hyviä konsteja lokin paskojen poistoon kuomusta.kokeiltu painepesuri,kloriitti,pyykinpesuaineet,jne jne.toistaiseksi kuomu vielä yhtenä kappaleena ja edelleen mustat paskaläntit loistaa.upotanko viikoksi vahvaan kloriitti liemeen ja valkoiseksi värjäys perään ?hyvät neuvot olisi tarpeen.ja jos joku keksii millä lokit saa pidettyä poissa vaikkapa 50km säteellä,neuvo muillekin vaikka 100€ palkkiota vastaan,taatusti kauppa käy.
lokinpaskat kuomussa
15
5370
Vastaukset
- skipper
Konsti on hyvä, kun laitat lelukaupasta tai jostain pilailupuodista ostetun "käärmeen" eli lelukäärmeen ja laitat sen sinne kuomun päälle / veneenkatolle, niin johan pysyy lokit poissa..;)
- maunoveneilijä
Käytettiin viime kesänä käärmettä veneen kuomun päällä. Joskus piti linnut kokonaan poissa, mutta pari kertaa näin lokin seisovan rauhassa käärmeen vieressä. Joskus paskaläjät olivat puolen metrin päässä. Joltain sain vinkin, että käärmeen häntä pitää nostaa rautalangalla koholleen, jotta se alkaisi heilumaan heti kun kuomu tärähtää. Itse en kerennyt sitä testaamaan, kun tuuli vei käärmeen.
- LUTO31
maunoveneilijä kirjoitti:
Käytettiin viime kesänä käärmettä veneen kuomun päällä. Joskus piti linnut kokonaan poissa, mutta pari kertaa näin lokin seisovan rauhassa käärmeen vieressä. Joskus paskaläjät olivat puolen metrin päässä. Joltain sain vinkin, että käärmeen häntä pitää nostaa rautalangalla koholleen, jotta se alkaisi heilumaan heti kun kuomu tärähtää. Itse en kerennyt sitä testaamaan, kun tuuli vei käärmeen.
KOKEILTIIN LAHDEN KIVILLE PITKIÄ MUOVISIA KÄÄRMEITÄ JA KUUKAUDEN JÄLKEEN LOKIT TEKIVÄT NIIDEN PÄÄLLE PESIÄ. MUTTA VIIME VUONNA MINKKI UISKENTELI LAHDESSA JA TUHOSI KAIKKI PESÄT, JOTEN
TÄNÄ VUONNA EI OLE VIELÄ YHTÄÄN LOKKIA NÄKUNUT
- ...
Laitappa liraus ruokaöljyä tahran päälle, anna vaikuttaa jonkin aikaa ja huuhtelu päälle. Ainakin suht tuore paska lähtee sillä.
- Kemelles
Fairy tepsii. Sitä kun ruiskauttaa paskoihin ja vedellä huuhtoo niin lähetvät.
- näitä
Kemelles kirjoitti:
Fairy tepsii. Sitä kun ruiskauttaa paskoihin ja vedellä huuhtoo niin lähetvät.
konsteja,kiitos kommenteista.nyt oli vuorossa tabort ja joku toinen vastaava.kokeilen fairyn ja ruokaöljyn.edelleen kuomu ehjänä ja kemikaaleja kokeiltu lähes kaikki mustaa ruutia lukuunottamatta. on se luonto ihmeellinen,yksi "viaton" luontokappale paskantaa eikä tunnu löytyvän konstia sen poistoon.seuraava kuomu on valkoisen sijaan tilattava värikoodilla lokin paska.
- kuultua
jotain naruja,lippusiimoja,ihan mitä vaan veneiden ja laiturien päälle.väittävät että lokki ei mene minkään alle koska haluaa näkyvyyden taivaalla säilyvän petolintujen pelossa.kokeiluun ensi kesänä.
