäisi kokonaan esim. uusien HD-DVD levyjen katsomisen vanhoilla PC-näyttökorteilla ja LCD-monitoreilla. Näinollen vain piraatit tulevat toimimaan standardeista ja laitteistasi riippumatta. En sinänsä kannata piratismia, mutta mediayhtiöt suorastaan ajavat ahneuksissaan kuluttajat laittomien medioiden käyttäjiksi.

      • MarkiisiF

        Olen aivan samaa mieltä. Kaiken maailman kopiosuojaukset aiheuttavat vain sen, että jos normaali mattimeikäläinen ostaa vaikka Anttilasta täysin laillisesti esim. cd:n tai dvd:n, niin se ei välttämättä toimi. Ammattipiraatteja nämä suojaukset eivät haittaa, koska he osaavat purkaa nuo suojaukset.


      • uusimaakoodi

        Ostamalla piraati tuet harmaata taloutta !

        Varmaan moni ei halua että rikolliset rikastuvat sinun rahoillasi ?

        Maakoodit on siksi, että järjestelmä pysyy kasassa !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      24
      4589
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      128
      3972
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3707
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2689
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2573
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2451
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      27
      2429
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2297
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      53
      1957
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      144
      1766
    Aihe