Ajattelin avata tällaisen ketjun johon voi laitella omia bussihavaintojaan Helsingissä. Havainnoilla tarkoitan sellaista bussikalustoa, busseja, jotka on epätavallisia jollakin linjalla. Ei siis linjojen vakiokalustoa kannata laittaa tähän ketjuun.
Itse havaitsin tänään iltasella 18-19 välillä linjalla 69 HelBin auton 261 joka on Ikarus E94 Facelift/Scania, eli entinen HKL-Bussiliikenteen auto. Yleensä tuolla linjalla ajaa entisen STAn Ikarus-Scania romuja.
Laitelkaa muutkin havaintojanne ja laittakaa vaikka tämä ketju selaimenne kirjanmerkkeihin niin ei katoa vaikka tämä viesti painuukin uudempien tieltä muiden vanhempien viestien joukkoon.
Itse havaitsin tänään iltasella 18-19 välillä linjalla 69 HelBin auton 261 joka on Ikarus E94 Facelift/Scania, eli entinen HKL-Bussiliikenteen auto. Yleensä tuolla linjalla ajaa entisen STAn Ikarus-Scania romuja.
Laitelkaa muutkin havaintojanne ja laittakaa vaikka tämä ketju selaimenne kirjanmerkkeihin niin ei katoa vaikka tämä viesti painuukin uudempien tieltä muiden vanhempien viestien joukkoon.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jaa että ajo, entä sitten, olen itsekkin ajanut matalattia scanialla korkeawiima volvojen ajoja....mitä sitten.....on sulla harrastukset, osta elämä.
ELÄMÄ ON.........
Minä harrastan mitä haluan ja jos haluan havainnoida busseja ja olla busseista kiinnostunut niin sulla ei ole siihen mitään nokan koputtamista! Piste. Ja vastedes voitte säästää ne typerät ja asiattomat kommenttinne vaikka huuhaa-osastolle.
Tähän ketjuun siis vain havaintoja, ei mitään "hanki peelo elämä"-juttuja.
näin busseja erivärisiä,vuosi sitten oli eriväri ja eilen erivärisiä.Oli jopa eri firma.
"näin busseja erivärisiä,vuosi sitten oli eriväri ja eilen erivärisiä.Oli jopa eri firma."¨
Olishan se pitänyt arvata että jos tänne jotain laittaa niin tulee täysin älyvapaita juttuja. Kun ei mietitä viestien sisältöä tarkemmin ennen vastaamista tai sitten vaan heitetään jotain älytöntä. Ei kuitenkaan ollut kyse tuollaisesta vaan havainnoista sellaisesta kalustosta joka poikkeaa linjalla esiintyvästä vakiokalustosta. Esim. jos linjalla 00 ajetaan normaalisti autoista 01-09 koostuvalla kalustolla ja joka on yhtiössä niin päätetty että näillä ajetaan, niin se on tavallisuudesta poikkeavaa jos linjalla yhtäkkiä onkin "tuuraamassa" vaikkapa auto 50 vaikka tuo viiskypä normaalisti ajaakin linjaa 02. Menix jakeluun? Siis näitä "tuurausautoja" tähän ketjuun kuulutettiin.
Ja pliis, lopettakaa vittuilu. Kummasti kyllä kaikenlaisia Hannan kuskien herjaus-juttuja täällä suvaitaan mutta busseista kiinnostunut ei saisi kysellä yhtikäs mitään.
Ajoin tänään ammulla klo 8:30 töijin enkä nähnyt yhtä ainoaa bussia. aikamoinen sattuma
Juu aika älytöntä touhua täällä välillä on.Haluaisin kuitenkin korjata hieman edellistä kirjoitustasi.
Jos vaikkapa linaa 1 AJETAAN AUTOILLA 01 ja 03 niin ei sitä ole firmoissa päätetty. Tietyn linjan autot on kilpailutettu linjan kilpailuvaiheessa ja kilpailussa ratkaisee ajetut kilsat, onko matala vai ei, merkki jne jne. Jos joku toinen auto joka merkittävästi poikkeeaa niin luultavasti vara-auto tilapäisesti.Mutta ei firmat tosta vaan voi päättää, millä autolla ajetaan tietty linja, kaikki koostuu kilpailuttamisesta.
Kyllähän niitä dösäbongaus-saitteja on.
Tämä on taksi-ilpojen site.
"Missä on se taksi joka ajaa ympyrää?"
*liikenne-huora*
HelBin bussi 9811 (Volvo-dieselteli) oli eilen linjalla 18, kun siellä normaalisti pitäisi olla vain Volvo-kaasutelejä.