HAUTALAN VIRHE

VAALITOIMISTO

Presidenttiehdokas Hautala on päättänyt osallistua keskusteluun perustuslakivaliokunnan kannan johdosta.

Hänn kertoo hänellä olevan näkemyksen, jonka mukaan suomalaisten joukkojen lähettämisestä EUn kriisinhallintatehtäviin päättää hallitus, eikä tasavallan presidentti. Hänen käsityksenä on jotenkin kyllä ristiriidassa perustuslain kanssa. Perustuslain mukaan tasavallan presidentti on puolustusvoimien ylipäällikkö. Tosiaalta on tähän saakka, siis viisi vuotta pidetty selvänä, että viime kädenssä tasavallan presidentti päättää myös maan ulkopuolelle määrättävistä sotilasosastoista. Perustuslakivaliokunta ei ole tästä seikasta lausunut mitään siinä valmistelussa, joka tehtiin uutta perustuslakia synnytettäessä ja jo silloin suomalaisia sotilaita oli ulkomailla tasavallan presidentin määräyksestä.

Perustuslakivaliokunnan kanta johtaa myös siihen käsittämättömään tilanteeseen, että puolustusvoimista tulee kaksijakoinen. Maan sisällä olevat joukot ovat tasavallan presidentin ylipäällikkyyden alaisia. Lisäksi presidentti päättää upseerien asemasta nimityksistä myös ulkomailla. Esimerkiksi everstin ylentämisestä prikaatikenraaliksi jne.

Kriisihallintajoukkojen ylipäällíköksi perustuslakivaliokunnan mielestä tulee valtioneuvosto tai pääministeri.

Suomella on siis kaksi sotilaallista järjestelmää ja semmoisista joukoista maailmalla on karvaat kokemukset.

Hautala syyllistyy myös virheeseen kertoessaan etteivät tasasvallan presidentti ja pääministeri ovat eri mieltä perustuslakivaliokunnan kanssa sen tekemästä päätöksestaä. Perustuslakivaliokunta on ihmisistä koottu valiokunta ja kaikenlisäksi melkoinen joukko ihmisiä jotka ovat käytännössä maallikkoja.
Kyllä kaikilla pitää olla oikeus arvioida perustuslakivaliokunnan tasoa ja menettelyä.

On muistettava lisäksi, että lakia valmisteltaessa kuultiin asiantuntijoita ja eduskunnassa asiassa oli oltu yksimielisiä. Näyttää siltä, että politiikan tekeminen juuttuu kysymykseen tasavallan presidentin valtaoikeuksien vähentämisestä. Hautala vaatii niiden vähentämistä, koska hänellä ei ole mahdollisuuksia tulla valituksi. Valiokunnan puheenjohtaja (kok) ja varapuheenjohtaja (sd) ovat vaatineet aiemmin tasavallan presidentin valtaoikeuksien poistamista ja viran muuttamista vain seremoniamestarin tasolle. Kysymys on siis politikoinnista, kun sen sijaan olisi pitänyt harkita viileästi, että valtaoikeuksien vähentämisestä päätetään laillisessa järjestyksessä.

Hautala on pitänyt pääministerin päätöstä vetää hallituksen esitys pois eduskunnasta omituisena. Siinä ei kyllä ole mitään epäiltävää. Itsenäisyytemme aikan hallitukset ovat vetäneet esityksiä pois käsittelystä aikaisemminkin.

Käsittämättömänä voidaan pitää Hautalan käsitystä etteivät presidentti ja pääministeri kykene olemaan vastuullisesti tehtävissään. Hänen mielestään he eivät kunnioita perustuslaissa määriteltyä toimivallan jakoa valtioelinten välillä. Mihinkähän käsitykseen se perustuu. Tehty esitys kun selventäisi toimivaltajako. Aiemmin perustuslakivaliokunta oli jättänyt aukon, joka nyt oli suljettava, jotta toimivalta olisi perustuslain mukainen.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lakia pitää noudattaa

      Näyttää siltä, että lähes kaikki kommentoijat kuvittelevat puolustusvoimien ylipäällikön voivan lähettää sotilaita haluamiinsa paikkoihin sotimaan tai olla vastaavasti lähettämättä.

      Sehän olisi armeijan ylipäälliköltä politiikkaan sekaantumista.

      Entinen puolustusvoimien komentaja Hägglund lausui asiasta mielestäni oikein eli perustuslakia voivat eri osapuolet kyllä tulkita mielensä mukaan, mutta armeijan ylipäällikkönä presidentti antaa armeijalle ainoastaan sotilaskäskyjä sotilastoiminnasta eikä lähetä armeijaa poliittisten näkemystensä mukaan jonnekin sotimaan vaan sen päätöksen tekee Suomen hallitus.

      Presidentti tai Vanhanen eivät voi tuota ylipäällikkyyttä käyttää keppihevosena perustuslain tulkintaerimielisyyksiin.

      Perustuslakivaliokunta ei ottanut kantaa noihin ylipäällikön sotilaskäskyasemaan liittyviin asioihin vaan nimen omaan lain mukaiseen poliittiseen puoleen, eli mikä taho tekee viime kädessä ratkaisun Suomen osallistumisesta johonkin sotilasoperaatioon. Ja perustuslakivaliokunnan päätös oli se, että hallitus tekee tämän. Nyt on sitten arvovaltaparku, kun tuli korkeilla tahoilla ns. turpaan, eli kaikki omilla aivoillaan ajattelevat eivät olleetkaan talutusnuorassa.


      Armeijan ylipäällikkö ei julista sotia tai lähetä joukkoja. Sen päätöksen on tehnyt ennenkin ja tekee vastakin Suomen hallitus.

      • Kek

        Nimimerkki Lakia pitää noudattaa kirjoitti: "Perustuslakivaliokunta ei ottanut kantaa noihin ylipäällikön sotilaskäskyasemaan liittyviin asioihin vaan nimen omaan lain mukaiseen poliittiseen puoleen".

        Juu, juuri sitä perustuslakivaliokunta teki, ja sitä sen ei olisi pitänyt tehdä. Perustuslakivaliokunnan tehtävänä on valvoa perustuslain noudattamista ja nyt se otti kantaa asian poliittiseen puoleen.

        Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja on tunnettu nykyisen presidentin kampittaja. Varapuheenjohtaja on julkisesti tunnettu presidentin valtaoikeuksien pienentäjä.

        Johtopäätös, jonka tästä voi tehdä, on että eduskunnan valiokunta ei ole oikea paikka perustuslain valvonnalle. Suomessa pitäisi ottaa käyttöön sama menettely kuin monessa muussa oikeusvaltiossa: perustuslakituomioistuin.

        Minä ihmettelen, missä piirissä oikein on päätetty, että presidentin valtaoikeuksia on vähennettävä? Ymmärrän kyllä, että jako pääministerille kuuluvien EU-asioiden ja presidentille kuuluvien muiden ulkovalta-asioiden välillä on joskus vaikea ja kaipaa selventämistä. Mutta kaipa joku arvo on myös sillä, että kansa kokee presidentti-instituution omakseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5931
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe