Virtaa ei tule rattilukkoon siis jatkuva virta hävyksissä.Sulakkeet katsottu onko kellään antaa hyvää neuvoja.Onko kellään sähkökaaviota 91v 1.3
EFI charade.
EFI charade.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
se virta hävinnyt akustakin?
Akku täydessä voimassa.
Kaaviot pitäis löytyä, kun vaan kerkeis kattelee. Johtoja seuraamalla voisi löytyä nopeammin.
Oon yrittänyt seurata johtoja mutta väri vaihtuu,
lukosta lähtee sininen ja akulle tulee punainen ja musta. Minne menee sininen johto?Jos jollakin on tietoa niin kerro se.
Kattelin kaavioita ja yksinkertaisuudessaan:
1. Akulta sulakkeille
2. Sulakkeilta virtalukolle
Katso nyt näkyykö sulakkeilla jännitettä!
Siis sulakkeet ehjät ja akussa virtaa.Tarvisisin tietoa onko koetaulun alle jonnekkin piilotettu sulakkeita ja releitä vai löytyykö releiltä jostakin muualta.Virtalukkoon ei tule virtaa ,minkä kautta virta kiertää kun lähtee akulta ennenkuin tulee virtalukkoon ?
Ei paljoo auta jos sulakkeet on ehjät ja akussa virtaa jos jännitettä ei "näy". Eli mittaa nyt ihan ensin että sulakkeille tulee jännitettä. Seuraavaksi vaikka sulakerasian jälkeen niin tietää että itse rasia on ehjä.
Akun ja virtalukon välissä ei ole muuta kuin sulakkeet.
Akun ja virtalukon välissä ei ole milloinkaan sulaketta. Virtajohto voi tulla virtalukolle vaikka startin navan kautta.
Aika paksun kommentin laitoit. Ainakin Charade korjauskäsikirjan mukaan siellä on sulake.
Löysin piilotetun sulakkeen kuskin puolen A polpasta,Startti rele löyty pahvin takaa.
Joko selvisi syy virtojen häviämiseen?
Ei löytynyt vikaa siis edelleen alku tekijöissä
Ota nyt hyvä ihminen jännitemittari käteen ja mittaa tuleeko sinne sulakkeelle jännitettä. Eikös sulakkeelta lähde punainen tai mustajohto akulle?
Vika löytyi laturin piuha poikki ja maissa/sähköinentuuletin tai lämppäri kaikki samaa johtoa eli valkoinen.Eli pää sulakkeelta lähtevässä piuhassa on itsessään lankasulake.
Onneks olkoon vaan. Pieni vika ja helppo löytää kun vaan ettii loogisesti.
Auto käy ja kukkuu tosi nätisti.Tarttisin ulkopuolen kahvan kuskinoveen.