PILP ja takka?!?!?!

Tero

Olen hankkimassa mahdollisesti NILAN 25C -konetta. Voisiko joku asioista oikeasti perillä oleva kertoa, onko järkeä seuraavassa järjestelyssä. Pakkaskaudella poltetaan takkaa ja takan päällä on poistoilmaventtiili tehostettuna vielä jonkinlaisella lämmön kerääjällä.

KYSYMYS: Paraneeko PILPin hyötysuhde tällaisella erityisen kuuman poistoilman johtamisella koneelle. Tiedosta kiitollinen.

2

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta ilman varaajaa

      ei lämmön talteenottoa voi jatkaa 8kk kauempaa. Sinulla on ilmeisesti iso talo kun tuohon kokoluokkaan päädyit? Paljon puhutaan PILPin kannattavuudesta (suhteessa sähkönkulutukseen). Varaajalla saat jäähdytyksen ja lämpimänveden tuoton samalla sähköllä. MLP mies sanoo että sillä kannattaa tuottaa lämminvesi. Entä yhden ison sijaan kaksi pienempää, toinen varaajalla?

    • Raksu

      Ei ole minkäänlaista käytännön hyötysuhteen nousua pilpille.
      Kun taas koko lämmitysjärjestelmän hyötysuhde vastaavasti huononee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2027
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1091
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      889
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      774
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      761
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      15
      747
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      696
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      214
      683
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      674
    Aihe