- pertsa
ainut hyväksi ja toimivaksi havaittu keino on ostaa
tavarataloissa myytäviä kevytpeitteitä ja sen virittää aina pressun päälle laiturissa.Onhan siinä
oma hommansa aina laittaa sitä kiinni,mutta jäähän paskojen hankaaminen pois. Useesti kun harjojen kanssa hinkuttaa,niin pressun neulokset kärsivät ja
kuluuvat poikki. Tosin eihän tää auta jo syntyneisiin tahroihin! - Bulver
pertsa kirjoitti:
ainut hyväksi ja toimivaksi havaittu keino on ostaa
tavarataloissa myytäviä kevytpeitteitä ja sen virittää aina pressun päälle laiturissa.Onhan siinä
oma hommansa aina laittaa sitä kiinni,mutta jäähän paskojen hankaaminen pois. Useesti kun harjojen kanssa hinkuttaa,niin pressun neulokset kärsivät ja
kuluuvat poikki. Tosin eihän tää auta jo syntyneisiin tahroihin!Olen vuosikausia käyttänyt kevytpeitteitä ja mustekalalla kiinni.Kevytpeitteen joutuu muutaman vuoden välein vaihtamaan kun aurinko ja paska polttaa peitteen hajalle.Itse olen peitteen yleensä jättänyt maihin kun merelle lähden kun on hiukan hajuhaittoja. Yleensä viskaan sen mereen ja sidon laituriin kiinni ja lillukoot siinä kunnes pahimmat paskat on irti. Säästää veneenpressua ihan sikana! Jos joku perheessä vielä on ompelutaitoinen niin saa muotoonommellun pressun ihan kävtevästi hiukan mittaamalla.Kiinnitys zydeemejä on monta jos kevytpeitteen reijät ei sovi.
- Peite toimii.
Bulver kirjoitti:
Olen vuosikausia käyttänyt kevytpeitteitä ja mustekalalla kiinni.Kevytpeitteen joutuu muutaman vuoden välein vaihtamaan kun aurinko ja paska polttaa peitteen hajalle.Itse olen peitteen yleensä jättänyt maihin kun merelle lähden kun on hiukan hajuhaittoja. Yleensä viskaan sen mereen ja sidon laituriin kiinni ja lillukoot siinä kunnes pahimmat paskat on irti. Säästää veneenpressua ihan sikana! Jos joku perheessä vielä on ompelutaitoinen niin saa muotoonommellun pressun ihan kävtevästi hiukan mittaamalla.Kiinnitys zydeemejä on monta jos kevytpeitteen reijät ei sovi.
Olen kokeillut pelotella ja karkoittaa lokit paskomasta veneen päältä vaikka millä, joutsenen kopiosta aina kumikäärmeestä "kumimunaan".
Olen samaa mieltä, että peite on ainoa joka toimii.
- HHH
Tahrojen poistossa olennaista lienee oikea aine, ei se, miten vaarallista kamaa se on. Itse kokeilisin lokinpaskoihin sappisaippuaa tai tahranpoistoainetta. Jos oikea aine löytyy, pitäisi tahrojen liueta ilman väkivaltaa.
- ketjun aloittajalta
S-Kaupan asiakaslehdessä,Yhteishyvä 12/2005,
sivulla 76-77 artikkeli tahrat pois.
-Linnunkakka:Haalea vesi/Etikkahappoliuos
(1:1 etikka-vesi)
-Home:Vuorokauden liotus piimässä pesu/valkaisu.
Oma kuomuprojekti tehty,vaikeimman kautta.
Jos jollakulla kuomu on vielä "paskassa",olisi
mukava kuulla Etikan tehosta.- lokkijoonathan
En tiedä, mutta minä sain ainakin Tabortilla ihan hyvin puhtaaksi valkoisen kuomun. Jos on hyvin kyllästänyt keväällä kuomun niin suht. hyvin lähtee, jos ei ole niin ei varmaan lähe millään.
- 10+12
ja suojelet sen tällä http://www.marinestore.fi/www/popupcard.php?id=809
toimii !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673