Kertokaapa hyvät ihmiset, että mitä vaikutusta hunajalla on hevosen ruokinnassa? Muistelin lukeneeni siitä jostain, mutta en enää muista mistä ja mitä... Eli siis, onko kokemuksia? Vai onko se vain sokerin tapainen herkkulisä...:)
Hunajaa?
miumau
2848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yks talvi syötettiin yhdelle lämppäriruunalle hunajaa, oli talvi. Koko talven se pysyi terveenä, kun se sai hunajaa. Mutta kun hunaja loppui, niin heti se sairastui "flunssaan". Elikkäs tästä voisi ehkä päätellä että kyllä sillä jotakin vaikutusta on. :) En oo mikkää yrttitieteilijä tai vastaava, mutta tää on mun mielipide. Kannatan hunajaa kyllä. :) Nyttenkin annan hevoselleni melkein joka ilta hunajaa jonkin verran. :)
Jollakin on varmasti asiantuntevampaa sanottavaa tähän, tää oli todellakin vain mun kanta asiaan. :) Hyvää jatkoa. :)
eipä sillä paljoa "oikeata" vaikutusta ole mutta ei siitä mitään haittaakaan ole. itsellä hevonen huono juomaan ajon jälkeen ja hunaja-vettä juo kuin hullu :) muunlaisia vaikutuksia esim. rivien yms. hoidossa kyllä mutta ei ruokinnassa oleennaisesti.