Jos HS:n tiedot pitävät paikkansa, Suomen ylin johto olisi painostanut perustusvaliokuntaa äänestämään haluamallaan tavalla. Miksi kepujäsenet äänestivät tyhjää? Mikä oli motiivi? Jos painostus osoittautuu todeksi, Vanhanen on totaalisissa vaikeuksissa.
Painostiko Vanhanen valiokuntaa?
Häkellyttävää
9245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
-
tutkisi erillisen Senaatin tutkimusvaliokunta.
Suomi on ollut lännessä kohta vuosituhannen ajan
http://www.oph.fi/etalukio/opiskelumodulit/historia/suomen/mitens.html
Eikä ainakaan meillä ole mitään tutkittavaa "Senaatille"
http://www.verkkouutiset.fi/arkistojuttu.php?id=39004&hakusanat=Timo Kervinen
Tiedoksi vain... Kaikissa länsimaissa ei ole epädemokraattista ylähuonetta, vaan asiat käsitellään toverituomioistuimessa ja iltapäivälehdissä. Korkeimman poliittisen oikeuden tuomareina toimivat Helsingin Sanomien poliittisen toimituksen päällikkö, päätoimittaja ja Suomen kuvalehden toimituspäällikkö.
...ainakaan ihan koko valiokuntaa painanut. Ei Matti ole sellainen mies.
Perustuslakivaliokunnan jäsenten painostukseen ovat vihjanneet valiokunnan jäsen Jan Vapaavuori kokoomuksen Verkkouutisissa ja myös Sauli Niinistö blogissaan.
Minusta nämä vihjaukset antavat aiheen siihen, että eduskunnan oikeusasiamies tai oikeuskansleri kutsuisi valiokunnan jäsenet kuultavikseen ja kuulemansa perusteella päättelisi onko aihetta jatkotutkimuksiin.
Todennäköisesti jatkotutkimusten aihetta ei ole, sillä hallituspuolueiden valiokuntajäsenten patistaminen puoluekuriin ei liene sellaista painostusta, joka johtaisi mihinkään vakavampiin syytöstoimiin.
Itse olettaisin mutu-tuntumalta, että hallituspuolueilla on ollut kova tarve saada hallituksen kriisilakiesitys läpi ilman perustuslain mukaista käsittelyä, joten puolouekuriin liittyvää painostusta on varmasti harrastettu.
Tästä syystä minusta olisi hyvin tarpeellista, että "painostuksen" laatu ja laajuus selvitettäisi esim. siten, että media haastattelisi valiokunnan jäsenet, jotka avoimesti kertoisivat kukin oman kantansa siihen, miksi äänesti hallituksen esitystä vastaan (SDP ja RKP) tai jätti äänestämättä sen puolesta (keskusta).
Vanhaselle en näillä tiedoilla vielä povaisi mitään sen suurempia vaikeuksia, mitä hänen suuttunut ja harkitsematon syyttelynsä on tähän mennessä aiheuttanut. Heinäluoma minusta näyttää olevan Vanhasta suuremmissa vaikeuksissa, sillä ainakin minusta näyttää, että heinäluomalla on vaikeuksia saada omat kansanedustajansa hyväksymään Halosen vallanhaluja, joita Vanhanen näyttää kovasti tukevan.
Niinistön mainosmies usuttaa oikeusneuvokset Vanhasen kimppuun, ettei Sasin moka paljastuisi, heh heh
"Perustuslakivaliokunnan jäsenten painostukseen ovat vihjanneet valiokunnan jäsen Jan Vapaavuori kokoomuksen Verkkouutisissa ja myös Sauli Niinistö blogissaan."
Kannattaisiko kokoomuksen tehdä asiasta tutkintapyyntö?
Vapaavuori ja Sasi voivat kertoa huolensa korkeimmalle laillisuusvalvoja Paavo Nikulalle tai sitten kirjelmöidä asiasta siten, että asia saattaa mennä valtakunnanoikeuteen.
Petri Neittaanmäkikin yritti aloittaa prosessin Lipposen toimista.
kevytjuridiikkaa lööppijulkisuuden esiin manaamiseksi.
perustuslakivaliokuntaa, vaan kansanedustaja Matti Vanhanen vain lausui oman parhaan käsityksensä kansanedustajakollegoiden Arja Alho ja Kimmo Sasi aikaansaannoksista.