Häistä myöhässä

Orvokki

Unessani olin myöhässä häistäni. En tiedä mistä olin tulossa. Olin ilmeisesti aikaisemmin päättänyt unessa että en menekään naimisiin mutta sitten muutinkin mieltäni ja juoksin itkien kirkkoon.
Pukuhuoneessa vaihdoin hääpuvun päälle ja morsiusneitoni (en pidä hänestä oikeassa elämässä yhtään) lainasi minulle uusia hienoja kenkiään, ne sopivat täydellisesti.
Sitten siirryimme kirkon aulaan. Ovet saliin olivat auki. Aloin hätääntyä kun huomasin että minulla ei ole huntua. Huomasin pahvilaatikoita aulassa ja niissä oli kukkakimppuja ja huntu sekä tiaroja. Laitoin hunnun ja tiaran ja otin kimpun.
Olin valmis astelemaan saliin ja näin kuinka takarivin vanhat ihmiset kääntyivät katsomaan. Uni loppui siihen.
Sulhanen oli tummahiuksinen ja ilmeisesti vaikutusvaltainen ja rikas; vieraita oli koko kirkko täynnä. Kirkko oli valtava, korkea ja valkoinen. Tunsin itseni onnelliseksi.
--
Mitähän tämä meinaa?
Syyskuun puolenvälin tienoilla näin unta että joku, ilmeisesti sitten unen sulhanen, antoi minulle kihlasormuksen.
En seurustele tällä hetkellä. Mielessä on kyllä yksi erityinen joka on turhan kaukana nyt.

1

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unisielu

      Kihlasormuksen saaminen on symboloi hyvää tunnesuhdetta.

      Kuljit sellaisen ihmisen kengissä, josta et pidä lainkaan ja kuitenkin kengät sopivat sinulle täydellisesti. Viestittääköhän uni sinulle, että olet tuon kenkiä lainanneen henkilön kaltainen jossakin merkityksellisessä asiassa, joka sinun pitäisi hyväksyä? Saattaa olla hyväkin piirre, vaikket itse hyväksykään vielä. Häät tarkoittavat liittoa, mutta ei välttämättä avioliittoa, saattaa olla myös toiveuni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2027
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1091
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      889
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      774
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      761
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      15
      747
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      696
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      214
      683
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      674
    Aihe