Täällä moni on kysellyt epilepsiasta, joten täältä lukemaan ja sivun alareunasta löytyy lisää linkkejä.
http://www.saunalahti.fi/kup/syndroma/epileps.htm
http://www.saunalahti.fi/kup/syndroma/epileps.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ja täältä löytyy tietoa myös lääkkeistä (linkitys).
http://www.tohtori.fi/laakarikirja/haku.php3?ID=7&mpID=16658
linkkejäsi yritä avata, joten kertoisitko lyhyesti ? Tää kone on kait ainut joka temppuilee ? Kiinnostaa kyllä kovasti nuo tekstit, mut nyt en uskalla avata :(
Sinulla on koneessasi?
Opera, Firefox IE vai joku muu?
että luit tämän viestin myöhemmin, kuin tuon ensimmäisen eli "Lähinnä neitokaisille".
Nämä linkit on muualle, kuin pdf.- ohjelmaa vaativa sivu, joten voit ne huoletta avata.
Fairfox ja ennen oli tuo Internet Ex.
Nyt sitten avaan ja katson ;)
tietoa tuutin täydeltä. Toivotavasti moni lukee nuo ja saa paljon uutta ja hyödyllistä tietoa.
oma puuttu listasta vaikka ihan yleinen.Heti pitää pilkkua ruveta nússiin, mutta hyviä linkkijä kyllä annat.
Hyvä Pärre! On hyötyä, että olet selkeästi ammattilainen. *Pakko ottaa kaljaa, kun eihän tätä jaksa muuten mennä kauppaan*. Hyvä idea? Ei ole... eihän tuolla tuulessa varmaan pääse edes etenemään.
meinannut eteenpäin päästä, kun oli kamala vastatuuli. Samaa mieltä olen Pärren tehokkuudesta. Hyvä Pärre !
punastuttamaan tuollaiset kehumiset, mutta kaukana ammattilaisesta silti olen.
Mutta asiaan... mukavaa olla avuksi edes jossakin, kun en töihinkään kykene.
Onhan se mukavampaa tehdä niinä pitkinä yön tunteina jotakin hyödyllistä, jos ei itselle niin kohtalotovereille.
kerro oma kohtaustyyppisi, niin katsotaan mitä saadaan aikaiseksi.
Oletko saanut selkäkipuja puntteja tai selkälihasliikkeitä tekemällä helpottumaan. Itse olen huomannut, että tämä tietokoneella istuminen on todella staattista.
On Sinulla pakko olla kokemusta tietotekniikasta, ei nyt vähätellä. Saahan sitä punastella, mutta kyllä Sauvatar ja minä varmasti ollaan niin suorapuheisia, että ei turhaan kehuttaisi.
-01 tai -02, kun olin Foibessa kuntoutuksessa (siellä kateellisten paratiisissa) jouduin ohjaajan opastuksella käyttämään kaikkia kuntosalin laitteita ja tulos oli joka kerta sama eli kipeämpi olin illalla.
Sitkeästi vietiin läpi koko ohjelma, jos vaikka helpottaisi...mutta kun ei niin ei.
Enhän minä nyt koko yötä koneen ääressä ole, vaan varpaisillani kuljen asunnon huoneesta toiseen ettei vaimo heräisi.
Välillä lepäilen, keitän kahvia ja käyn parvekkeella tupakilla (pitäähän sitä paheita olla).
No olenhan minä suorittanut tuskanhiki päässä tuon tietokoneen ajokortin, mutta kateellisena katselen Poikani koneen käsittelyä.
Hän oli aikaisemmin Soneralla helpdeskinä, mutta vaihtoi johonkin ohjelmistoja tekevään firmaan.
Paljastuihan se sieltä. Sinulla on vaimo ja poika! Vautsi. Olisin kyllä itse ylpeä. Tupakanpolton voisit jättää, sillä se tosiaan tappaa... ties vaikka särkysi johtuisi huonosta verenkierrosta?
Hauska kuvitella, että varpaisillaan käppäilet yöllä, että vaimo ei heräisi:). Kuulostaa lutuselta. Voi kumpa olisin samassa tilanteessa, oikeastaan tuli kade. Positiivisella tavalla kade.
Onneksi poikasi vaihtanut paikkaa, sillä Sonerahan on nyt irtisanomassa paljon porukkaa ja olihan tuo hinnoitellut itsensä ulos jo ajat sitten. Ihmettelen, että miksi niin moni käyttä kuitenkin Soneran liittymää. Onko tuo Sinun helpdesk täällä osaltaa pojalta opittua? Varmaankin... hienoa, että olet käyttänyt aikaasi hyödyllisesti. Tuli vain mieleeni, että etkö itse voisi toimi jossain helpdeskissä, sillä työkyvyttömyys eläke ei todellakaan täysin estä työntekoa. Työntekemistä pidetään jopa suotavana ja se ei pienennä eläkkeen määrää. Etkös sinä nyt kuitenkin ollut eläkkeellä vai vasta kuntoutuksessa?
Punttien nostelusta: Alussahan punttien nostelu kipeyttää paikat, mutta jos se on harjoittelu jatkui jo pari vuotta, ei pitäisi kyllä tulla enää tränigsvärkiä eli harjoitusrasitusta. Ehkä kuitenkin pienillä painoilla useat toistot auttavat? Neuvon tässä ja tiedän, että jotkut liikeet todellakin itsellänkin vain pahensivat tilannetta ja ne sitten jätettiin pois, mutta muita liikkeitä kyllä jatkettiin ja niistä ei ainakaan haittaa ole ollut. Näyttöpäätteellä olo on staattisena rasituksena pahinta. Pitäisi muistaa voimistella tai roikkua säännöllisesti leuanvetotangossa.
*Nyt telkkaria katsomaan*.
PS. Ei ihme jos ei nukuta, kun poltetaan tupakkaa yöllä ja juodaan kahvia. Taidat itsekin tykätä valvomisesta, kun silloin on kovin rauhaisaa?
Faktaa kuitenkin on särkyjen osalta se, ettei niihin ainakaan huono verenkierto ole syynä.
Syynä on kolmesta metristä putoaminen ja siitä johtunut lannerangan (L1) murtumasta aiheutuva krooninen kiputila.
Kuunneltuani Poikani kertomia muutamia esimerkkejä sinne helpdeskiin soittaneista ihmisistä, niin myönnän ettei minun hermoni kestäisi sellaista -varsinkin, kun selkä vie välillä "pinnan".
Osaltaan Poikani on opettanut ja koulusta tietoa saanut, mutta paras opettaja on se "kantapään kautta" opittu.
Uskon tuon puntti asian koska olin kymmenen vuotta rautarakenne-asentajana ennen tapaturmaa -siinä sai tarpeeksi "rautaa" nostella.
Ikävä kyllä tässä tilanteessa painoista ei ole minulle apua.
Mutta sunhan hermot on terästä ja muistan kyllä miten itsekin suutin etenkin opettajille toimiessani eläkeneuvojana puhelimitse. Olihan yhtä helvettiä neuvoa vanhuksia 7 tuntia päivässä. Lait oli olivat käsittämättömiä ja sisäisiä ohjeita ei saanut kertoa, että niistä olisi saanut tehtyä käsitettävän asiakkaalle, joten hieman sitä oli sitten hankala neuvoakin, kun lait oli vielä säädetty puoluepoliittisesti ajattelematta "loogista" lakia.